Akademici z Mendelovy univerzity a ČZU se neshodnou na velikosti honiteb
Snižování minimálních výměr požaduje také Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL), Asociace soukromého zemědělství nebo Hnutí Duha. Odmítá ho naopak Českomoravská myslivecká jednota nebo Česká lesnická společnost. Zákon by vláda měla projednat letos. Ministerstvo zemědělství očekává, že o některých hodně diskutovaných tématech, jako je minimální výměra honiteb, se rozhodne při projednávání ve Sněmovně.
Přečtěte si také |
LDF MENDELU a ŠLP Křtiny: Stanovisko k záměru úpravy velikosti honiteb v rámci připravované novelizace zákona o myslivostiStanovisko lesnické fakulty Mendelovy univerzity uvádí, že v ČR je aktuálně 5332 honiteb s průměrnou velikostí 1265 hektarů a nejpočetnější jsou honitby o rozloze kolem 1000 hektarů. Honiteb s výměrou do 700 hektarů je 1057, což odpovídá zhruba desetině plochy všech honiteb v ČR. Akademici poznamenali, že hranice honiteb jsou stanovené pouze v mapách a nepředstavují žádnou překážku v pohybu zvěře.
Přečtěte si také |
Katedra myslivosti a lesnické zoologie ČZU: Odborné stanovisko k zachování výměr honiteb v ČR"Pokud tedy bude hospodaření se zvěří probíhat podle podobných pravidel, tak velikost honiteb na výsledek nebude mít žádný vliv. Rozhodně se neobáváme toho, že by více hranic honiteb jakkoliv narušovalo biologické potřeby zvěře," uvedli brněnští akademici. Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti uvedl, že například jelen evropský obývá v průměru oblast o rozloze 1039 hektarů, prase divoké se pohybuje v průměru na 661 hektarech.
Přečtěte si také |
Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti: Vyjádření ke stanovení minimální výměry honitebZástupci Mendelovy univerzity ve stanovisku dále uvedli, že stanovení minimální výměry honiteb v 60. letech minulého století na 500 hektarů s sebou přineslo vysokou produktivitu, ale systém hospodaření se do značné míry vymkl kontrole a na většině území ČR jsou stavy spárkaté zvěře nyní na takové úrovni, že to vede k velkým škodám na lesích i zemědělských kulturách. Nelze se podle nich spoléhat pouze na vylepšování kontrolních mechanismů a ke snižování stavů zvěře doporučují kroky státu kombinovat s navrácením práv vlastníků pozemků i právě snížením minimální výměry honiteb. Ministerstvo počítá s digitalizací kontroly lovu. Měla by k tomu sloužit mobilní aplikace, do které se budou nahrávat ulovené kusy zvěře.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (19)
Michal Ukropec
29.3.2023 05:22DAG
29.3.2023 09:11Osobně moc nevím co tyto lidi k podpisu tohoto prohlášení vedlo, protože to rozhodně není odborné prohlášení, ale zamyšlení se, bez jakýchkoliv podkladů a dle mého nehodné univerzity.
VULM a Česká univerzita má svoje prohlášení uvedeno za podpory výzkumné činnosti, ale tady je to zjevně myšlenkové bujení.
Je mi z toho trochu smutno, protože moje Alma Mater vydá jen nějaký myšlenkový balast. Nemyslím tím, že jejich názor je jiný než můj, ale že to je obyčejná slohovka, která není ničím podložená.
Osobně si myslím, že jen chtěli rychle přispěchat se svým názorem, protože je odlišný od VULM a České univerzity. Bohužel, bez jakýchkoliv podkladů v ruce.
pavel peregrin
29.3.2023 10:44 Reaguje na DAGMožná jsem ho necitoval úplně správně, ale podstatu to vystihuje dokonale.
DAG
30.3.2023 08:03 Reaguje na pavel peregrinTomáš Pilík
29.3.2023 11:42 Reaguje na DAGMichal Ukropec
29.3.2023 13:23 Reaguje na DAGDAG
29.3.2023 13:34 Reaguje na Michal UkropecKarel Zvářal
29.3.2023 13:48 Reaguje na DAGDAG
30.3.2023 08:03 Reaguje na Karel ZvářalRadim Polášek
29.3.2023 12:53Pouze jeden bude kladný. Objeví se totiž víc všelijakých mysliveckých a zemědělských "Napoleonků", kteří budou zuby nehty blokovat jakékoliv opatření, které na pozemky honiteby přivede víc lidí. Například budou blokovat vznik nových cyklistických a dalších stezek, budou rušit turistické trasy vyznačené barevnými značkami KČT, protože na tyto trasy podle mých informací obvykle nejsou smlouvy s majiteli pozemků, budou si osobně hlídat ty lesy proti bezohledným pejskařům, cyklistům, nebo dokonce čtyřkolkářům a terénním motocyklistům atd.
Majka Kletečková
29.3.2023 23:43Michal Ukropec
30.3.2023 05:24 Reaguje na Majka KletečkováDAG
30.3.2023 08:00 Reaguje na Majka KletečkováAno zvěř nezná hranice, ale ty hranice nejsou pro zvěř, ale pro lidi. Tak tedy návrh, zrušme maximální holou seč v lese o velikosti 1 ha. Je to jen hranice. Zrušme ochranné pásmo okolo přírodních památek, zrušme státní hranice, zrušme hranice pozemků. Zrušme všechny hranice!!!
Paní Kletečková, teď Vás žádám, aby jste mi popsala, kde a jak po snížení velikosti honiteb vezmeme ty lovce, kteří nás spasí.
Vysvětlete mi, jaký vliv bude mít snížení velikosti honiteb na množství lovců a snížení stavu zvěře. Děkuji
Michal Ukropec
30.3.2023 17:44 Reaguje na DAGBřetislav Machaček
30.3.2023 18:39 Reaguje na Michal UkropecMajka Kletečková
1.4.2023 22:37 Reaguje na DAGNapište svůj dotaz do SVOL a Asociace soukromého zemědělství, jak si to představují. Myslím, že členové těchto organizací si s tím na svých pozemcích budou schopni poradit různými legálními způsoby.
DAG
3.4.2023 09:18 Reaguje na Majka KletečkováNa Svol psát nemusím, znám ty lidi a je to nesourodá tlupa, kde každý tvrdí něco jiného. Nynější vedení rozhodně nemluví za všechny členy. Jediné co svol dělá je mediální masáž, jinak ta organizace je celkem nefunkční. Už jen ze způsobu jejich fungování je jasné, že jejich jediná funkčnost je ve straně k mediím.
Břetislav Machaček
30.3.2023 18:51i své osobní zájmy. Proto mohou mít odlišné názory i na zcela logicky
jasnou věc. Rozhodnou nakonec politici a mám obavu, že nyní je u vesel
partička, co myslí pouze na sebe a své voliče. Chtějí využít momentální
politické jednoty všech institucí a prosadit i zcela kontroverzní věci.
Myslím, že se ještě budeme divit, co "upečou" a bude to stát mnoho
práce to opravit. Něco už asi opravit ani zákonně nepůjde a budeme
pykat za tu jednotu všech zákonodárných institucí stejně, jak se už
stalo v minulosti vícekrát.