https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/akademici-z-mendelovy-univerzity-a-czu-se-neshodnou-na-velikosti-honiteb
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Akademici z Mendelovy univerzity a ČZU se neshodnou na velikosti honiteb

29.3.2023 02:04 (ČTK)
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Akademici z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně ve svém stanovisku k plánované novele zákona o myslivosti podpořili zmenšování minimální výměry honiteb na 200 až 250 hektarů ze současných 500 hektarů. Snižovat minimální výměru naopak nedoporučilo vedení Fakulty lesnické a dřevařské a Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity (ČZU) v Praze, podle kterých je současná minimální velikost potřeba k zachování biologických potřeb spárkaté zvěře. Vyplývá to z vyjádření fakult.
 

Snižování minimálních výměr požaduje také Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL), Asociace soukromého zemědělství nebo Hnutí Duha. Odmítá ho naopak Českomoravská myslivecká jednota nebo Česká lesnická společnost. Zákon by vláda měla projednat letos. Ministerstvo zemědělství očekává, že o některých hodně diskutovaných tématech, jako je minimální výměra honiteb, se rozhodne při projednávání ve Sněmovně.

Stanovisko lesnické fakulty Mendelovy univerzity uvádí, že v ČR je aktuálně 5332 honiteb s průměrnou velikostí 1265 hektarů a nejpočetnější jsou honitby o rozloze kolem 1000 hektarů. Honiteb s výměrou do 700 hektarů je 1057, což odpovídá zhruba desetině plochy všech honiteb v ČR. Akademici poznamenali, že hranice honiteb jsou stanovené pouze v mapách a nepředstavují žádnou překážku v pohybu zvěře.

"Pokud tedy bude hospodaření se zvěří probíhat podle podobných pravidel, tak velikost honiteb na výsledek nebude mít žádný vliv. Rozhodně se neobáváme toho, že by více hranic honiteb jakkoliv narušovalo biologické potřeby zvěře," uvedli brněnští akademici. Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti uvedl, že například jelen evropský obývá v průměru oblast o rozloze 1039 hektarů, prase divoké se pohybuje v průměru na 661 hektarech.

Zástupci Mendelovy univerzity ve stanovisku dále uvedli, že stanovení minimální výměry honiteb v 60. letech minulého století na 500 hektarů s sebou přineslo vysokou produktivitu, ale systém hospodaření se do značné míry vymkl kontrole a na většině území ČR jsou stavy spárkaté zvěře nyní na takové úrovni, že to vede k velkým škodám na lesích i zemědělských kulturách. Nelze se podle nich spoléhat pouze na vylepšování kontrolních mechanismů a ke snižování stavů zvěře doporučují kroky státu kombinovat s navrácením práv vlastníků pozemků i právě snížením minimální výměry honiteb. Ministerstvo počítá s digitalizací kontroly lovu. Měla by k tomu sloužit mobilní aplikace, do které se budou nahrávat ulovené kusy zvěře.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (19)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Ukropec

29.3.2023 05:22
Dobrý den přeji. Pěkný leč opět zavádějící článek. Nechť si autor opět přečte zprávu akademiků LDF. Mendelu, a zkusí to znovu. Nebo byly koblihy?
Odpovědět
DA

DAG

29.3.2023 09:11
Akademici se neshodnou, ale v článku je prezentován názor jen jedné strany a navíc jen vykoštěná část. Takže jaksi zapomněli konstatovat, že i v názoru zaměstnanců MZLU(záměrně nepíšu odborníků) je napsáno, že ideální by byly velké honitby. A další věci, které si protiřečí.
Osobně moc nevím co tyto lidi k podpisu tohoto prohlášení vedlo, protože to rozhodně není odborné prohlášení, ale zamyšlení se, bez jakýchkoliv podkladů a dle mého nehodné univerzity.
VULM a Česká univerzita má svoje prohlášení uvedeno za podpory výzkumné činnosti, ale tady je to zjevně myšlenkové bujení.
Je mi z toho trochu smutno, protože moje Alma Mater vydá jen nějaký myšlenkový balast. Nemyslím tím, že jejich názor je jiný než můj, ale že to je obyčejná slohovka, která není ničím podložená.
Osobně si myslím, že jen chtěli rychle přispěchat se svým názorem, protože je odlišný od VULM a České univerzity. Bohužel, bez jakýchkoliv podkladů v ruce.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

