https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/aktivistky-opustily-rypadlo-v-lomu-ve-vrsanech-u-mostu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Aktivistky opustily rypadlo v lomu ve Vršanech u Mostu

6.9.2020 12:14 | VRŠANY (ČTK)
Ekologičtí aktivisté tento týden protestovali proti těžbě uhlí na dvou místech v Ústeckém kraji. Vnikli nejen do lomu Vršany, ale demonstrovali i před elektrárnou Počerady na Lounsku, která je největším odběratelem hnědého uhlí z tohoto lomu.
Ekologičtí aktivisté tento týden protestovali proti těžbě uhlí na dvou místech v Ústeckém kraji. Vnikli nejen do lomu Vršany, ale demonstrovali i před elektrárnou Počerady na Lounsku, která je největším odběratelem hnědého uhlí z tohoto lomu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Barbora Sommersová / Greenpeace
Čtyři ekologické aktivistky opustily v sobotu večer kolem 20:00 rypadlo v lomu ve Vršanech u Mostu, který obsadily ten den ráno. ČTK to potvrdila Eva Maříková, mluvčí skupiny Sev.en Energy, která lom vlastní. Těžební firma bude podle ní po aktivistech vymáhat způsobenou škodu.
 

"Ještě škody vyčíslené nemáme. Bude se muset udělat důkladná prohlídka všech technologií, na kterých (aktivisté) byli nebo kolem kterých se pohybovali, ale určitě to bude v řádech statisíců. Budeme ji vymáhat po všech, kteří škodu způsobili," uvedla Maříková. Kromě čtyř aktivistek, které obsadily rypadlo, do lomu v sobotu vniklo dalších 105 lidí. Policie je po několika hodinách zadržela kvůli přestupkovému jednání a propustila po zjištění totožnosti.

Aktivistky ze skupiny Vzpoura koťátek v sobotu ráno obsadily skrývkový stroj, který byl v chodu. Těžební společnost musela zastavit těžbu. Podle Maříkové bude těžba obnovená nejdřív v pondělí. "Musíme zkontrolovat všechny technologie, než je opět spustíme," dodala.

Ekologičtí aktivisté v sobotu protestovali proti těžbě uhlí na dvou místech v Ústeckém kraji. Vnikli nejen do lomu Vršany, ale demonstrovali i před elektrárnou Počerady na Lounsku, která je největším odběratelem hnědého uhlí z tohoto lomu. Demonstraci společně svolalo 13 ekologických organizací, které mají na vládu čtyři požadavky. Těmi jsou kromě rychlého ukončení těžby a spalování uhlí a co nejrychlejšího ukončení provozu elektrárny Počerady také spravedlivá transformace uhelných regionů a rozšíření cílů snižování emisí v rámci Evropské unie do roku 2030.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

BM

Břetislav Machaček

6.9.2020 21:35
Holky asi zmokly a prochladly jim od studené oceli zadečky. Tak ještě
fotečka s transparentem, aby bylo čím doložit žádost o dotaci na činnost.
Výsledek nula nula prd a rýpadlo pojede dál. Příště lépe založit místo
hnutí stranu a ve volbách dosáhnout na možnost skutečně ovlivnit tu
politiku bezuhelné energetiky. Jakékoliv jiné aktivity jsou naivita těch
aktivistů, že zvrátí svými činy dosavadní energetiku. Doufám, že jim
nenachladly i mozečky a budou o tom alespoň uvažovat.
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

7.9.2020 03:43 Reaguje na Břetislav Machaček
zajímalo by mě , jaká škoda asi tak mohla vzniknout, když stejně musí dělat technické a údržbářské prohlídky, ne...??? nebo jen vychcaně si tu nějakou technickou prohlídku chtějí nechat zaplatit i když by ji stejně museli vykonat tak jak tak...???na jak dlouho soudružky aktivistky tuto akci plánovaly nebo slezly, když už začalo pršet...??? jak tam připoutané sraly a chcaly...??? dolů z rypadla...???
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

7.9.2020 10:14 Reaguje na radim buffalo tobias
Do konání potřeby jsem nechtěl zacházet vůbec, protože se
jednalo o "dámy". Možná disponovaly přenosným eko WC či
jsou nadpřirozenými bytostmi bez těchto životních potřeb.
Mi mimochodem někdo potentovat můj majetek, tak to nechám
vyčistit, vydesinfikovat a i to jim naúčtuji. Takové
chování v hospodě označil jeden vysloužilý havíř slovy: "Hlupe kozy a ešče ukazuju tu svoju hlupotu všem.
Byt tam moja dcera, tak ji vybaňuju a vyhodím z chalupy
na mráz, aby si začala vážit dobrého bydla. Taci ,jak
ony ešče prd zrobili a už by chtěli všeckym radit.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

7.9.2020 12:06 Reaguje na Břetislav Machaček
Tak to nemá chybu.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist