Aktivisté podali žalobu proti rozhodnutí kraje o spalovně odpadů Vráto
Podle ekologických aktivistů jde především o perzistentní organické látky. Duha i Arnika uvedly, že nežádoucí látky se budou uvolňovat do vody a přes ni se dostanou do potravin. Lidé žijící v kontaminovaných oblastech perzistentními organickými látkami mají podle vědců vyšší riziko výskytu ischemické choroby srdeční a infarktu.
Spalovnu plánuje Teplárna České Budějovice ve svém areálu ve Vrátě na Českobudějovicku. Začít chce stavět letos v říjnu, hotovo by mělo být koncem roku 2028. Náklady na vybudování činí 2,8 miliardy korun. Duha, Arnika i jiní občanští aktivisté také míní, že spalovna nebude fungovat efektivně. Je dimenzována na 160 000 tun odpadu ročně, ale v roce 2035 by měl kraj podle nového zákona spalovat jen 25 procent vyprodukovaného směsného komunálního odpadu, což je přibližně 115 000 tun. Zbytek bude muset být z velké části recyklován a minimum pak skončí na skládkách.
"Není přijatelné, aby se v českobudějovické pánvi spaloval odpad z celé republiky jenom proto, aby naddimenzovaná zařízení generovala zisk. Jihočeský kraj je dosud ještě krajem lesů a rybníků a bylo by nežádoucí, kdyby se stal krajem dovážených odpadů," řekl ČTK Jaroslav Valevský ze spolku Náš domov. Dodal, že kromě spalovny ve Vrátě u Českých Budějovic vznikají na jihu Čech ZEVO v Písku a v Plané nad Lužnicí na Táborsku.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (5)
Alena Lyskova
17.2.2025 19:23Majka Kletečková
18.2.2025 23:12Tonda Selektoda
19.2.2025 06:45