https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/analyzy-ukazaly-casto-nevyhovujici-vodu-v-soukromych-studnich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Analýzy ukázaly často nevyhovující vodu v soukromých studních

26.8.2020 14:11 | KLADNO (ČTK)
Vzorky nejčastěji nesplňovaly limity pro pitnou vodu při mikrobiologickém rozboru, který ukazuje mimo jiné výskyt koliformních bakterií způsobujících střevní potíže. U chemických hodnot často přesahovalo limity množství železa, manganu, dusičnanů nebo nevyhovovala celková tvrdost.
Vzorky nejčastěji nesplňovaly limity pro pitnou vodu při mikrobiologickém rozboru, který ukazuje mimo jiné výskyt koliformních bakterií způsobujících střevní potíže. U chemických hodnot často přesahovalo limity množství železa, manganu, dusičnanů nebo nevyhovovala celková tvrdost.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Analýzy ukázaly často nevyhovující vodu v soukromých studních. Ročně si nechává u Středočeských vodáren analyzovat vzorky kolem dvou set majitelů studní, loni to bylo 180 zájemců, předloni 220. V letech 2018 a 2019 bylo 85 až 90 procent analyzovaných vzorků z domovních studní nevyhovujících, sdělila ČTK na dotaz mluvčí Středočeských vodáren Lenka Kozlová.
 

Vzorky nejčastěji nesplňovaly limity pro pitnou vodu při mikrobiologickém rozboru, který ukazuje mimo jiné výskyt koliformních bakterií způsobujících střevní potíže. U chemických hodnot často přesahovalo limity množství železa, manganu, dusičnanů nebo nevyhovovala celková tvrdost. "Těm, kteří zjistili, že mají v lokálním zdroji místo pitné vodu užitkovou, jsme doporučili postup k nápravě," uvedla manažerka laboratoří Středočeských vodáren Gabriela Karasová.

Cena běžného rozboru vody ze studny, který zahrnuje stanovení devíti chemických hodnot, například dusitanů, dusičnanů,chloridů, manganu, železa a dalších, a dvě mikrobiologické analýzy zaměřené na koliformní bakterie a enterokoky, činí ve Středočeských vodárnách zhruba 1200 korun bez DPH.

Rozbor předkládaný ke kolaudaci se řídí vyhláškou ministerstva zdravotnictví a stojí kolem 1500 korun bez DPH. Cena je uváděná jako přibližná kvůli případné potřebě dalších testů pro potvrzení mikroorganismů. Vyhodnocení vzorků včetně vystavení protokolu trvá obvykle týden.

Středočeské vodárny provozují vodovody a kanalizace v majetku obcí a měst na Mělnicku, Kladensku, Rakovnicku, Mladoboleslavsku a v částech Prahy-východ a Prahy-západ. Společnost zásobuje pitnou vodou 230.000 Středočechů. Její laboratoře primárně sledují kvalitu vody, kterou dodávají zákazníkům. Loni udělaly 66 000 rozborů. Mimo vlastních analýz laboratoře dělají rozbory i pro externí zákazníky.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

26.8.2020 07:44
Vzhledem k přístupu valné části obyvatel ČR k životnímu prostředí se není čemu divit....
Odpovědět
va

vaber

26.8.2020 08:36
všichni si myslí, že když spláchnou hajzl nebo vyperou v pračce je špína pryč ,ta se ovšem přesune jen na jiné místo kde není vidět, ale nemizí
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

26.8.2020 13:39
Stav podzemní vody v soukromých studních je m.j. indikátorem společenské péče o krajinu v podání tržního hospodářství.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

26.8.2020 17:19
V dnešní době není problém, aby si každý majitel studny pořídil systém reverzní osmózy vybavené mineralizátorem. Za cenu do 10 000,-Kč a roční provozní náklady do 200,-Kč pak má zajištěn zdroj nezávadné vody na vaření a pití. Doba, kdy bylo na dvorku hnojiště a kosek vedle studna, ze které se pilo, je už je dávno pryč.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

26.8.2020 19:22 Reaguje na Richard Vacek
Dobrý tip. díky.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

26.8.2020 23:08 Reaguje na Richard Vacek
To hnojiště tam sice není, ale za plotem je tajný trativod odpadních
vod, aby se ušetřilo za jejich odvoz a nebo za domácí čističku.
No a takzvaně vyčištěná voda z čističky taky není dobrým zdrojem
pro zasakování kousek od studny. Kdysi lidé žili jinak.Spotřeba
vody i produkce odpadu byla nižší, odpad ekologičtější a oni méně nároční.Pili vodu železitou, s dusičnany a i těmi koliformními bakteriemi.Rozbory vody nedělali a byli rádi, že ji vůbec měli. Nechci návrat zpět, ale ony ty studně už asi na pitnou vodu
nebudou brzy nikde. To není pouze o tom zásaku odpadu pár metrů
od studny, protože může mít vliv i na pramen stovky metrů daleko. Bez centrálních rozvodů pod pravidelnou kontrolou se neobejdeme
a taky bez nových vodárenských nádrží. Prohlubování vrtů to neřeší, protože pouze drancujeme to, co bychom neměli. Vemte pouze vrty
pro hotely a restaurace v horách. Jdou do takových hloubek, že
mnohde vysuší studánky ve svazích. Nebo čerpání vod pro zasněžení.
V zimě, kdy jsou živočichové závislí na co největším množství vody,
jim tu vodu odeberou na zasněžení. Na jaře je potok mrtvý a pak se divíme úbytku těch živočichů. No a k té reverzní osmóze bych chtěl dodat to, že vám ale nesmí soused vrtem vodu ze studny stáhnout. To se s ní pak můžete nechat vyfotit. Dnes bych si už bez vodovodu
nedovedl představit, jak si zajistit dostatek pitné vody a přeji
všem, aby se vodovodů s dobrou vodou dočkali taky.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

27.8.2020 06:48 Reaguje na Richard Vacek
Já raději řeším příčinu než abych pořizoval zařízení na čištění vody... nejde totiž zdaleka jen o lidskou potřebu, ale o stav celé krajiny okolo znečišťovaného místa....
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist