Anketa Ekolistu: Musíme naučit sami sebe, že životní prostředí musíme chránit, říká KSČM
Předpokládáme, že celý stavební zákon si zaslouží ještě celou řadu úprav. Co se týká přístupu veřejnosti v povolovacích řízeních, jsme připraveni nad rozsahem možností a pravomocí diskutovat. Rozhodně nemyslíme, že by měla být veřejnost nějakým způsobem úplně vynechána, to rozhodně ne, na druhou stranu ale musí být nastaveno, do které fáze a jak může zasahovat.
2. Jak se zdá, proces hledání trvalého úložiště jaderného odpadu nepostupuje nijak hladce. Máte představu, jak by se měla tato situace vyřešit?
Protože jsme pro rozvoj atomových elektráren, tak se musíme aktivně podílet i na řešení úložišť jaderného odpadu. Věříme, že odborníci naleznou co nejoptimálnějším prostory pro tato úložiště a pak bude záviset na vládě a dalších orgánech, jakým způsobem vysvětlí a nejen to, jakým způsobem budou kompenzovat dotčeným lokalitám možné omezení rozvoje. Technologie ukládání radioaktivního odpadu jsou na stále vyšší úrovni a je třeba vycházet i z toho, že v budoucnu se může tento odpad stát významnou druhotnou surovinou, například opět vrácenou do procesu výroby energií. Řešení tohoto problému nebude jednoduché, ale předpokládám, že do budoucna bude nutné. Celospolečenský zájem pak musí převážit nad lokálním.
Předvolební servis Ekolistu
Odpovědi dalších stran na anketu Ekolist a výtahy environmentálních bodů politických stran najdete pěkně pohromadě na speciální stránce Volby do Poslanecké sněmovny 2017.Ochrana zemědělského půdního fondu je jedním ze základních bodů našeho volebního programu v oblasti ochrany životního prostředí. Zejména zabránění dalším záborům půdy. Co se týče kvality půd, rozhodně by se mělo začít s důraznější podporou živočišné výroby, aby nemizela organická hmota, která by měla být do půdy vpravována. Dodržování správných osevních postupů, chybí hloubková orba atd. Motivace zemědělců, ale také jejich následná kontrola, je nezbytná.
4. V souvislosti se snahou zadržet vodu v krajině se hovoří i o možnosti vystavět nové přehrady. Je to podle vás vhodné řešení? Kde by podle vás mohli nové přehrady vzniknout?
Raději bychom viděli spíše vytvoření přírodě blízkých prvků, jako jsou např. obnova říčních ramen, tvorba přírodě blízkých paralelních koryt, budování tůni v nivě toku, tvorba mokřadů. Dostáváme se totiž ale do situace, kdy se opravdu musíme snažit zadržet vodu v krajině. Pokud jde o výstavby přehrad, je to velice citlivá otázka. Nejsme apriori proti, ale posuďme každý projekt a jeho potřebnost. Místa bychom teď neradi předjímali.
5. Pokud se v budoucím volebním období bude rozhodovat o dostavbě českých jaderných elektráren, podpoříte ji?
Ano, naše strana podporuje využívání jaderné energie.
6. Co je podle vás největší ekologický problém Česka? A jak chcete přispět k jeho řešení?
Tady odpovíme trošku oklikou. Velký problém vidíme v tom, že si zatím nejsme schopni uvědomit důležitost ochrany životního prostředí. Až si občané připustí a uvědomí, že přírodu k životu potřebujeme a musíme ji chránit, bude se řešit řada problémů mnohem snadněji. Ochrana životního prostředí by se měla pevně ukotvit do vzdělávacích plánů už na základních školách. Musíme naučit sami sebe, že životní prostředí musíme chránit.
7. Kdo by podle Vás měl být příštím ministrem životního prostředí a proč?
To ponechme na povolebním vyjednávání.
reklama