https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rozmrzlina-nebo-suchprchlik.kampan-se-satirickym-slovnikem-ma-upozornit-spektrum-dopadu-klimaticke-krize
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rozmrzlina nebo suchprchlík. Kampaň se satirickým slovníkem má upozornit spektrum dopadů klimatické krize

19.7.2024 00:56 (ČTK)
Foto | Elena Mozhvilo / Unsplash
Vznikla kampaň se satirickým slovníkem, který se snaží vtipně upozornit na klimatickou krizi a široké spektrum jejích dopadů. Nachází se v něm slova jako rozmrzlina, Severní pool nebo suchprchlík, což označuje člověka, který musel migrovat v souvislosti se suchem. Na kampani se podílí organizace Greenpeace ČR, Lékaři bez hranic a Amnesty International ČR.
 
"Pro udržení stabilního klimatu a předvídatelného počasí musíme co nejrychleji fosilní paliva nahradit obnovitelnými zdroji energie, energetickými úsporami a taky snižováním nadspotřeby energií a materiálů. Mluvme o tom! Pro začátek konverzace můžou pomoct i vtipné novotvary slov, které jsme vytvořili ve společné kampani," uvedla Miriam Macurová z Greenpeace ČR.

Organizace připomínají, že se rok 2023 zapsal jako rekordní v historii měření. Evropa je na tom globálně, co se rychlosti oteplování týče, nejhůře. Česko se oproti světovému průměru otepluje až dvakrát rychleji. Klimatická krize podle nich s sebou nese rizika ohrožující energetickou a potravinovou bezpečnost, infrastrukturu, vodní zdroje, finanční stabilitu, zdraví lidí i lidská práva.

"Klimatická krize je i krizí humanitární. V praxi vidíme, jak intenzivnější a nepředvídatelnější projevy počasí negativně ovlivňují životy a zdraví lidí. Narůstá počet podvyživených lidí, nejčastěji dětí, kteří nemají dostatek jídla kvůli častějším a dlouhodobějším obdobím sucha nebo naopak neobvykle velkým záplavám," řekla Sylva Horáková, ředitelka Lékařů bez hranic ČR.

Extrémní projevy počasí podle Horákové vedou ke zvýšenému výskytu nemocí, jako je horečka dengue, zika či cholera. "Malárie trápí obyvatele v oblastech, kde se dříve nevyskytovala. Klimatická změna je proto vedle ozbrojených konfliktů, chudoby, ekonomické a politické nestability či chybějící zdravotnické infrastruktury jednou z dalších příčin humanitárních krizí," dodala.

Pohled na změnu klimatu optikou lidských práv podle Davida Chytila z Amnesty International ČR ukazuje na naléhavost a význam celoplanetární krize pro život každého jednotlivce i celých komunit. Na mrtvé planetě bude mnohem těžší i chránit lidská práva.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

19.7.2024 08:51
To je v podstatě vše pravda. Problém je, jak řešení správně uchopit. Od toho zjevně autoři kampaně dávají ruce pryč.

Takových, co na problém jen upozorňují a myslí si, že to je boj za ochranu klimatu, těch je spousta. Ale k cíli to zjevně nevede.
Odpovědět
Anyr

Anyr

20.7.2024 18:38 Reaguje na Jiří Svoboda
Přestat žrát živočišné produkty, přestat cestovat (= turismus), omezit cestování obecně (a když, tak pěšky, na kole, max. MHD/vlak), omezit spotřebu vody, elektřiny, tepla, zakázat rychlou módu, opustit spalovací motory (áááá! :D), udržitelné hospodaření v zemědělství, lesnictví, produkci ryb, co nejvíce omezit obaly... prostě omezit spotřebu všeho, a to, co se spotřebuje, aby bylo skutečně eko, skutečně udržitelné.
Do toho vázat vzdušný uhlík do půdy (obecně do jakékoliv hmoty, kde ale zůstane co nejdéle), připravit země (Zemi) na nové, nastávající podmínky. Adaptovat se. Pomoct adaptovat se původním obyvatelům světa, kteří to sami nemusí zvládnout, jako třeba zvířata a rostliny.
Atd.

Mno.

A teď, Georgi: komupak z lidí se do toho chce? :) A kdo z politiků má koule na to, tohle začít prosazovat? Průměrná populace (https://cs.wikipedia.org/wiki/Inteligen%C4%8Dn%C3%AD_kvocient#/media/Soubor:IQ_curve.svg) je za to sežere a zvolí si Babiše/Orbána/Fica/Trumpa, no a v zemích, kde víceméně nemají volby nebo jen parodii na ně, případně to jsou země třetího světa, tak tam to nemá moc smysl řešit.

Co z toho vyplývá... řešení jsou, jsou známá, jsou velmi nepopulární a proto nerealizovatelná :) Každý se chce mít jak prase v žitě, a jak by mu to žito někdo začal ubírat, prase začne kvičet a toho škůdce svého blahobytu napadne.
Každému jde jen o růst HDP. růst blahobytu, růst vlastního pupku, cokoliv to ohrožuje = chytit, svázat, odstranit.

Doporučuji si prostudovat práci paní profesorky Librové.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

22.7.2024 12:29 Reaguje na Anyr
Musím zopakovat. Jedna věc je prezentovat krásné ideje, o kterých píšete, druhá věc je nastartovat v současné globální společnosti účinné mechanismy, které by k tomu většinovou společnost dotlačily.

Pokud se to nepovede, je to jen snění. Hledat a diskutovat ty mechanismy, to považuji za smysluplnný začátek. A paní profesorka Librová k tomu nějak přespěla?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist