Arnika: Investice do stavby spaloven ZEVO jsou v ČR jedny z nejvyšších na světě
Investice do ZEVO, které podle Arniky ročně v ČR spálí 100 000 tun odpadu, činí tedy zhruba 2,5 miliardy korun. Podle analýzy spálení jedné tuny komunálních odpadů stojí přibližně 800 až 1500 korun. Finančně může provoz spaloven v ČR také zatěžovat obce úvěry, za které často ručí, či výdaji spojenými s dopadem na znečišťování životního prostředí, tvrdí ekologové.
Spalovny jsou také podle jednoho ze zakladatelů Arniky Jindřicha Petrlíka často závislé na podpoře z evropských dotací a veřejných fondů a jejich provoz musí být zvýhodněn, jinak by nebyly konkurenceschopné. Zároveň nenesou odpovědnost za důsledky svého provozu - momentálně neexistuje fond, který by řešil negativní důsledky provozu, potažmo kontaminace prostředí.
Analytik společnosti ENA Jiří Gavor již dříve ČTK řekl, že počet spaloven v porovnání s průměrem vyspělých států je v Česku nižší. Spalovny zároveň mají nejpřísnější emisní limity ze všech energetických procesů, což je podle něj důvodem, proč je běžně povolována jejich stavba v bezprostřední blízkosti sídel, jako je tomu například v případě Malešické spalovny v Praze. Žádný odpad zároveň podle Gavora nikdy nelze z technických a ekonomických důvodů kompletně recyklovat.
Podle členky Arniky Nikoly Jelínek v loňském roce získaly české spalovny vyrábějící energii na výstavbu a modernizaci dotace za zhruba 585 milionů eur (téměř 14 miliard korun). Jednalo se o projekty v Mělníku, Komořanech, Písku, Plané a Brně. Peníze byly vyhrazeny z Modernizačního fondu. Ten je financován z prodeje emisních povolenek a za pomocí investic má podpořit modernizaci energetických soustav a zlepšení energetické účinnosti. Výsledkem by pak měl být rychlejší přechod na nízkouhlíkové hospodářství.
Spalovny odpadů by měly být začleněny do systému prodeje emisních povolenek na základě dohody zemí Evropské unie od roku 2026, nejpozději však do roku 2030.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (2)
Jiří Svoboda
18.4.2024 15:23Tonda Selektoda
19.4.2024 14:13Zatím, co v Evropě je provozováno již přes 500 (pět set!) zařízení, energeticky využívající komunální (domovní) odpad, ročně využijící přes 100 milionů (!) tun komunálního odpadu, v ČR jsou tak jen čtyři taková zařízení, s roční kapacitou, jen 0,7 mil. tun!
Jestlipak jim tito podnikatelé alespoň poděkují, za jejich torpédování každého záměru na ekologické využití komunálního odpadu, pro výrobu elektřiny a tepla, v moderních ZEVO, ze zákona splňujících kritéria a limity současné legislativy, na znečišťování životního prostředí?