https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/agentura-pro-energii-evropa-musi-jednat-aby-se-vyhnula-nedostatku-plynu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Agentura pro energii: Evropa musí jednat, aby se vyhnula nedostatku plynu

4.11.2022 01:51 | PAŘÍŽ (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Evropa musí jednat, aby se v příštím roce vyhnula nedostatku zemního plynu, až přijde o dodávky z Ruska a kdy se předpokládá, že se zvýší poptávka po plynu z Číny. Ve své zprávě to uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Podle ní by Evropa mohla čelit v letním období výpadku dodávek až 30 miliard metrů krychlových zemního plynu.
 

Evropské unii se před letošní zimou podařilo naplnit zásobníky z 95 procent. To je pět procent, tedy pět miliard metrů krychlových, nad pětiletým průměrem. IEA však upozorňuje, že v příštím roce bude s plněním zásobníků pravděpodobně větší problém a hrozí, že teplejší počasí způsobilo u zemí pocit sebeuspokojení.

"Na příští rok bijeme na poplach za evropskou vládu a za Evropskou komisi," řekl novinářům šéf IEA Fatih Birol při prezentaci zprávy o rovnováze nabídky a poptávky v Evropě na období let 2023 a 2024.

Léto je obdobím nízké poptávky a je důležitým obdobím pro doplnění zásobníků na zimu 2023. Výpadek až 30 miliard metrů krychlových plynu by mohl způsobit, že zásobníky budou před příští zimou naplněné jen z 65 procent, nikoli z plánovaných 95 procent, dodal Birol. Vlády proto musejí podle něj mimo jiné urychlit zlepšování energetické účinnosti a zrychlit zavádění obnovitelných zdrojů energie a tepelných čerpadel.

V závislosti na počasí by úroveň zásobníků na konci topné sezony 2022/2023 mohla být mezi pěti až 35 procenty. V létě by tak bylo potřeba 60 miliard až 90 miliard metrů krychlových plynu, uvedla IEA.

Dodávky plynu jsou už teď narušené a v příštím roce by mohly dál klesnout, pokud se úplně zastaví tok ruského plynu potrubím. Naopak zájem o zkapalněný zemí plyn (LNG), na který letos Evropa hodně spoléhala, se bude zvyšovat s tím, jak sílí poptávka v Číně.

Dodávky LNG mají v příštím roce vzrůst o 20 miliard metrů krychlových, z toho 85 procent by mohla získat Čína. Evropa bude mít určitě k dispozici mnohem méně ruského plynu než letos. Za prvních deset měsíců roku dodávky ruského plynu do Evropy potrubím navzdory jejich snížení kvůli konfliktu na Ukrajině činily 60 miliard metrů krychlových. V příštím roce s největší pravděpodobností klesnou na méně než polovinu tohoto množství, a mohly by se i zastavit, upozornila IEA.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

4.11.2022 07:43
To je zvláštní názor, úplně jiný, než prezentuje většina odborníků. Generální ředitel ČEZ Beneš se tomu trochu smál, protože se do konce roku spouší v Německu další dva gigaterminály s kapacitou snad 40 mld. kubíků, dalších asi šest je nachystaných na spuštění v příštím roce. A tankery stojí u terminálů fronty. Příští rok budou taky nabíhat nové smlouvy s Alžírem, Katarem, Nigérií a co já vím kým ještě, takže nějakých 60 mld. ruského plynu nahradit bude už brnkačka, když se nám podařilo nahradit možná 70 - 90 mld. letos silně narychlo.
Odpovědět
va

vaber

4.11.2022 09:19 Reaguje na Pavel Hanzl
největší odborník a znalec všeho Hanzl promluvil,pro něj je vše brnkačka,
tak ho odborníci sakra poslouchejte,
je to pracující senior ,zkráceně prase, který asi ve své pracovní době studuje vše o celém světě a píše o tom mraky příspěvků a tak se stal světovou kapacitou v psaní blbostí
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.11.2022 10:19 Reaguje na vaber
Vždy jsem obdivoval vaše argumentační schopnosti...
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

