Arnika vyhlásila soutěž pro obce, které produkují málo odpadu
"Každý z nás ročně průměrně vyhodí opravdu velké množství odpadů, konkrétně 195 kg směsných a 30 kg objemných," uvedl koordinátor akce Milan Havel ohledně předloňských údajů z obcí. "Do roku 2025 mají obce za úkol dosáhnout zákonem daného cíle a snížit roční produkci směsných odpadů na 150 kg na obyvatele dokonalejším tříděním a materiálovým využitím. Jako každý rok ty nejúspěšnější odměníme Odpadovým Oskarem," dodal Havel. Podle Arniky průměrné roční hodnoty 150 kilogramů na obyvatele běžně dosahují například německé a rakouské obce. "Během šesti ročníků soutěže Arnika zjistila, že těchto hodnot docilují i obce v České republice. Obce do 500 obyvatel dokážou dokonce snížit svoji produkci pod 100 kg," upozornil mluvčí organizace Jiří Kaňa.
Soutěž má dvě částí. V první Arnika stanoví pořadí obcí na základě hodnot prokázané produkce směsného komunálního odpadu. Soutěžní kategorie jsou pro obce do 1000, 5000 a nad 5000 obyvatel.
Další část se zaměří na příklady dobré praxe. Tam patří obce s produkcí směsných komunálních odpadů pod 150 kilogramů na osobu za rok, které mají vysokou úroveň recyklace, či dobře komunikují s veřejností a mohou tak sloužit jako inspirace pro ostatní. Lidé "svou" obec do soutěže přihlásí zprávou na e-mail milan.havel@arnika.org. Kaňa ČTK řekl, že termín dokdy mohou poslat své tipy není jasně daný. Vítěze však Arnika vyhlásí během září.
Loni získaly Odpadového Oskara Dalešice na Jablonecku, Chvalšiny na Českokrumlovsku a Fulnek na Novojičínsku. Celorepublikový primát drží Fulnek - na člověka tam připadá jen necelých 99 kilogramů směsného komunálního odpadu za rok. Tamní obyvatelé podle Arniky dovedou vytřídit 56 procent odpadů, což organizace označila za výjimečné.
Arnika také upozornila, že Česko skládkuje přibližně dvojnásobek směsného odpadu proti průměru EU, který v roce 2018 činil 24 procent. Podle loňské statistiky Ministerstva životního prostředí byla v roce 2019 úroveň skládkování 46 procent, číslo meziročně stagnovalo.
Míru skládkování má snížit nový zákon o odpadech, který zvyšuje poplatky za ukládání na skládky a od roku 2030 zakazuje skládkování recyklovatelných a využitelných odpadů. Platí od počátku ledna.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (4)
Katka Pazderů
20.4.2021 05:28smějící se bestie
20.4.2021 05:34vaber
20.4.2021 08:10měl by vyjít článek ,jaký je další skutečný osud vytříděného odpadu,
kolik takového vytříděného odpadu shořelo ve skladech, nebo se vozí ze země do země a nikdo ho nechce