29.3.2023 10:44 Reaguje na DAG
Víte, co kdysi o těchto našich institucích řekl Einstein? " Řevniví a ješitní v jednání mezi sebou, servilní v jednání s nadřízeným úřadem".
Možná jsem ho necitoval úplně správně, ale podstatu to vystihuje dokonale.
Odpovědět
DA

DAG

30.3.2023 08:03 Reaguje na pavel peregrin
Samozřejmě je to možnost, že to spískal nějaký kariérista a ostatní do toho uvrtal.
Odpovědět
TP

Tomáš Pilík

29.3.2023 11:42 Reaguje na DAG
Píšete mi z duše. Přesně takové jsem měl dojmy, když jsem si ,,odborné stanovisko" pracovníků Mendelovy univerzity přečetl.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

29.3.2023 13:23 Reaguje na DAG
Za totáče jsem se párkrát setkal s panem profesorem Hromasem, a byl 2x ve Křtinách. Velice jsem si Mendelu vážil. Je vidět velký posun za těch 40 let. Zda k lepšímu, to nevím.
Odpovědět
DA

DAG

29.3.2023 13:34 Reaguje na Michal Ukropec
Tak už nejsem na MZLU dlouho, ale samozřejmě tam byli karieristé jako všude, ale jinak tam bylo spoustu skvělých lidí, kteří nás učili. I některých pod peticí podepsaných lidí si vážím. Pan Jankovský je vynikající odborník na dřevokazné houby, Martin Klimánek lidsky výborný člověk a učitel geoinformačních technologií. A i pan Kamler, Čermák, Kadavý byli celkem v pohodě. Navíc myslivost a ochrana lesa jsou na MZLU společně, proto se divím, že jsou pod tím podepsaní. Jinak za myslivost je podepsán jen pan Kamler. I to mě trochu překvapuje, že tam jsou podepsání lidé průřezem fakult, ale z myslivosti v podstatě níkdo.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

29.3.2023 13:48 Reaguje na DAG
V tom je možná ten problém, že jim splývá zmenšování honů (je potřeba) s velmi sporným zmenšováním honiteb.
Odpovědět
DA

DAG

30.3.2023 08:03 Reaguje na Karel Zvářal
Tak doufám, že se alespoň v tomto orientují. Jinak lituji naši novou inteligenci :))
Odpovědět
RP

Radim Polášek

29.3.2023 12:53
Zmenšení honiteb bude mít spíš negativní vlivy.
Pouze jeden bude kladný. Objeví se totiž víc všelijakých mysliveckých a zemědělských "Napoleonků", kteří budou zuby nehty blokovat jakékoliv opatření, které na pozemky honiteby přivede víc lidí. Například budou blokovat vznik nových cyklistických a dalších stezek, budou rušit turistické trasy vyznačené barevnými značkami KČT, protože na tyto trasy podle mých informací obvykle nejsou smlouvy s majiteli pozemků, budou si osobně hlídat ty lesy proti bezohledným pejskařům, cyklistům, nebo dokonce čtyřkolkářům a terénním motocyklistům atd.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

29.3.2023 23:43
Snížení minimální výměry honiteb navrátí právo některým dalším vlastníkům pozemků snížit stavy spárkaté zvěře na úroveň, která povede k podstatně nižším škodám na lesních i zemědělských kulturách. Ne všem vlastníkům pozemků, ale aspoň části z nich. Jako laik souhlasím s tím, že hranice honiteb jsou stanovené pouze v mapách a nepředstavují žádnou překážku v pohybu zvěře. A že bude-li tedy hospodaření se zvěří probíhat podle podobných pravidel, tak by velikost honiteb neměla mít výrazný vliv na biologické potřeby zvěře.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

