Aktivisté z Greenpeace ukončili protest v dole Turów Aktualizováno
Aktivisté ve středu vyvěsili na obřím rypadle v dole Turów transparenty proti rozšíření těžby a vyzývající vlastníka dolu, státní firmu PGE, a příslušného ministra k podniknutí bezodkladných kroků v boji proti klimatické krizi.
Vedení PGE na tiskové konferenci označilo protest za akci zjevně inspirovanou z Česka; Greenpeace podle PGE protestuje pouze proti dolu Turów, přestože v blízkém okolí pokračuje v ještě větším rozsahu těžba v dolech v Německu a Česku.
Česko minulý měsíc podalo k Soudnímu dvoru Evropské unie žalobu na Polsko kvůli rozšiřování těžby v dole Turów. Na důl si stěžují i radnice v sousedním Německu. Německé spolky pro ochranu životního prostředí v otevřeném dopise vyzvaly saského premiéra Michaela Kretschmera, aby českou žalobu podpořil.
"Dobývání uhlí v trojmezí ohrožuje zdraví lidí v Polsku, Česku a Německu. Kvůli dolu Turów ubývá v regionu voda a lidé ve východním Sasku mají právo na neporušené životní prostředí," uvedl Karsten Smid, expert německé pobočky organizace Greenpeace pro energetiku. "Ministerský předseda Kretschmer musí proto usilovat o řešení, které přesahuje hranice," dodal.
Naopak odbory působící v PGE na facebooku oznámily, že podaly k Evropské komisi stížnost proti Česku a Německu, které podle nich porušují základní práva polských občanů. Obyvatelstvo, kterému Turów skýtá obživu, čelí podle stížnosti "šikanování" a je porušováno právo místních Poláků na práci, vzdělání a důstojnou existenci. Česko a Německo ve snaze o uzavření dolu opomíjí mínění lidí žijících v okolí dolu a křivdí jim, dopouštějí se "absurdních a hanebných" nepravdivých tvrzení a zasahují do polské suverenity v energetice.
Polská Greenpeace uvedla, že protestem a transparentem na rypadle s heslem "Kryzys klimatyczny? No i chuj!" ("Klimatická krize? Nas*t!") chtěla upozornit, že státní firma a polské ministerstvo "důsledně ignorují prohlubující se klimatickou krizi a nezbytnost zřeknout se uhlí do roku 2030".
Česká pobočka Greenpeace zdůraznila, že kvůli těžbě v dole Turów "zmizelo a stále mizí z českého území obrovské množství vody". PGE zde usiluje o prodloužení těžby až do roku 2044, přestože s tímto záměrem nesouhlasí obyvatelé Hrádecka a Frýdlantska, zástupci Libereckého kraje ani česká vláda. Na akci proto nechyběl transparent v češtině s nápisem "Voda je víc než uhlí".
PGE zatím získala povolení k těžbě v dole Turów do roku 2026.
PGE je podle Greenpeace největším producentem skleníkových plynů v Polsku a třetím největším v EU. Firma podle ekologické organizace plánuje, že se svého uhelného byznysu zbaví a veškerou zátěž a náklady za transformaci uhelných regionů přenese na polské daňové poplatníky.
"PGE je největší ničitel klimatu v Polsku, ale přesto odmítá přijmout jakoukoli zodpovědnost a dokonce blokuje možnosti místních lidí na spravedlivou transformaci od uhlí k čistější ekonomice," upozornila Joanna Flisowská, která řídí energetické a klimatické kampaně v Greenpeace Polsko.
reklama