Agentura pro energii: Evropa musí jednat, aby se vyhnula nedostatku plynu
Evropské unii se před letošní zimou podařilo naplnit zásobníky z 95 procent. To je pět procent, tedy pět miliard metrů krychlových, nad pětiletým průměrem. IEA však upozorňuje, že v příštím roce bude s plněním zásobníků pravděpodobně větší problém a hrozí, že teplejší počasí způsobilo u zemí pocit sebeuspokojení.
"Na příští rok bijeme na poplach za evropskou vládu a za Evropskou komisi," řekl novinářům šéf IEA Fatih Birol při prezentaci zprávy o rovnováze nabídky a poptávky v Evropě na období let 2023 a 2024.
Léto je obdobím nízké poptávky a je důležitým obdobím pro doplnění zásobníků na zimu 2023. Výpadek až 30 miliard metrů krychlových plynu by mohl způsobit, že zásobníky budou před příští zimou naplněné jen z 65 procent, nikoli z plánovaných 95 procent, dodal Birol. Vlády proto musejí podle něj mimo jiné urychlit zlepšování energetické účinnosti a zrychlit zavádění obnovitelných zdrojů energie a tepelných čerpadel.
V závislosti na počasí by úroveň zásobníků na konci topné sezony 2022/2023 mohla být mezi pěti až 35 procenty. V létě by tak bylo potřeba 60 miliard až 90 miliard metrů krychlových plynu, uvedla IEA.
Dodávky plynu jsou už teď narušené a v příštím roce by mohly dál klesnout, pokud se úplně zastaví tok ruského plynu potrubím. Naopak zájem o zkapalněný zemí plyn (LNG), na který letos Evropa hodně spoléhala, se bude zvyšovat s tím, jak sílí poptávka v Číně.
Dodávky LNG mají v příštím roce vzrůst o 20 miliard metrů krychlových, z toho 85 procent by mohla získat Čína. Evropa bude mít určitě k dispozici mnohem méně ruského plynu než letos. Za prvních deset měsíců roku dodávky ruského plynu do Evropy potrubím navzdory jejich snížení kvůli konfliktu na Ukrajině činily 60 miliard metrů krychlových. V příštím roce s největší pravděpodobností klesnou na méně než polovinu tohoto množství, a mohly by se i zastavit, upozornila IEA.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (12)
Pavel Hanzl
4.11.2022 07:43vaber
4.11.2022 09:19 Reaguje na Pavel Hanzltak ho odborníci sakra poslouchejte,
je to pracující senior ,zkráceně prase, který asi ve své pracovní době studuje vše o celém světě a píše o tom mraky příspěvků a tak se stal světovou kapacitou v psaní blbostí
Pavel Hanzl
4.11.2022 10:19 Reaguje na vaberSvatá Prostoto
7.11.2022 14:14 Reaguje na Pavel HanzlNe rozdíl samozřejmě od vás:-)))
Pavel Hanzl
8.11.2022 10:24 Reaguje na Svatá ProstotoTo je objev na úrovni obou Amerik, to by člověka skutečně nenapadlo, že Evropa musí shánět plyn, aby se vyhnula krizi. Myslíte, že za něco takového jsou tam placeni?
Miroslav Vinkler
4.11.2022 10:23Pro běžné lidi bude měřítkem spokojenosti průběh dodávek energií zejména v zimě a začátkem jara.
Z mého pohledu vládne v EU chaos , už nikomu najednou nevadí spalování olejů, uhlí a ani se raději nebudu představovat , co se spálí tuto zimu
v lokálních topeništích napříč Evropou.
Povšimněte si laskavě, že dodnes nebyl zveřejněn žádný evropský strategický dokument, který by jasně definoval co se hodlá během krátkodobého a střednědobého výhledu s energetikou v EU dělat po výpadku dodávek paliv z RF. Brusel prostě není s to něco takového vytvořit .
Pavel Hanzl
4.11.2022 11:21 Reaguje na Miroslav VinklerAle v EU žádný chaos nepanuje.
Strategických dokumentů se může produkovat něurékom, ale důležitá je realita.
A ta je zcela jasná: EU maká naplno, aby vybudovala dostatečné kapacity v LNG terminálech a shání plyn ze všech neruských zdrojů.
Na to nepotřebuje nikdo žádné strategické dokumenty.
Že se pálí vše, co hoří, je prostě daň za to, že máme energie dost, i když nás chtěla ta zrůda o ni připravit úplně.
Němci staví LNG terminály max. rychlostí, bez stavebního povolení, tj. načerno. Rozhodnutí je hotové za týden a papíry se vybaví později. Tomuto jednání říkám "po rozumu".
A všechny středně a krátce a dlouhodobé výhlady jsou dávno definované v grýndýlu, kdybyste se ráčil podívat.
Miroslav Vinkler
4.11.2022 13:58 Reaguje na Pavel HanzlMezinárodní energetická agentura (IEA) odhaduje, že spotřeba uhlí v EU vzrostla v prvních šesti měsících roku 2022 o 10 %, což je způsobeno především poptávkou po elektřině, a s blížící se zimou se bude i nadále zvyšovat.
Celosvětově IEA předpovídá, že spotřeba uhlí dosáhne 8 miliard tun, čímž se obrátí sestupný trend a vyrovná se historickému maximu stanovenému v roce 2013. Evropa bude představovat asi 5 % spalování uhlí.
Prudký nárůst spotřeby uhlí-v USA se vyřazování uhelných elektráren odkládá a produkce uhlí letos vzroste o 3,5 %, protože těžaři se snaží uspokojit rostoucí poptávku z celého světa a využít rekordních cen.
Pavel Hanzl
5.11.2022 07:45 Reaguje na Miroslav VinklerSAMOZŘEJMĚ se zvýšil zájem o uhlí, protože hlavní producent plynu a ropy kolabuje. DO Evropy jde plynu naprosté minimum, za chvíli bude embargo i na krvavou ropu. Tak čím to chcete nahrazovat? Pánou od Paroubkových Merťanů??