30.3.2023 05:24 Reaguje na Majka Kletečková
Pěkně napsáno. Je Vám jasné, že 225 ha je čtverec 1,5 x 1,5 km který v pohodě obejdete za hodinu a půl? Což jsou často cca 3 půdní bloky? Jinak jak si to ti 200 ha vlastníci představují už vím. 5 mých přátel bude moci chodit po mých pozemkách, a bude moct střílet na vše. A nebudu požadovat náhradu za škody . Ekologisti byly, jsou a budou zrůdní devianti!
Odpovědět
DA

DAG

30.3.2023 08:00 Reaguje na Majka Kletečková
Dokud nebude honitba jeden započatý hektar, tak malí vlastníci budou mít vždycky smůlu. To co obhajujete je vytvoření malých honiteb pro hrabata a sedláky. A věřte, že jak znám sedláky, tak ve své získané arogantnosti si teprve oni budou s těmi malými vytírat řiť. Zlaté velké podniky, ty vedou vzdělaní lidé. Sedlák získal peníze díky dotacím a ještě to považuje za svoji zásluhu.
Ano zvěř nezná hranice, ale ty hranice nejsou pro zvěř, ale pro lidi. Tak tedy návrh, zrušme maximální holou seč v lese o velikosti 1 ha. Je to jen hranice. Zrušme ochranné pásmo okolo přírodních památek, zrušme státní hranice, zrušme hranice pozemků. Zrušme všechny hranice!!!
Paní Kletečková, teď Vás žádám, aby jste mi popsala, kde a jak po snížení velikosti honiteb vezmeme ty lovce, kteří nás spasí.
Vysvětlete mi, jaký vliv bude mít snížení velikosti honiteb na množství lovců a snížení stavu zvěře. Děkuji
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

30.3.2023 17:44 Reaguje na DAG
Paní/slečna Kletečková si vzala pravítko, a šla přeměřovat. Ta se tu dlouho neukáže.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

30.3.2023 18:39 Reaguje na Michal Ukropec
Ona pouze opakuje kdejakou blbost propagovanou jejími vzory. Doufám, že ty vzory brzy doporučí svým ovečkám napsat taky něco ze své hlavy a ona přestane psát ty zdravice.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

31.3.2023 22:19 Reaguje na Břetislav Machaček
A stále přeměřuje.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

1.4.2023 22:37 Reaguje na DAG
„žádám, aby jste mi popsala, kde a jak po snížení velikosti honiteb vezmeme ty lovce, kteří nás spasí.“

Napište svůj dotaz do SVOL a Asociace soukromého zemědělství, jak si to představují. Myslím, že členové těchto organizací si s tím na svých pozemcích budou schopni poradit různými legálními způsoby.
Odpovědět
DA

DAG

3.4.2023 09:18 Reaguje na Majka Kletečková
Vy píšete, že se sníží škody a vyjadřujete tedy něco o čem jste přesvědčená. Tak mi to vysvětlete. Já totiž pořád nechápu co se změní, co bude ten hybatel větších odstřelů.
Na Svol psát nemusím, znám ty lidi a je to nesourodá tlupa, kde každý tvrdí něco jiného. Nynější vedení rozhodně nemluví za všechny členy. Jediné co svol dělá je mediální masáž, jinak ta organizace je celkem nefunkční. Už jen ze způsobu jejich fungování je jasné, že jejich jediná funkčnost je ve straně k mediím.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

30.3.2023 18:51
Ono i "nezávislí vědci" vědci jsou závislí na svých chlebodárcích a mají
i své osobní zájmy. Proto mohou mít odlišné názory i na zcela logicky
jasnou věc. Rozhodnou nakonec politici a mám obavu, že nyní je u vesel
partička, co myslí pouze na sebe a své voliče. Chtějí využít momentální
politické jednoty všech institucí a prosadit i zcela kontroverzní věci.
Myslím, že se ještě budeme divit, co "upečou" a bude to stát mnoho
práce to opravit. Něco už asi opravit ani zákonně nepůjde a budeme
pykat za tu jednotu všech zákonodárných institucí stejně, jak se už
stalo v minulosti vícekrát.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist