Aktuální povolení pro glyfosát vyprší na konci června. A prodloužení povolení se nedaří schválit
Včera se ministři zemědělství zemí EU na prodloužení stávající povolení neshodli. Evropská komise je podle poslance Evropského parlamentu Pavla Poce v situaci, kdy glyfosát povolit musí, protože Evropská agentura pro bezpečnost potravin mu dala zelenou. „Evropský parlament ale Evropské komisi říká: v žádném případě ho nepovoluj na nejdelší možnou dobu, nepovoluj ho pro neprofesionální použití, nepovoluj ho k používání v blízkosti například dětských hřišť a další a další podmínky. Tak bude podle názoru Evropského parlamentu minimalizována možná rizika,“ říká Pavel Poc. A dodává, že Evropský parlament vyzval komisi, že pokud se glyfosát povolí, měla by ihned začít znovu vyhodnocovat jeho zdravotní nezávadnost, protože jsou silné pochybnosti o jeho zdravotní bezpečnosti. Komise by nyní měla připravit návrh nového povolení, které bude akceptovatelné pro členské země. Jinak hrozí, že aktuální povolení vyprší.
Glyfosát je látka mimo jiné podezřívaná z karcinogenity. Odborné názory na ní se však liší, například OSN se na verdiktu neshodne sama se sebou. Jedna její složka, Agentura pro výzkum rakoviny, zmiňuje glyfosát jak „pravděpodobný“ karcinogen (samotná studie zde).
Hornbach přestal prodávat Roundup a přípravky, které škodí včelám
Organizace pro výživu a zemědělství, která také spadá pod OSN, nedávno glyfosát charakterizovala jako látku, která pravděpodobně nepředstavuje karcinogenní riziko pro člověka v důsledku požití látky. Existuje však podezření, že předseda Organizace pro výživu a zemědělství se dostal do střetu zájmů, neboť figuruje coby viceprezident International Life Science Institute, který byl dotován výrobci glyfosátu.
Některé členské státy, jako Francie, Švédsko, Nizozemí nebo Itálie, nesouhlasí s tím, aby glyfosát dostal povolení znovu na 15 let. Český ministr zemědělství Marian Jurečka chce za ČR podporovat jen časově omezenou registraci a zúžené možnosti použití.
Glyfosát je účinná látka herbicidů, které jsou známy pod obchodními názvy Roundup, Dominator, Kaput. Vyrábí je firma Monsanto, Dow či Syngenta.
reklama