https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/analytici-klesajici-ceny-povolenek-mohou-snizit-ceny-energii-i-omezit-investice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Analytici: Klesající ceny povolenek mohou snížit ceny energií i omezit investice

26.2.2024 01:10 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Klesající ceny emisních povolenek by mohly krátkodobě snížit cenu energií pro odběratele, v případě dlouhodobého stavu by však zároveň mohly omezit investice do modernizace energetiky. Vyplývá to z komentářů analytiků pro ČTK. Hodnota emisních povolenek v posledních týdnech klesla k hodnotě kolem 53 eur za tunu vypuštěného oxidu uhličitého. V loňském roce cena atakovala hodnotu 100 eur za tunu.
 

Aktuální pokles ceny emisní povolenky je podle analytika Capitalinked.com Radima Dohnala z části příčinou a zároveň důsledkem zlevnění plynu. "Nízká cena plynu znamená méně spáleného uhlí a více plynu pro výrobu elektřiny. Na jednu megawatthodinu elektřiny z plynu je třeba o dost méně povolenky než na jednu megawatthodinu elektřiny z uhlí. Takže klesá cena povolenky," řekl. Samotná cena plynu se podle něj snižuje kvůli jeho dostatku na trhu a také poměrně teplé zimě.

Analytik XTB Jiří Tyleček vidí jako hlavní faktory nízké ceny povolenek zejména jejich vyšší než původně očekávanou nabídku, současný útlum průmyslové výroby a nízký ekonomický růst v Evropě a velmi teplou zimu. "Tyto faktory ale vnímám spíše jako krátkodobé," uvedl.

Podle Tylečka by nižší ceny povolenek mohly přinést úspory v nákladech za energie, a to v jednotkách procent. "Odhaduje se, že při výrobě jedné megawatthodiny elektřiny v Česku vznikne přibližně půl tuny oxidu uhličitého, což v dnešních cenách znamená přibližně 30 euro v aktuální ceně povolenek. Ještě na konci roku to bylo přibližně 40 euro. Průměrná domácnost spotřebuje okolo 3,5 megawatthodiny, takže teoretická úspora za toto období by mohla dosáhnout vyšších stovek korun ročně," popsal. Zároveň ale připomněl, že záleží, kdy a za jakou cenu daný producent povolenky nakoupil a jakou má cenovou politiku.

"Sama o sobě není tato sleva zásadní, ovšem v kombinaci s pádem cen elektřiny by už úspory pro domácnosti mohly v tomto roce dosáhnout až několika tisíců korun," dodal Tyleček.

Analytici ovšem upozorňují i na možný dopad v podobě omezení zdrojů na nové stavby, protože jednou z funkcí emisních povolenek je tlačit na zavádění šetrnějších zdrojů. Dohnal v této souvislosti připomněl, že nízká cena povolenky je špatnou zprávou pro rentabilitu každého nového zdroje elektřiny, ať už z jádra, obnovitelných zdrojů nebo jiných. Dalším důsledkem mohou být nižší výnosy do modernizačního fondu, ze kterého jsou financovány nové obnovitelné zdroje energie.

Možnost nižší motivace k stavbě ekologičtějších zdrojů energie připustil i Tyleček. "Nicméně energetika je kolos, který se možná v průběhu let mírně natáčí tržním směrem, ale rozhodně není schopna reagovat na krátkodobé výkyvy. Investice do zelených zdrojů energie jsou dlouhodobé a pouze v případě dlouhodobě nízké ceny povolenek by mohly být určitým způsobem ovlivněny. Osobně ale nevěřím, že bychom nyní měli před sebou dlouhé období nízkých cen povolenek," dodal.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

HH

Honza Honza

26.2.2024 07:04
nízká cena povolenky znamená více peněz lidem = větší možnost nákupu TČ tam, kde je to možné, více peněz na FV, tam kde je to účelné, možnost nákupu elektroauta. Naopak tam, kde je to neúčelné nebo dokonce nemožné, umožní nízká cena povolenky přežít. Ani s vysokou cenou povolenky nikdo nefunkční TČ kupovat nebude! Čína to tak dělá a je největší vývozce programu OZE, největší spotřebitel výrobků OZE a hosp. vykazuje stále růst.
Nízká cena povolenky je menší příjem spekulantúm.
Nízké daně a vyšší příjem občanů je program konzervativní vlády, proto ji lidi volí, ne proto, aby měly vysoké daně, poplatky, byrokracii.
A peníze pro JE, podporu přírody, podporu OZE ? - dají se získat bez povolenek, např. ve faktuře za elektřinu apod.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

26.2.2024 07:38 Reaguje na Honza Honza
to máte hodně divoké sny...
emisní povolenky jsou v podstatě zlodšějský systém, za který by se nemuseli stydět ani v době komunistické normalizace.
Naše hospodářství je v horším stavu než bylo za komunistů v 89. Začínáme se blížit na úroveň Rumunska v téže době.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

26.2.2024 08:25
No a kdyby úplně zrušili, byly by nejenom energie mnohem lacinější, že !
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

26.2.2024 09:12 Reaguje na smějící se bestie
Zrušení poplatku na OZE k tomu.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

27.2.2024 16:34
Mám tomu rozumět tak, že pokud s poklesem cen povolenek poklesnou investice, když povolenky nebyly, neexistovaly ani investice?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist