https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/akcionari-shellu-odmitli-vyzvu-aby-firma-zprisnila-sve-klimaticke-cile
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Akcionáři Shellu odmítli výzvu, aby firma zpřísnila své klimatické cíle

22.5.2024 10:58 | LONDÝN (ČTK)
Foto | Nicholas Jeffway / Unsplash
Akcionáři britské energetické společnosti Shell na výroční valné hromadě odmítli apel skupiny investorů, kteří firmu v usnesení vyzvali, aby znovu zpřísnila své klimatické cíle. Šéf podniku Wael Sawan totiž v březnu zmírnil cíl pro snížení uhlíkových emisí, který si podnik stanovil do roku 2030. Informovala o tom agentura Reuters. Shell patří mezi největší producenty ropy a plynu na světě. Včerejší valnou hromadu opět narušili ekologičtí aktivisté.
 
Sawan zmírnění cíle pro snížení emisí zdůvodnil očekávanou vysokou poptávkou po zemním plynu a nejistotou kolem přechodu na čistší zdroje energie. Firma se podle něj zaměří na ziskovější aktivity, zejména v těžbě ropy a plynu. Rezoluci investorů v předběžných výsledcích podpořilo 18,6 procenta akcionářů. Naopak samostatná rezoluce předložená vedením společnosti Shell k její klimatické strategii získala podporu 78,2 procenta akcionářů.

"Společnost Shell se domnívá, že bude potřeba pokračovat v investicích do ropy a plynu," řekl předseda správní rady Andrew Mackenzie. Shell podle něj věří, že svět potřebuje více zkapalněného zemního plynu (LNG) jako klíčového paliva v době přechodu k čistším zdrojům energie a že ropa bude hrát zásadní roli ještě dlouhou dobu.

Valnou hromadu několikrát přerušili klimatičtí aktivisté, kteří skandovali "Shell zabíjí". Protest uspořádali také mimo prostory konání valné hromady.

Usnesení podala organizace Follow This, která je označována za aktivistického akcionáře. Tedy za takového, který vlastní akcie hlavně proto, aby se dostal na valnou hromadu a mohl předkládat své návrhy. Organizaci podpořila skupina 27 investorů, kteří mají dohromady ve správě majetek přibližně za čtyři biliony dolarů (91 bilionů Kč). Firmu vyzvali, aby své střednědobé cíle pro snížení emisí uhlíku uvedla do souladu s takzvanou pařížskou dohodou o klimatu, včetně emisí z pohonných hmot spalovaných spotřebiteli. Tyto emise koncových uživatelů se označují jako Scope 3 a představují asi 95 procent znečištění skleníkovými plyny, za které je společnost Shell zodpovědná.

Hlasování podpořily investiční firmy jako Amundi, Scottish Widows, Rathbones Group a Edmond de Rothschild Asset Management. Správní rada Shellu investory vyzvala, aby se postavili proti rezoluci, protože je proti zodpovědnému řízení a proti zájmům akcionářů. Kromě toho má podle správní rady negativní dopady na zákazníky podniku.

Podobné usnesení, které organizace Follow This předložila v loňském roce, získalo v hlasování akcionářů podporu 20,2 procenta. I tehdy valnou hromadu opakovaně narušovali demonstranti, kteří se snažili vtrhnout na pódium, kde zasedala správní rada.

Velké ropné společnosti se dostaly pod zvýšený tlak investorů, aby se zaměřily na své nejvýnosnější podnikání. Za rok 2022, kdy válka na Ukrajině přispěla k vysokému růstu cen surovin, totiž energetické firmy vykázaly vysoké zisky. Naopak výnosy z investic do obnovitelných zdrojů prudce klesly.

Vědci tvrdí, že svět musí do roku 2030 snížit emise skleníkových plynů asi o 43 procent proti úrovním roku 2019, aby měl nějakou šanci splnit cíl pařížské smlouvy z roku 2015. Tím je udržet oteplování planety výrazně pod dvěma stupni Celsia ve srovnání s hodnotami z doby před začátkem industrializace, tedy před rokem 1900.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

22.5.2024 15:32
Dokud bude po ropě a zemním plynu poptávka, neexistuje důvod, aby Shell produkci omezoval.

Problém současné zelené politiky je, že není schopna zavést v globální společnosti podmínky vedoucí k účinnému snižování poptávky. A tak se nasazuje psí hlava Shellům.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

23.5.2024 08:16 Reaguje na Jiří Svoboda
nedokážu si představit jaké klimatické cíle by měl stanovit obchodník s fosilními palivy a mazivy.
To je asi tak " hloupé" jako uvalení emisních povolenek na ocelárny.

Některé záležitosti budou více " zelené" a jiné méně, ale to Green deal nezná. Raději vše zlikvidovat.

Ano, souhlasím, že by " Shellům" nenasazovat psí hlava ale taky bychom měli uvažovat spíše nad tím omezovat ropné zdroje a to i v případě výroby plastů.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist