https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/aktiviste-z-greenpeace-ukoncili-protest-v-dole-turow
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Aktivisté z Greenpeace ukončili protest v dole Turów Aktualizováno

18.3.2021 14:23 | VARŠAVA/PRAHA (ČTK)
Aktivisté ve středu vyvěsili na obřím rypadle v dole Turów transparenty proti rozšíření těžby a vyzývající vlastníka dolu, státní firmu PGE, a příslušného ministra k podniknutí bezodkladných kroků v boji proti klimatické krizi.
Aktivisté ve středu vyvěsili na obřím rypadle v dole Turów transparenty proti rozšíření těžby a vyzývající vlastníka dolu, státní firmu PGE, a příslušného ministra k podniknutí bezodkladných kroků v boji proti klimatické krizi.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Max Zielinski / Greenpeace
Ekologičtí aktivisté a aktivistky po přibližně 30 hodinách ukončili svůj protest v polském hnědouhelném dole Turów poblíž hranic s Českem a vzdali se do rukou policie. Oznámila to na svém webu polská pobočka mezinárodní organizace na ochranu přírody Greenpeace.
 

Aktivisté ve středu vyvěsili na obřím rypadle v dole Turów transparenty proti rozšíření těžby a vyzývající vlastníka dolu, státní firmu PGE, a příslušného ministra k podniknutí bezodkladných kroků v boji proti klimatické krizi.

Vedení PGE na tiskové konferenci označilo protest za akci zjevně inspirovanou z Česka; Greenpeace podle PGE protestuje pouze proti dolu Turów, přestože v blízkém okolí pokračuje v ještě větším rozsahu těžba v dolech v Německu a Česku.

Česko minulý měsíc podalo k Soudnímu dvoru Evropské unie žalobu na Polsko kvůli rozšiřování těžby v dole Turów. Na důl si stěžují i radnice v sousedním Německu. Německé spolky pro ochranu životního prostředí v otevřeném dopise vyzvaly saského premiéra Michaela Kretschmera, aby českou žalobu podpořil.

"Dobývání uhlí v trojmezí ohrožuje zdraví lidí v Polsku, Česku a Německu. Kvůli dolu Turów ubývá v regionu voda a lidé ve východním Sasku mají právo na neporušené životní prostředí," uvedl Karsten Smid, expert německé pobočky organizace Greenpeace pro energetiku. "Ministerský předseda Kretschmer musí proto usilovat o řešení, které přesahuje hranice," dodal.

Naopak odbory působící v PGE na facebooku oznámily, že podaly k Evropské komisi stížnost proti Česku a Německu, které podle nich porušují základní práva polských občanů. Obyvatelstvo, kterému Turów skýtá obživu, čelí podle stížnosti "šikanování" a je porušováno právo místních Poláků na práci, vzdělání a důstojnou existenci. Česko a Německo ve snaze o uzavření dolu opomíjí mínění lidí žijících v okolí dolu a křivdí jim, dopouštějí se "absurdních a hanebných" nepravdivých tvrzení a zasahují do polské suverenity v energetice.

Polská Greenpeace uvedla, že protestem a transparentem na rypadle s heslem "Kryzys klimatyczny? No i chuj!" ("Klimatická krize? Nas*t!") chtěla upozornit, že státní firma a polské ministerstvo "důsledně ignorují prohlubující se klimatickou krizi a nezbytnost zřeknout se uhlí do roku 2030".

Česká pobočka Greenpeace zdůraznila, že kvůli těžbě v dole Turów "zmizelo a stále mizí z českého území obrovské množství vody". PGE zde usiluje o prodloužení těžby až do roku 2044, přestože s tímto záměrem nesouhlasí obyvatelé Hrádecka a Frýdlantska, zástupci Libereckého kraje ani česká vláda. Na akci proto nechyběl transparent v češtině s nápisem "Voda je víc než uhlí".

PGE zatím získala povolení k těžbě v dole Turów do roku 2026.

PGE je podle Greenpeace největším producentem skleníkových plynů v Polsku a třetím největším v EU. Firma podle ekologické organizace plánuje, že se svého uhelného byznysu zbaví a veškerou zátěž a náklady za transformaci uhelných regionů přenese na polské daňové poplatníky.

"PGE je největší ničitel klimatu v Polsku, ale přesto odmítá přijmout jakoukoli zodpovědnost a dokonce blokuje možnosti místních lidí na spravedlivou transformaci od uhlí k čistější ekonomice," upozornila Joanna Flisowská, která řídí energetické a klimatické kampaně v Greenpeace Polsko.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist