https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/armadni-piloti-na-pozar-v-hrensku-shodili-ctyri-miliony-litru-vody-policejni-3-miliony
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Armádní piloti na požár v Hřensku shodili čtyři miliony litrů vody, policejní 3 miliony

13.8.2022 01:24 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Piloti armádních vrtulníků při zásahu u požáru v Českém Švýcarsku zalili oheň téměř čtyřmi miliony litrů vody a nalétali asi 226 letových hodin. Armáda to uvedla na svém webu. Do akce vojáci nasadili vrtulníky Sokol i silnější Mi-17. Policie uvedla na twitteru, že piloti policejních vrtulníků nalétali 500 hodin a shodili na požár v národním parku asi tři miliony litrů vody.

 

Pomoc armádních pilotů s hašením jednoho z největších požárů v historii Česka trvala 19 dní. První den armáda vyslala jednoho Sokola, druhý den již proti ohni bojovaly dva tyto vrtulníky s podvěšenými bambi vaky. Po zapůjčení závěsného hasicího zařízení s trojnásobným obsahem byl jeden Sokol vyměněn za silnější Mi-17.

Do čtvrtka na nich vojenští piloti celkem nalétali téměř 226 letových hodin a provedli 2422 shozů, při kterých oheň zalili asi 4000 tun vody. "Armáda na místě pro potřeby vlastních i cizích hasicích letounů poskytla rovněž jednotku s vozidlem pro doplňování leteckého paliva," uvedla armáda.

Do hašení ze vzduchu se zapojila i policie, jejíž vrtulníky shodily na požár téměř 3000 bambi vaků, tedy přibližně tři miliony litrů vody. "Ve vzduchu jsme strávili více než 500 hodin," oznámila policie. Policejní vrtulníky kromě hašení sloužily také ke koordinaci zásahů letecké hasicí techniky.

Podle zástupce velitele vzdušných sil armády Petra Lančiho posádky vrtulníků u požáru zasahovaly na maximální hranici svých fyzických sil i na hranici technických možností strojů. Jeden z pilotů již dříve popsal, že zásah byl psychicky i fyzicky náročný.

"Celou dobu se musíte soustředit, abyste vrtulníkem do něčeho nenarazili, proudem vody strefili správné místo nebo nezasáhli hasiče dole na zemi. Od požáru navíc stoupá obrovské teplo, všude je dým," poznamenal kapitán Antonín Petrů z 243. vrtulníkové letky během prvních dní hašení.

Armáda uvedla, že na zničení požáru poskytla maximum možného. Z deseti provozovaných Sokolů je pět v Polsku na plánované údržbě a dva jsou neustále vyčleněny pro plzeňskou leteckou záchrannou službu. Zbylé tři stroje byly postupně k hašení využity.

Při likvidaci požáru v Národním parku České Švýcarsko ze vzduchu byly nasazeny vrtulníky a letadla armády, policie i soukromých firem. Pomáhaly i stroje zapůjčené ze zahraničí. Jednalo se třeba o speciální letouny Canadair z Itálie s kapacitou až 6000 litrů a hasicí letadla Air Tractor ze Švédska s nádržemi na až 3000 litrů. Vrtulníky vyslalo do Česka Polsko a Slovensko. Například hasiči ze Slovenska v Českém Švýcarsku pomáhali 18 dní. Domů vyrazí v sobotu ráno.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

13.8.2022 04:53
Asi je podstatný, že je to uhašený....jinak článek o ničem soutěž jestli někdo shodil 4 nebo 3 nalétá 5 nebo 10 je nablblé
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

13.8.2022 10:39 Reaguje na Jaroslav Řezáč
asi nemusíte mít úplně pravdu, je to obdivuhodný výkon a zátěž na piloty i stroje, vzhledem k podmínkám a teplotě ovzduší v době zásahu, což celé poukazuje na absolutně nedostatečné vybavení, připravenost a dostatečnost státu na takovéto problémy. To byl jen chcíplej les, máme tu různé druhy chemických, ropných i atomových zařízení, asi jste schopen si domyslet, jak by dopadl v podobném rozsahu třeba takový Litvínov,Kralupy,Paramo Pardubice, semtín a jiné provozy, pokud by došlo ke kombinovanému zásahu, kde v mnohých případech vodu prostě nelze použít a detailní směrnice neexistují (viz- hašení muničního skladu Vrbětice) nemluvě např. o požáru cisternových souprav na byť obyčejném hloupém vlakovém nádraží Praha Smíchov. Nepovažuji požár lesa za cosi vyjímečného, co lze pojednat, jako precedens, považuji naše předpisy za zastaralé, ohrožující život obyvatel i hasičů samotných a to všechno na základě nedostatečné připravenosti na složitější a rozsáhlejší zásah v závislosti na neschopnosti státu, který za toto všechno zodpovídá, neb je zřizovatelem. Chvíli o tom budou politici mlejt, jako vždy, naslibují všechno všem, jako vždy, ale v konci, že by třeba někdo zřídil leteké hasičstvo, to přeci stojí moc peněz, které se dají různě vyvést z kasy státu,bez povšimnutí a práce. Proč by proboha někdo z politiků dělal cosi ve prospěch obyvatel a stát ČR, od toho tu přeci nejsou. Jsou tu pouze pro to, aby z nás sedřeli kůži nehledě na ztráty a všechnu pozornost a podporu vložili na záchranu řádných vojsk Ukrajinské( podle Fialy) armády Azova, snad člověče nečtete zprávy? Tím je myšleno tuto řádnou Ukrajinskou armádu.
https://www.youtube.com/watch?v=UHAoPTXvF6s
Odpovědět
ZK

Zan K.

13.8.2022 09:32
Konečně jedna pozitivní zpráva z toho dnešního blázince. Jen aby v budoucnu bylo možno totéž. Americké F 35 by tu byly k ničenu...
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist