Aktivisté před MŽP protestovali proti prodloužení těžby v lomu Bílina
Happening započal před budovou ministerstva ve Vršovické ulici v 17:00. Aktivisté s maskami politiků si stoupli před vchod budovy, v rukou měli transparenty s různými prohlášeními. Jeden z protestujících s maskou Hladíka měl například v ruce nápis "EIA nás kryje", s maskou Síkely mimo jiné "Ať si to řeší MŽP" a účastník s maskou Fialy zase transparent odkazující k chybějícímu vyjádření premiéra k Bílině. Před ministerstvo také rozprostřeli transparent s nápisem "Emise neznají hranice", před který položili černé kostky symbolizující uhlí. Kousky uhlí si mezi sebou také předávali.
Povolení prodloužit těžbu v dole Bílina na Teplicku do roku 2035 dostaly Severočeské doly od Obvodního báňského úřadu ke konci letošního března, organizace Greenpeace avizovala, že se proti rozhodnutí odvolá. Jelikož Severočeské doly ovládá skupina ČEZ, kde má Česko skoro 70procentní podíl, studenti po vládě žádají, aby vydala jasné stanovisko proti prodloužení těžby. Ministerstvo průmyslu v březnu uvedlo, že prodloužení těžby se s cílem vlády odklonit se do roku 2033 od uhlí nevylučuje.
"Podle ministerstev životního prostředí a průmyslu a obchodu vládní programové prohlášení neporušíme, pokud vytěžené uhlí po roce 2033 spálíme mimo naše území. Studenti chtěli happeningem upozornit na to, že emise neznají hranice tento krok je nesmyslný a nevede k řešení klimatické krize," uvedlo hnutí. Souhlasné stanovisko EIA, na které se podle nich vláda odvolává, je zavádějící, není v něm pevně ohraničený konec těžby v roce 2035, v případě pomalejší těžby by podle studentů bylo možné v lomu těžit i mnoho let do budoucna.
Studentské hnutí Fridays for Future v dubnu kvůli prodloužení těžby protestovalo na Malostranském náměstí v Praze, akce se tehdy zúčastnila více než stovka lidí. Na počátku května desítky studentů prošly Prahou, aby vyjádřily nesouhlas s další těžbou a spalováním uhlí v Česku. Před budovou ministerstva průmyslu a obchodu zůstali i přes noc. Tzv. Uhelná štafeta, kterou dnešní happening započal, bude podle hnutí pokračovat akcemi v Brně či Hradci Králové.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (12)
Katka Pazderů
23.5.2023 06:11To už je jen chvilka. Uhlí v ČR těžíme ve velkém od roku 1755, tedy 268 let. A poslední roky těžby, to už je jen 4 % doby těžby uhlí u nás!
Uhlí patří pod zem!
smějící se bestie
23.5.2023 06:33 Reaguje na Katka PazderůJenom zatím stále chybí potřebná náhrada a to ve vlastnictví státu !
Jaroslav Řezáč
23.5.2023 14:50 Reaguje na smějící se bestieViktor Šedivý
23.5.2023 08:20 Reaguje na Katka PazderůZelenými kydy se totiž teplárna nerozehřeje.
Jaroslav Řezáč
23.5.2023 14:45 Reaguje na Viktor ŠedivýJaroslav Řezáč
23.5.2023 14:56 Reaguje na Katka PazderůPetr
23.5.2023 22:15 Reaguje na Katka PazderůZ uhlí se vyrábí například nylon, takže koberce, dámské punčochy, kuchyňské nářadí, sportovní oblečení,...