https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/arnika-investice-do-stavby-spaloven-zevo-jsou-v-cr-jedny-z-nejvyssich-na-svete
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Arnika: Investice do stavby spaloven ZEVO jsou v ČR jedny z nejvyšších na světě

17.4.2024 16:53 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Investice do výstavby spaloven využívající odpady k výrobě energie (ZEVO) jsou v České republice jedny z nejvyšších na světě. Částka do jedné instalované tuny spalovaného odpadu za rok činí 1000 eur (asi 25 000 korun). To je nejvyšší podíl mezi vyspělými západními zeměmi, kde se průměr pohybuje mezi 600 až 1000 eury (15 000 až 25 000 korun). V rozvojových zemích tato investice pak málokdy přesáhne 400 až 500 eur (10 000 až 12 000 korun) a nejlevnější jsou investice do ZEVO v Číně, kde činí průměrně 250 dolarů (asi 6000 korun). Vyplývá to z analýzy ekologického spolku Arnika, jejíž závěry představila při dnešním on-line webináři.
 

Investice do ZEVO, které podle Arniky ročně v ČR spálí 100 000 tun odpadu, činí tedy zhruba 2,5 miliardy korun. Podle analýzy spálení jedné tuny komunálních odpadů stojí přibližně 800 až 1500 korun. Finančně může provoz spaloven v ČR také zatěžovat obce úvěry, za které často ručí, či výdaji spojenými s dopadem na znečišťování životního prostředí, tvrdí ekologové.

Spalovny jsou také podle jednoho ze zakladatelů Arniky Jindřicha Petrlíka často závislé na podpoře z evropských dotací a veřejných fondů a jejich provoz musí být zvýhodněn, jinak by nebyly konkurenceschopné. Zároveň nenesou odpovědnost za důsledky svého provozu - momentálně neexistuje fond, který by řešil negativní důsledky provozu, potažmo kontaminace prostředí.

Analytik společnosti ENA Jiří Gavor již dříve ČTK řekl, že počet spaloven v porovnání s průměrem vyspělých států je v Česku nižší. Spalovny zároveň mají nejpřísnější emisní limity ze všech energetických procesů, což je podle něj důvodem, proč je běžně povolována jejich stavba v bezprostřední blízkosti sídel, jako je tomu například v případě Malešické spalovny v Praze. Žádný odpad zároveň podle Gavora nikdy nelze z technických a ekonomických důvodů kompletně recyklovat.

Podle členky Arniky Nikoly Jelínek v loňském roce získaly české spalovny vyrábějící energii na výstavbu a modernizaci dotace za zhruba 585 milionů eur (téměř 14 miliard korun). Jednalo se o projekty v Mělníku, Komořanech, Písku, Plané a Brně. Peníze byly vyhrazeny z Modernizačního fondu. Ten je financován z prodeje emisních povolenek a za pomocí investic má podpořit modernizaci energetických soustav a zlepšení energetické účinnosti. Výsledkem by pak měl být rychlejší přechod na nízkouhlíkové hospodářství.

Spalovny odpadů by měly být začleněny do systému prodeje emisních povolenek na základě dohody zemí Evropské unie od roku 2026, nejpozději však do roku 2030.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

18.4.2024 15:23
Platit za emisní povolenky ze spalování komunálního odpadu nedává logiku. Fosilní uhlík v odpadech má být již zpoplatněn na začátku procesu vzniku odpadu, aby to motivovalo k minimalizaci odpadu.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

19.4.2024 14:13
Jistě že je to příliš drahé! Vždyť právě ta anrika (a jí podporované zájmové spolky), se již po mnoho let úspěšně snaží svými požadavky, štvaním a strašením místního obyvatelstva astmatem dětiček, neplodností a rakovinami, referendy a obstrukcemi, investici do ZEVO prodražit tak, aby investor již raději nic takového nestavěl a byl zachován současný stav. Tedy, ten spolek tím vlastně podporuje pokračování byznysu skládkařů.
Zatím, co v Evropě je provozováno již přes 500 (pět set!) zařízení, energeticky využívající komunální (domovní) odpad, ročně využijící přes 100 milionů (!) tun komunálního odpadu, v ČR jsou tak jen čtyři taková zařízení, s roční kapacitou, jen 0,7 mil. tun!
Jestlipak jim tito podnikatelé alespoň poděkují, za jejich torpédování každého záměru na ekologické využití komunálního odpadu, pro výrobu elektřiny a tepla, v moderních ZEVO, ze zákona splňujících kritéria a limity současné legislativy, na znečišťování životního prostředí?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist