https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/aktiviste-pred-sidlem-cnc-protestovali-proti-kretinskemu-zakrocila-policie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Aktivisté před sídlem CNC protestovali proti Křetínskému, zakročila policie Aktualizováno

25.10.2023 20:14 | PRAHA (ČTK)
Křetínský spolu s Patrikem Tkáčem vlastní vydavatelství CNC, jeden ze dvou nejsilnějších mediálních domů v České republice. Vydává mimo jiné deníky Blesk, Aha!, Sport, E15, časopis Reflex či zpravodajský server Info.cz. Protestující upozorňovali i na to, že kromě českých médií kupuje Křetínský i ta zahraniční. Ilustrační foto
Křetínský spolu s Patrikem Tkáčem vlastní vydavatelství CNC, jeden ze dvou nejsilnějších mediálních domů v České republice. Vydává mimo jiné deníky Blesk, Aha!, Sport, E15, časopis Reflex či zpravodajský server Info.cz. Protestující upozorňovali i na to, že kromě českých médií kupuje Křetínský i ta zahraniční. Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Skupina ekologických aktivistů z hnutí Limity jsme my! dnes před sídlem vydavatelství Czech News Center (CNC) v pražských Holešovicích protestovala proti podnikání miliardáře Daniela Křetínského, který je spoluvlastníkem tohoto mediálního domu. Křetínský podle nich prostřednictvím svých médií prosazuje své obchodní zájmy a ovlivňuje veřejnou debatu. Policisté nejdříve dění na místě řešili domluvou, později vyzvali aktivisty, aby soukromý pozemek opustili. Devatenáct lidí, kteří výzvy k odchodu neuposlechli, postupně odvedli či odnesli do policejních aut. Jsou podezřelí z přestupku. Křetínského mluvčí Daniel Častvaj ovlivňování obsahu médií odmítl.
 
Desítky lidí v ochranných oblecích ráno zablokovaly průjezd dvoru před budovou CNC. Aktivisté tam také postavili železnou konstrukci, na které byli zavěšení lidé, měli transparenty namířené proti Křetínskému, skandovali a zpívali. Před polednem je policie vyzvala, aby prostor opustili, poté zasáhla.

"Zasahujeme v ulici U Průhonu v Praze 7, kde skupina aktivistů obsadila soukromý pozemek. Zákonné výzvy, aby pozemek opustili a zanechali protiprávního jednání, nebyly úspěšné, proto policisté museli zakročit a 19 osob za použití donucovacích prostředků zajistili," uvedla po poledni policie na síti X. Dva lidi policisté podle záběrů sundali z trojnožky, na níž viseli ve zhruba třímetrové výšce. Mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová ČTK okolo 15:00 řekla, že policie zadržené po zákroku převezla na policejní služebnu, odkud budou po nezbytných úkonech propuštěni. Jsou podezřelí z přestupku, dodala.

Mluvčí hnutí Klára Suková ČTK kolem poledne řekla, že někteří protestující se rozhodli i přes výzvu policie v protestu pokračovat. "Policie se poté rozhodla prostor vyklidit," uvedla.

Častvaj odmítl jakékoliv ovlivňování redakčního obsahu médií, které CNC vydává. "Možná by neuškodilo, kdyby si tato partička extremistů něco o našich firmách zjistila z veřejných zdrojů. Třeba, že v domicilu EPH, tedy v Česku, jen za rok 2022 odvedeme za daň z příjmu a emisní povolenky přes deset miliard korun, a to přesto, že naprostá většina našich aktiv se nachází v zahraničí, " řekl Častvaj ČTK. Křetínského Energetický a průmyslový holding (EPH) čítá přes 70 společností po celé Evropě.

Křetínský spolu s Patrikem Tkáčem vlastní vydavatelství CNC, jeden ze dvou nejsilnějších mediálních domů v České republice. Vydává mimo jiné deníky Blesk, Aha!, Sport, E15, časopis Reflex či zpravodajský server Info.cz. Protestující upozorňovali i na to, že kromě českých médií kupuje Křetínský i ta zahraniční.

Podnikatel si podle hnutí Limity jsme my! kupuje veřejnou debatu. Poukazovali i na přátelský vztah mezi Křetínským a Mirkem Topolánkem, předsedou výkonné rady Teplárenského sdružení ČR a někdejším premiérem z ODS. Kromě Křetínského mediálního vlivu kritizovali i činnost EPH, jehož je Křetínský většinovým vlastníkem.

Hnutí Limity jsme my! dlouhodobě kritizuje to, že EPH vydělává na těžbě a spalování fosilních paliv, a podílí se tím na poškozování životního prostředí. Proto by podle aktivistů měla skupina EPH skončit svou činnost jakoukoliv legální, ekonomickou nebo politickou cestou.

Skupina EPH zaměstnává prostřednictvím svých firem více než 24.000 lidí. V Česku kontroluje například Elektrárny Opatovice, výrobce elektřiny a tepla Plzeňská teplárenská a United Energy nebo provozovatele zásobníku plynu SPP Storage.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

26.10.2023 10:23
Šmarjá, čemu se diví? Vždyť mu Limiti a podobní chytrolíni pomohli naservírovat ten kšeft s elektrárnami na stříbrném podnose :D
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

26.10.2023 14:20
měli bychom si uvědomit, že " darmožrouty" z médií, reportéry nezaplatí nějaký borec na sociální podpoře...
Na druhou stranu existují nezávislé weby.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist