Arnika: Desítky spaloven by měly v lednu vyhasnout
Současně Arnika vyhlásila i deset nejhorších spaloven z hlediska koncentrace dioxinů v kouřových plynech, tedy z hlediska překračování emisního limitu stanoveného Evropskou unií, který je 0,1 nanogramu/m3. Jako nejhorší je uvedena spalovna ČKD Praha DIZ a.s., druhá SPL Jablonec nad Nisou a třetí ICN a.s. Roztoky u Prahy.
Jindřich Petrlík | |
Foto: Martin Mach/EkoList
|
V roce 2001 splňovalo limity platné v Evropské unii od roku 2000 pouze sedm spaloven odpadů. Podle Jindřicha Petrlíka z Arniky by v roce 2003 měly být spalovny, které nesplňují tyto limity, zastaveny, neboť od ledna 2003 u nás vstupují tyto limity prostřednictvím zákona o ovzduší v platnost. Spalovny se tomu však kvůli výjimce ze zákona mohou vyhnout, neboť podle zákona stačí, když spalovna předloží dvouletý plán snižování emisí, ve kterém naznačí kroky, které povedou ke snížení emisí.
"Teď by mohly být po dva roky spalovny v klidu," řekl Petrlík, "kdyby ovšem krajské úřady splnily to, co měly podle zákona o ovzduší udělat a vyvěsily na úřední desky oznámení, že je možno nahlédnout do plánů snižování emisí. To se nestalo. Spalovny by tak měly od prvního ledna vyhasnout, než doběhne lhůta, po kterou se může veřejnost k plánům vyjádřit." Petrlík uvedl, že povinnost se zveřejním plánů splnily pouze čtyři kraje: Středočeský, Pardubický, Zlínský a Olomoucký.
Petrlík se domnívá, že úřady zřejmě nebudou v tomto případě postupovat striktně podle litery zákona a spalovny do nového roku zavřít nenechají. "Hodně bude další postup záviset na České inspekci životního prostředí, ta může spalovnám nesplňujícím podmínky zakázat provoz," míní Petrlík.
Ředitelka inspekce Eva Tylová ČTK řekla, že její úřad se bude podnětem od Arniky zabývat. "Záleží na právním výkladu," uvedla s tím, že v případě nesplnění limitů hrozí spalovnám pokuty.
Podle Petrlíka je způsob měření emisí dioxinů nevhodný. "Pokud se měření provádí jednorázově, jsou hodnoty velmi nízké. Kontinuální měření v rozmezí dnů či týdnů však ukazuje třicetkrát až padesátkrát vyšší průměrné emise. Rozdíl za rok se pohybuje až v gramech dioxinů a to je u těchto látek velmi mnoho," uvedl Petrlík s tím, že v Česku je jednorázové měření bráno za bernou minci. "Kdyby se přihlíželo ke kontinuálnímu měření, splnila by limit jen málokterá spalovna,"řekl na závěr Petrlík.
Dioxiny jsou prudce jedovaté škodliviny vznikající při spalování odpadu obsahujícího chlorované látky či jako vedlejší produkty v chemické výrobě chlorovaných látek (například při výrobě pesticidů nebo bělení papíru chlorem). Jsou nebezpečné již ve stopovém množství. Způsobují poruchy hormonálního a imunitního systému.
reklama