7.11.2022 14:14 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak to IEA napište ... že jsou trubky a nerozumí tomu.
Ne rozdíl samozřejmě od vás:-)))
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.11.2022 10:24 Reaguje na Svatá Prostoto
"Evropa musí jednat, aby se v příštím roce vyhnula nedostatku zemního plynu,.."
To je objev na úrovni obou Amerik, to by člověka skutečně nenapadlo, že Evropa musí shánět plyn, aby se vyhnula krizi. Myslíte, že za něco takového jsou tam placeni?
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

4.11.2022 10:23
Co bude vám neřeknou tzv. odborníci, kterých je najednou jak vos na tureckém medu a pouze zlomek by se dal odborníkem nazvat, ale realita.
Pro běžné lidi bude měřítkem spokojenosti průběh dodávek energií zejména v zimě a začátkem jara.

Z mého pohledu vládne v EU chaos , už nikomu najednou nevadí spalování olejů, uhlí a ani se raději nebudu představovat , co se spálí tuto zimu
v lokálních topeništích napříč Evropou.

Povšimněte si laskavě, že dodnes nebyl zveřejněn žádný evropský strategický dokument, který by jasně definoval co se hodlá během krátkodobého a střednědobého výhledu s energetikou v EU dělat po výpadku dodávek paliv z RF. Brusel prostě není s to něco takového vytvořit .

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.11.2022 11:21 Reaguje na Miroslav Vinkler
Odborníků je fakt jako vos a každý říká něco jiného.

Ale v EU žádný chaos nepanuje.
Strategických dokumentů se může produkovat něurékom, ale důležitá je realita.
A ta je zcela jasná: EU maká naplno, aby vybudovala dostatečné kapacity v LNG terminálech a shání plyn ze všech neruských zdrojů.
Na to nepotřebuje nikdo žádné strategické dokumenty.
Že se pálí vše, co hoří, je prostě daň za to, že máme energie dost, i když nás chtěla ta zrůda o ni připravit úplně.

Němci staví LNG terminály max. rychlostí, bez stavebního povolení, tj. načerno. Rozhodnutí je hotové za týden a papíry se vybaví později. Tomuto jednání říkám "po rozumu".

A všechny středně a krátce a dlouhodobé výhlady jsou dávno definované v grýndýlu, kdybyste se ráčil podívat.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

4.11.2022 13:58 Reaguje na Pavel Hanzl
Srážka blbce s realitou :

Mezinárodní energetická agentura (IEA) odhaduje, že spotřeba uhlí v EU vzrostla v prvních šesti měsících roku 2022 o 10 %, což je způsobeno především poptávkou po elektřině, a s blížící se zimou se bude i nadále zvyšovat.
Celosvětově IEA předpovídá, že spotřeba uhlí dosáhne 8 miliard tun, čímž se obrátí sestupný trend a vyrovná se historickému maximu stanovenému v roce 2013. Evropa bude představovat asi 5 % spalování uhlí.
Prudký nárůst spotřeby uhlí-v USA se vyřazování uhelných elektráren odkládá a produkce uhlí letos vzroste o 3,5 %, protože těžaři se snaží uspokojit rostoucí poptávku z celého světa a využít rekordních cen.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.11.2022 07:45 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pořád nechápu, čemu se čemu.
SAMOZŘEJMĚ se zvýšil zájem o uhlí, protože hlavní producent plynu a ropy kolabuje. DO Evropy jde plynu naprosté minimum, za chvíli bude embargo i na krvavou ropu. Tak čím to chcete nahrazovat? Pánou od Paroubkových Merťanů??
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.11.2022 07:49 Reaguje na Miroslav Vinkler
Taky dost pomůže, jestli Francouzi zprovozní všechny bloky s celkovým výkonem 20 GW stabilní elektřiny, jak slibují.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

4.11.2022 14:00
Čína spaluje více uhlí než zbytek světa dohromady a urychlila těžbu a výstavbu uhelných elektráren, což loni zvýšilo emise skleníkových plynů souvisejících s energií téměř o 6 procent, což je nejrychlejší tempo za posledních deset let.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.11.2022 07:47 Reaguje na Miroslav Vinkler
To je hezká informace, kterou každý zná. Má nejaký skrytý význam, že ji sem dáváte?
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist