https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/analyza-v-breclavi-mene-tridi-odpad-lide-v-rodinnych-domech-nez-na-sidlisti
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Analýza: V Břeclavi méně třídí odpad lidé v rodinných domech než na sídlišti

26.10.2024 01:18 | BŘECLAV (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Větší rezervy v třídění odpadu mají v Břeclavi lidé v rodinných domech než na sídlišti, většinu nevytříděného odpadu tvoří bioodpad. Pomocí analýzy obsahu popelnic na směsný odpad to zjistily Technické služby ve spolupráci s firmou Eko-Kom. Město o tom informovalo na svých internetových stránkách.
 
Zatímco na sídlištích bylo možné vytřídit 48 procent odpadu v černých popelnicích, v domovní zástavbě to bylo 59 procent. Nejvyšší podíl na nevytříděném odpadu měl kompostovatelný materiál, na sídlišti tvořil 19 procent obsahu černých popelnic, v domovní zástavbě 34 procent.

Rozbor prokázal velmi dobré třídění elektroodpadu a nebezpečného odpadu, který se v analyzovaném obsahu téměř nenacházel. Na dobré úrovni bylo i třídění nápojových kartonů, skla, kovů a textilu. Rezervy jsou také u třídění papíru a plastů.

"Výsledky nás překvapily, nečekali jsme, že čísla u některých složek budou tak vysoká. Z analýzy vyplývá, že v třídění by měli být Břeclavané daleko důslednější - zvlášť proto, že na tom v budoucnu budou záviset náklady, které město s likvidací odpadu bude mít," uvedl místostarosta Milan Klim (ANO), který má odpadové hospodářství ve městě na starosti. Podle něj se bude rozbor odpadu opakovat, aby bylo možné úroveň separace sledovat.

V současnosti město platí za odpadové hospodářství přes 40 milionů korun ročně, v přepočtu tedy 1600 korun na jednoho obyvatele. Lidé přitom platí za popelnice poplatek 900 korun.

"Bez důsledného třídění zejména bioodpadu nelze dosáhnout kritérií, které bude muset Břeclav v příštích letech splnit. Podle nové legislativy budou v roce 2025 obce muset recyklovat 60 procent komunálního odpadu, za dalších pět let ještě o pět procent více a v kalendářním roce 2035 už 70 procent. Přímo úměrně s tím se postupně bude zvyšovat cena za tunu komunálního odpadu uloženého na skládce," dodal Klim.

Město v minulosti testovalo systém adresného třídění odpadu s odměnami ve formě snížení poplatku pro ty, kdo budou odpad třídit důsledně. Z 25.000 lidí ve městě se ale k systému připojilo pouze 8000 obyvatel, což bylo pod stanovenou hranicí pro pokračování programu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Pe

Pepa

26.10.2024 06:48
Kvůli čemupak se zdraží odvoz popelnic? V současnosti město platí za odpadové hospodářství 1600 Kč na obyvatele, ten ale platí jen 900 Kč. To zas bude keců o zdražování kvůli zálohování.
A Kubesa bude prvni..
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

26.10.2024 10:10
U toho bioodpadu to může být lehce pochopitelné. Na sídlištích se obvykle o údržbu zeleně starají technické služby, nebo organizace jim na roveň postavené. Ty pak posekanou trávu, spadané listí, větve stromů a keřů, odvezou a nenaplní s tím popelnice na sídlišti.
Naproti tomu, majitelé rodinných domků a drobných parcel kolem nich, pokud takový materiál sami nekompostují, proženou ho popelnicí.
Obec tedy může těmto majitelům nabídnout kompostéry, nebo popelnice na bioodpad, vyvážené třeba jen v době vegetačního období. Tím obec, v konečném důsledku, ušetří náklady na zbytečné ukládání rostlinného bioodbadu na skládku komunálního odpadu a nebude muset svým občanům zvyšovat poplatek za sběr a likvidaci komunálního odpadu.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

26.10.2024 11:24
Obec by se měla postarat o možnost likvidace odpadu v ZEVO.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

26.10.2024 14:20 Reaguje na Slavomil Vinkler
Nevím, jak v Břeclavi likvidují komunální odpad. Nejbližší ZEVO se nachází v Brně (Sako Brno). Tedy přes 60 km od Břeclavi. Možná to tam i vozí...
Nicméně, těch 60 km, již může být vzdáleností, na hranici rentability přepravy odpadků. Nehledě na to, že běžné vozy na sběr odpadků, jsou určeny především na městský provoz. Ta vzdálenost pro jedno vyprázdnění vozu, pak při takové vzdálenosti představuje asi dvě hodiny ztrátového času. Po tu dobu, vůz nemůže nakládat v obci odpadky z popelnic a kontejnerů.
Řešením by pak mohlo být centrální překladiště v Břeclavi a odvážení odpadků velkokapacitními kamiony, nebo speciálními vagony po železnici. Zřízení a provoz takového zařízení, též nebude zadarmo…
Odpovědět

4.11.2024 17:18 Reaguje na Tonda Selektoda
Tedy přes 60 km od Břeclavi. Možná to tam i vozí...
To by ten svoz nestál 1600/občana/rok, ale dva až třikrát tolik.
Nejste náhodou poradce pana Hladíka?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist