https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/analytici-pokles-cen-energii-na-trhu-nyni-brzdi-zdrazujici-emisni-povolenky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Analytici: Pokles cen energií na trhu nyní brzdí zdražující emisní povolenky

3.2.2023 18:25 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ceny emisních povolenek v posledních dnech výrazně rostou, což v současnosti brzdí další pokles cen energií na trhu. Zdražení povolenek, které v tomto týdnu poprvé atakují hranici 100 eur za tunu oxidu uhličitého, totiž zvyšuje náklady na výrobu elektřiny z fosilních paliv. Vyplývá to z komentářů analytiků pro ČTK. Podle nich může být aktuální vývoj výsledkem spekulací na trhu.
 

Cena emisních povolenek za poslední týden stoupla o pětinu na své pětiměsíční maximum. Kontrakt s nejvyšším objemem se nyní obchoduje v blízkosti 98 euro za tunu oxidu uhličitého. Kontrakt na rok 2025 pak poprvé překonal hranici 100 eur za tunu.

"Vysoké ceny povolenek zvyšují náklady na výrobu elektřiny z fosilních paliv a tím brzdí výraznější pokles cen elektřiny na trhu," uvedl analytik společnosti ENA a výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE) Jiří Gavor. Podle něj je současný vývoj výsledkem spekulací na další růst cen povolenek. Vliv má podle něj také postoj Evropské komise, která nevyužívá své nástroje k regulaci nabídky na trhu a tím i cen.

"Aktuální zdražení povolenek může souviset s tím, že trh odráží zpřísněnou revizi systému emisních povolenek. Také by ale mohlo jít o další vlnu spekulativních nákupů," tvrdí analytik skupiny Sev.en Radek Jirků. Upozornil na to, že v posledním roce cena povolenek v pravidelných intervalech vystoupá nad 90 eur a následně zase klesne k 70 eurům. "Potvrzuje se tak, že povolenka začíná být atraktivním investičním produktem a svůj skutečný smysl donutit znečisťovatele k ekologizaci dávno ztratila, pokud ho od počátku zavedení vůbec měla," podotkl Jirků. Růst cen povolenky tak podle něj musí elektrárny promítat do cen silové elektřiny.

Analytik společnosti XTB Jiří Tyleček upozornil, že loni byla spojitost mezi povolenkami a cenami energií výrazná, letos v lednu ovšem zatím tolik nepokračuje. "Ceny elektrické energie rostou pouze mírně a podobné je to také s cenami plynu," podotkl. Na to ale podle něj může mít vliv počasí, případně některé technické faktory. Samotné povolenky řadí mezi riziková aktiva. Podle něj za růstem cen může být dobrá nálada investorů ze situace na trhu. Energie jsou levnější a trhy se přestaly bát hluboké recese v Evropě, či z dlouhodobějšího pohledu deindustralizace Evropy, což zvyšuje poptávku.

Velkoobchodní cena elektřiny se v současnosti pohybuje kolem 180 eur (asi 4300 Kč) za MWh bez DPH. U plynu je pak nyní okolo 68 eur (zhruba 1630 Kč) za MWh. Loni v létě se ceny obou komodit pohybovaly i několikanásobně výš, oproti období před aktuální energetickou krizí jsou však stále výrazně dražší.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

3.2.2023 19:48
Další důkaz o spolčení těch "správných hochů a dívek" z Bruselu s finanční oligarchií.
Brusel umožnil doslova proti zdravému rozumu přesunout část emisních povolenek k volnému obchodování jako investiční nástroj.
Pikantní na tom je, že cenu a objem emisních povolenek nemá v gesci trh, ale nikým nevolená Evropská komise.

" Také by ale mohlo jít o další vlnu spekulativních nákupů, kdy jejich cena vystoupá nad 90 eur a následně zase klesne k 70 eurům. Potvrzuje se tak, že povolenka začíná být atraktivním investičním produktem a svůj skutečný smysl donutit znečisťovatele k ekologizaci dávno ztratila, pokud ho od počátku zavedení vůbec měla." - analytik skupiny Sev.en Radek Jirků.

Jsem zvědav na reakci eurohujera Hanzla, to si zase počteme blábolů.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.2.2023 12:49 Reaguje na Miroslav Vinkler
Jak dycky. Je to spekulativní kapitál a přitom ceny určuje "nikým nevolená" EK (samozřejmě volená v nepřímé volbě).
Tak jak to je? Má to mít v gesci trh, tj. spekulanti, nebo EK?
Samozřejmě to zdražuje fosilní paliva a kvůli tomu to bylo funguje, funguje to i té šílené Číně.
Jenom bych tomu dal pevnou cenu, kupovaly by to jen fabriky a ty, které by nepropálily, mohli by prodat zpět.
Odpovědět
ZK

Zan K.

9.2.2023 16:59 Reaguje na Pavel Hanzl
Taky jednou souhlas. Jedině poplatky dle míry znečištění a třeba pri kontrolách včetně TK.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist