https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/aktiviste-podali-zalobu-proti-rozhodnuti-kraje-o-spalovne-odpadu-vrato
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Aktivisté podali žalobu proti rozhodnutí kraje o spalovně odpadů Vráto

17.2.2025 18:35 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto | Josef Mašek / Ekolist.cz
Hnutí Duha a Arnika podaly k soudu žalobu proti rozhodnutí jihočeského krajského úřadu o umístění zařízení pro energetické využití odpadu (ZEVO) Vráto, které má stát u Českých Budějovic. Ekologické spolky kromě jiného uvádějí, že v rozhodnutí chybí například informace o možných nežádoucích látkách, které může spalovna produkovat. Spalováním odpadu by vzniklo teplo pro vytápění objektů v Českých Budějovicích, které jsou na síť napojeny.
 
"Úřady tvrdí, že zdravotní rizika byla řádně vyhodnocena, ale realita je jiná. Dokumentace o hodnocení vlivů na životní prostředí nevěnuje dostatečnou pozornost toxickým látkám a jejich dlouhodobému šíření v prostředí. Ani samotný monitoring nezaručuje bezpečnost – některé toxické látky nebudou měřeny vůbec, jiné jen jednorázově, což nemusí odrážet skutečné množství emisí z budoucí velké spalovny odpadů," uvedl programový vedoucí programu Toxické látky a odpady v Arnice Jindřich Petrlík.

Podle ekologických aktivistů jde především o perzistentní organické látky. Duha i Arnika uvedly, že nežádoucí látky se budou uvolňovat do vody a přes ni se dostanou do potravin. Lidé žijící v kontaminovaných oblastech perzistentními organickými látkami mají podle vědců vyšší riziko výskytu ischemické choroby srdeční a infarktu.

Spalovnu plánuje Teplárna České Budějovice ve svém areálu ve Vrátě na Českobudějovicku. Začít chce stavět letos v říjnu, hotovo by mělo být koncem roku 2028. Náklady na vybudování činí 2,8 miliardy korun. Duha, Arnika i jiní občanští aktivisté také míní, že spalovna nebude fungovat efektivně. Je dimenzována na 160 000 tun odpadu ročně, ale v roce 2035 by měl kraj podle nového zákona spalovat jen 25 procent vyprodukovaného směsného komunálního odpadu, což je přibližně 115 000 tun. Zbytek bude muset být z velké části recyklován a minimum pak skončí na skládkách.

"Není přijatelné, aby se v českobudějovické pánvi spaloval odpad z celé republiky jenom proto, aby naddimenzovaná zařízení generovala zisk. Jihočeský kraj je dosud ještě krajem lesů a rybníků a bylo by nežádoucí, kdyby se stal krajem dovážených odpadů," řekl ČTK Jaroslav Valevský ze spolku Náš domov. Dodal, že kromě spalovny ve Vrátě u Českých Budějovic vznikají na jihu Čech ZEVO v Písku a v Plané nad Lužnicí na Táborsku.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

AL

Alena Lyskova

17.2.2025 19:23
No a teď babo raď. Tuny odpadu na skládekách po zemi nebo teplo pro lidi. V dnešní době jsou technologie, které škodliviny ve většině zachatí. Ale hnutí DUHA žije ještě jistě na stromech.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

17.2.2025 23:09 Reaguje na Alena Lyskova
1* !
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

18.2.2025 23:12
Souhlasím se žalobou. Nechci v jihočeské metropoli spalování odpadu z půlky republiky jenom proto, aby takovéto naddimenzované zařízení generovalo zisk.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

19.2.2025 06:45
Argumenty o znečišťování ovzduší a o zdravotních rizicích, tyto zájmové spolky, uplatňují proti investičním záměrům každé ZEVO, a to již déle než 10 let. Jako přes kopírák. Vždy jsou nakonec odmítnuty. V právním řádu máme totiž zákon č. 212/2012 Sb., o ochraně ovzduší, který stanovuje práva a povinnosti k ochraně ovzduší. Jeho prováděcí vyhláška č. 415/2012 Sb., pak přesně stanovuje, jak se má měření provádět a které látky se musí měřit, i přípustné limity znečištění. Pokud mezi nimi nejsou některé látky uvedeny, nelze provozovatele spalovacího zařízení nutit k jejich měření. Oba tyto spolky to dobře znají. Je jim předem známo, že soud znovu jejich žalobu zamítne. Ale po vyhlášení rozsudku, existuje možnost opakovaně se odvolávat k vyšším soudním instancím, a tím proces schvalování stavby neúměrně protáhnout. Stavbu tím zdržet, ekonomicky ji poškodit a přitom za způsobenou škodu svým jednáním, nenést žádnou právní odpovědnost. Vzpomeňme si na případ ZEVO Chotíkov. A po jeho uvedení do provozu? Nic, klid, funguje, lidi v okolí nejsou více nemocní, voda ve studních není otrávená, není proti čemu protestovat...
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

19.2.2025 14:28
Spalovny odpadů by právě tyto spolky měly podporovat, lepší odpad ve spalovně než v lese.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist