https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/aktualne-se-muze-zdat-ze-zasoby-energie-a-surovin-jsou-nevycerpatelne-ale-neni-to-tak-rekl-dekan-koci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Aktuálně se může zdát, že zásoby energie a surovin jsou nevyčerpatelné. Ale není to tak, řekl děkan Kočí Aktualizováno

3.12.2018 14:48 | PRAHA (ČTK)
Oběhové hospodářství, které efektivně nakládá se zdroji hlavně opětovným využitím odpadů, není novým konceptem, realizovalo se po tisíciletí, říká Kočí.
Oběhové hospodářství, které efektivně nakládá se zdroji hlavně opětovným využitím odpadů, není novým konceptem, realizovalo se po tisíciletí, říká Kočí.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Oběhové hospodářství, které efektivně nakládá se zdroji hlavně opětovným využitím odpadů, není novým konceptem, realizovalo se po tisíciletí. V posledních letech je relativní nadbytek energie a surovin a může se tak zdát, že zásoby jsou nevyčerpatelné, ale není to tak. Na semináři Trendy v nakládání s odpady to dnes v Poslanecké sněmovně řekl děkan Fakulty technologie ochrany prostředí Vysoké školy chemicko-technologické v Praze Vladimír Kočí.
 

Podle něj je důležité vytvářet druhotné suroviny, které povedou k uspokojení potřeby lidí. K hodnocení alternativních koncepcí, jak uspokojit spotřebu s nižšími environmentálními dopady, se používá metoda posuzování životního cyklu (LCA). Například ministerstvo životního prostředí si na fakultě nechalo udělat studii na zjištění dopadů používání tašek v supermarketu.

"Chtělo vědět, jestli omezení plastových tašek a jejich nahrazení papírovými povede ke snížení dopadů na životní prostředí. Nevyhrál ani jeden z těchto typů tašek, neboť papírové také představují náročný systém ve fázi získávání energie. Ze studie vyplynulo, že nemá smysl hledat řešení 'buď plast, nebo papír', ale uspokojení potřeb lidí lze dosáhnout třetí cestou - taškou na opakované použití," uvedl Kočí. Podle něj používání takových tašek bylo v minulosti obvyklé.

Zmínil také nové koncepty, například skupiny MiWa, jež se snaží vyvíjet systém dopravy potravin do obchodů bez nutnosti jejich balení do jednotlivých obalů. "Spotřebitel si sám nadávkuje množství surovin, které chce. Na jednu stranu je to bezvadný koncept, má to ale i slabiny, neboť si zákazník stejně bude brát na suroviny plastový sáček. Odpadů se tak v přepočtu na množství výrobků bude vlastně generovat více," řekl. Oprava: Vladimír Kočí požádal Ekolist.cz, aby upravil jeho citaci v článku ČTK. Škrtnutá věta vytváří dojem, že systém MiWa má vyšší dopady než jiné systémy. "Tak jsem to nemyslel, ani neřekl. Řekl jsem, že vyšší dopady budou v případě, kdy si zákazník bere menší množství produktu (například ½ kg mouky) a dá si to do plastového sáčku. Kdyby si naopak bral mouky více, nebo kdyby si přinesl vlastní odnosnou nádobu, bude systém MiWa rozhodně lepší," vysvětluje Vladimír Kočí nepřesnost. Tímto svým vyjádřením poškozujete snahu po bezobalovém prodeji.

Do koncepce oběhového hospodářství ale podle Kočího nepatří jen výroba druhotných surovin z odpadů či omezení jednorázových obalů. Zhruba 80 procent dopadů na životní prostředí lze ovlivnit už ve fázi navrhování výrobků a konceptů, tzv. ekodesignem. Důležitá je podle něj také prevence vzniku odpadů. "Recyklačních cílů můžeme dosáhnout i tím, že snížíme množství odpadů," poznamenal.

Dalšími body koncepce tzv. cirkulární ekonomiky jsou podle Kočího také podpora recyklace materiálů v případě, kde je pro druhotné suroviny využití a ekonomicky se to vyplatí, nebo podpora vědy. Podle něj je nutné se oborům, jako jsou nakládání s odpady, ochrana ovzduší, vodní hospodářství či zemědělství, věnovat komplexně, nikoli po jednotlivých projektech, a přinášet souhrnná řešení.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist