Aktivisté obsadili rypadlo ve Vršanech, chtějí konec "doby uhelné" Aktualizováno
Není to poprvé, co ekologičtí aktivisté rypadlo ve Vršanech obsadili. Loni v říjnu několik lidí z hnutí Against Coal takto protestovalo téměř tři dny. Vršanská uhelná na ně nedávno podala žalobu, uvedla Gabriela Sáričková Benešová, mluvčí těžební společnosti Sev.en Energy, které lom patří. "Svým protizákonným jednáním ohrožují aktivisté nejen své zdraví a životy, ale také naše zaměstnance. Požádali jsme o spolupráci policii," doplnila mluvčí.
Kvůli aktivistům podle ní nemusí být zastavena těžba uhlí, protože rypadla byla v plánované technologické odstávce. "Co se týče těžby, tam nás to nijak nelimituje, nicméně zastavily se opravy a servis na těch strojích, protože firmy, které tam měly nastoupit a servis dělat, tam samozřejmě nemohou," řekla mluvčí. Dodala, že pokud vzniknou nějaké škody, podá společnost na aktivisty další žalobu.
Mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková uvedla, že je policie na místě a situaci monitoruje. "Vyzvali jsme je, aby opustili prostor, na což nereagovali a na stroji nadále setrvali," řekla ČTK dnes odpoledne mluvčí. Dodala, že jsou podezřelí z přestupkového jednání. "Jednak z neuposlechnutí výzvy a jednak z neoprávněného vniknutí do důlního území," dodala Světláková.
Aktivisté Greenpeace v prohlášení mimo jiné požadují, aby do roku 2030 přestala výroba elektřiny z uhlí, do roku 2035 žádají kompletní "konec uhlí", chtějí také zajištění sociálně ohleduplného a spravedlivého přechodu k obnovitelným zdrojům energie pro uhelné regiony a jejich obyvatele a požadují, aby byly co nejdříve odstaveny uhelné elektrárny, které "jedou na vývoz - například Chvaletice a Počerady".
O budoucnosti těžby uhlí jedná tzv. uhelná komise, která se naposledy sešla v červnu v areálu elektrárny Počerady. Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) tehdy uvedl, že do konce letošního roku komise stanoví postup útlumu této těžby. Komise se podle jejího člena Jana Rovenského (za Greenpeace) shodla na tom, že hlavním kritériem při útlumu elektráren by měly být jejich emise skleníkových plynů na jednotku vyrobené energie.
Ekologičtí aktivisté budou za rychlý konec spalování uhlí demonstrovat také v sobotu, a to před elektrárnou Počerady na Lounsku. Nedaleko elektrárny, jejímž majitelem bude od roku 2024 rovněž skupina Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače, už začali pořadatelé protestu stavět kemp. Půjde v pořadí o čtvrtý tzv. klimakemp v ČR, jeho součástí budou workshopy a přednášky. Sobotní demonstraci svolává 13 ekologických organizací, které mají na vládu čtyři požadavky. Těmi jsou rovněž rychlé ukončení těžby a spalování uhlí, co nejrychlejší ukončení provozu elektrárny Počerady, spravedlivá transformace uhelných regionů a navýšení cílů snižování emisí v rámci Evropské unie do roku 2030.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (13)
Krejcar Stanislav
2.9.2020 14:50 Reaguje naJirka Černý
2.9.2020 16:46Břetislav Machaček
2.9.2020 18:32akci monitoruje. Ale že nekoná, když někdo vnikne na soukromý pozemek
a brání při práci na opravách, svědčí o slabošství policie.
Být majitel dolu, tak podám trestní oznámení na nečinnost policie.
Tak se není možné chovat v právním státě a to ani při takovéto situaci.
To když mi dům obsadí nežádoucí osoby a já zavolám policii, tak to budou
taky pouze monitorovat a já budu sedět před domem, ve kterém se budou
rozvalovat ti vetřelci? Tož tomu říkám Kocourkov. Protestovat si může
na veřejném prostranství každý dosytosti, ale toto je ten ekoterorismus
který dělá ochraně přírody jako celku medvědí službu. S takovou dojde
k odsouzení šmahem všech aktivistů. Jsem zvědav, kdo jim v tom fandí
a kdo fandí právu. V tomto případě já jednoznačně právu.
Břetislav Machaček
3.9.2020 09:04 Reaguje nastudenou vodou z hasičské stříkačky. Po pár hodinách slezou dolů a pak bych je "ošetřil" v cele předběžného zadržení.
To by si rychle rozmysleli budoucí blokády, ale tak jim
roste s jídlem chuť. Příště budou možná okupovat parlament či hrad a policie bude zase pouze přihlížet a monitorovat?
Lukáš Kašpárek
3.9.2020 07:07Jan Šimůnek
3.9.2020 07:36 Reaguje na Lukáš KašpárekPro většinovou společnost bude ovšem vhodné přitvrdit zákony proti extrémistům (a tudíž volit strany s takovýmto programem), aby ty extrémní (a v řadě případů zločinné) programové prvky nebylo možné dostat do praxe podobnými nedemokratickými metodami, jaké zkoušejí tihle aktivisté.
Břetislav Machaček
3.9.2020 09:14 Reaguje na Jan Šimůnekjá mám pravdu a ostatní se podle toho musí přizpůsobit !
Pokud nebude po mém, tak vše zablokuji a budu křičet, že
mě většina nechce poslouchat. Tak nějak on a jemu podobní
vidí demokracii. Volby uznávají pouze pokud dopadnou pro
ně příznivě a jinak je to komplot, podvod a je třeba volby
opakovat. Kdysi byli nazýváni anarchisty a nyní aktivisty.
Pouze vyměnili bomby za transparenty na rýpadlech. Obojí
je druh teroru a nesmí být tolerováno.
pavel peregrin
3.9.2020 10:37 Reaguje na Břetislav MachačekLukáš Kašpárek
3.9.2020 11:52 Reaguje na pavel peregrinLukáš Kašpárek
3.9.2020 11:50 Reaguje na Břetislav MachačekTak to mě fakt pobavilo :D