https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/arnika-vyhlasila-soutez-pro-obce-ktere-produkuji-malo-odpadu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Arnika vyhlásila soutěž pro obce, které produkují málo odpadu

20.4.2021 02:09 | PRAHA (ČTK)
Loni získaly Odpadového Oskara Dalešice na Jablonecku, Chvalšiny na Českokrumlovsku a Fulnek na Novojičínsku. Celorepublikový primát drží Fulnek - na člověka tam připadá jen necelých 99 kilogramů směsného komunálního odpadu za rok.
Loni získaly Odpadového Oskara Dalešice na Jablonecku, Chvalšiny na Českokrumlovsku a Fulnek na Novojičínsku. Celorepublikový primát drží Fulnek - na člověka tam připadá jen necelých 99 kilogramů směsného komunálního odpadu za rok.
Foto | Gary Chan / Unsplash
Sedmý ročník soutěže Odpadový Oskar vyhlásila nezisková organizace Arnika. Hledá obce, které produkují nejméně směsného komunálního odpadu. Účastníci nesmí přesáhnout hranici 150 kilogramů těchto odpadů na jednoho obyvatele za rok, uvedli zástupci Arniky. Cílem soutěže je upozornit na nutnost zodpovědného nakládání s odpady i vyzdvihnout příklady dobré praxe.
 

"Každý z nás ročně průměrně vyhodí opravdu velké množství odpadů, konkrétně 195 kg směsných a 30 kg objemných," uvedl koordinátor akce Milan Havel ohledně předloňských údajů z obcí. "Do roku 2025 mají obce za úkol dosáhnout zákonem daného cíle a snížit roční produkci směsných odpadů na 150 kg na obyvatele dokonalejším tříděním a materiálovým využitím. Jako každý rok ty nejúspěšnější odměníme Odpadovým Oskarem," dodal Havel. Podle Arniky průměrné roční hodnoty 150 kilogramů na obyvatele běžně dosahují například německé a rakouské obce. "Během šesti ročníků soutěže Arnika zjistila, že těchto hodnot docilují i obce v České republice. Obce do 500 obyvatel dokážou dokonce snížit svoji produkci pod 100 kg," upozornil mluvčí organizace Jiří Kaňa.

Soutěž má dvě částí. V první Arnika stanoví pořadí obcí na základě hodnot prokázané produkce směsného komunálního odpadu. Soutěžní kategorie jsou pro obce do 1000, 5000 a nad 5000 obyvatel.

Další část se zaměří na příklady dobré praxe. Tam patří obce s produkcí směsných komunálních odpadů pod 150 kilogramů na osobu za rok, které mají vysokou úroveň recyklace, či dobře komunikují s veřejností a mohou tak sloužit jako inspirace pro ostatní. Lidé "svou" obec do soutěže přihlásí zprávou na e-mail milan.havel@arnika.org. Kaňa ČTK řekl, že termín dokdy mohou poslat své tipy není jasně daný. Vítěze však Arnika vyhlásí během září.

Loni získaly Odpadového Oskara Dalešice na Jablonecku, Chvalšiny na Českokrumlovsku a Fulnek na Novojičínsku. Celorepublikový primát drží Fulnek - na člověka tam připadá jen necelých 99 kilogramů směsného komunálního odpadu za rok. Tamní obyvatelé podle Arniky dovedou vytřídit 56 procent odpadů, což organizace označila za výjimečné.

Arnika také upozornila, že Česko skládkuje přibližně dvojnásobek směsného odpadu proti průměru EU, který v roce 2018 činil 24 procent. Podle loňské statistiky Ministerstva životního prostředí byla v roce 2019 úroveň skládkování 46 procent, číslo meziročně stagnovalo.

Míru skládkování má snížit nový zákon o odpadech, který zvyšuje poplatky za ukládání na skládky a od roku 2030 zakazuje skládkování recyklovatelných a využitelných odpadů. Platí od počátku ledna.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

20.4.2021 05:28
Tak my se hlásíme. Zákolany v roce 2020 vyprodukovaly pouze 149 kg směsného odpadu na obyvatele.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

20.4.2021 05:34
Nebrečej ti zelený aktivisti na špatném hrobě ? Brečej ! To měli vyhlásit pro firmy, aby ty používaly co nejméně obalového materiálu.
Odpovědět
va

vaber

20.4.2021 08:10
když se odpad roztřídí už je vše vyřešeno?
měl by vyjít článek ,jaký je další skutečný osud vytříděného odpadu,
kolik takového vytříděného odpadu shořelo ve skladech, nebo se vozí ze země do země a nikdo ho nechce
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

20.4.2021 16:08
Klucí z Arniky organizují trénink na vznik šedé zóny při nakládání obcí s komunálními odpady. Kdo se to rychleji naučí ten bude šetřit.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist