https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/asociace-zajem-domacnosti-o-tepelna-cerpadla-stagnuje-je-nejnizsi-za-tri-roky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Asociace: Zájem domácností o tepelná čerpadla stagnuje, je nejnižší za tři roky

20.12.2023 09:39 (ČTK)
Zájem domácností o tepelná čerpadla stagnuje. O dotaci na jeho pořízení zatím ve druhé polovině roku zažádalo 4111 domácností, což je nejméně za poslední tři roky. Snižuje se také výše poptávaných dotací, meziročně o 11 procent. Vyplývá to z informací Asociace pro využití tepelných čerpadel (AVTČ), které poskytla ČTK. Podle asociace tak slabá poptávka ohrožuje investice výrobců.
 

"Dotační prázdniny a značná prodleva v dotačních výzvách, jak v Nová zelená úsporám (NZÚ), tak především v kotlíkových dotacích, zájmu bohužel nepomohly. Na jedné straně slyšíme o rostoucí podpoře zelených řešení, na druhé straně se nedaří poskytovat skutečně rozsáhlou podporu obnovitelných zdrojů, kterou slibovalo například programové prohlášení vlády," uvedl šéf asociace Radek Červín. "Ničemu nepomáhá ani konstantní ujišťování o dostatečných zásobách plynu, investice do plynovodů nebo nově návrh cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu,“ řekl. V ohrožení jsou tak podle něj i závazky Česka vůči EU.

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) uvedlo, že je otevřené jednáním o efektivnějším systému podpory. "Podmínky NZÚ neustále zjednodušujeme. V posledních úpravách v letech 2021 a 2023 jsme provedli změny, které vedly k maximálnímu snížení byrokratické zátěže a dalšímu rozšíření možností získat dotace na tepelná čerpadla," uvedla mluvčí Lucie Ješátková. Podle dat ministerstva v současnosti úřad dostává v průměru kolem 1500 žádostí měsíčně.

Většina domácností, které si pořizují tepelné čerpadlo nyní, vybírá podle asociace mezi levnějšími modely. Asociace v této souvislosti varuje před výrobky nižší kvality.

Výrobci podle asociace nyní fungují především díky firemním zakázkám. "Růst zájmu firem mohu potvrdit, jedná se však o dlouhodobé projekty a početně není možné, aby byly vykryté ztráty v residenčním segmentu. Výrobci se nyní o budoucnost skutečně bojí,“ podotkl Červín.

Podle něj tuzemští výrobci investovali do výrobních kapacit tepelných čerpadel v posledních dvou letech několik miliard korun, které mohou zůstat ve výsledku nevyužité. Někteří proto svou výrobu přizpůsobují novým trendům. Například tuzemský Master Therm kvůli tomu rozšířil výrobu o prémiové produkty pro zahraniční trhy a na firemní a průmyslové aplikace.

"Pokud jde ale o podíl typizovaných tepelných čerpadel vzduch-voda směřujících do českých domácností, představuje pro nás už jen zhruba 50 procent prodejů," uvedl ředitel společnosti Jiří Svoboda. "Zbytek tvoří čerpadla země-voda primárně pro nízkoenergetické novostavby, jež vyvážíme do západní Evropy, a potom větší čerpadla s výkonem nad 30 kW pro firemní a průmyslové využití včetně zpětného získávání tepla,“ řekl.

Asociace doufá, že poptávku firem by mohl ještě více posílit nový dotační program Úspora energie, který by měl být spuštěn na začátku roku 2024. Firmy by z něj měly získávat peníze na snížení energetické náročnosti a zvýšení své efektivity. "Finanční podpora má být určena například na výměnu energeticky náročných strojů za modernější řešení, dále na zateplení, rozvody a velmi atraktivní jistě bude i podpora právě tepelných čerpadel a fotovoltaik,“ uvedl výkonný ředitel Svazu moderní energetiky Tomáš Buzrla.

Současná situace na trhu s tepelnými čerpadly je odlišná od loňské. České domácnosti si tehdy pořídily přes 60.000 tepelných čerpadel. Počet instalací v loňském roce stoupl meziročně až na dvojnásobek. Více než čtyřnásobně vzrostl instalovaný výkon zařízení, který činil 289 kilowattů (kW).


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

20.12.2023 10:30
Tomáte,ale drahé finančně náročné topení.To u nás v Rusku topíme plynem zadarmo.Máme v přpočtu kubík za korunu.Proto je vaše oblíbené jídlo buřtguláš.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

21.12.2023 08:40 Reaguje na karel krasensky
když je to tak úžasný, proč si to do toho Ruska nejdete vyzkoušet... asi by jste přišel z toho ráje s ústama odřenýma od zdi a nebo jako dvoustovka z Ukrajiny.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.12.2023 10:29 Reaguje na karel krasensky
Rusko je prostě vřed na těle lidstva a dokáže škodit ve velkém rozsahu možností. Přínos nevidím žádný, jen se rozlézá jak rakovina. Kdy se stane největším špinavcem planety i s minimálním ekonomickým výkonem?
Odpovědět
DA

DAG

20.12.2023 10:59
Ups. Že by lidi uměli počítat?
Odpovědět
ss

smějící se bestie

20.12.2023 11:52 Reaguje na DAG
1*
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

20.12.2023 18:19
Píši to neustále, tzv. dekarbonizace , zbožštění OZE ekomagory z Bruselu a domácími eurohujery , nás táhne do chudobince .
Lidé prostě na drahé energie nemají a finančně náročné investice do TČ se míjí s jejich možnostmi.
A teď se tomu budou hlavy pomazané divit.

Odpovědět

Jaroslav Řezáč

21.12.2023 08:46 Reaguje na Miroslav Vinkler
dekarbonizace odstranění uhlí z procesu výroby energie není špatná, špatné je, že každý do toho šlape a je evidentní, že pokud se mají měnit energetické mixy, není možné do toho zvedat spotřebu energie. To jsou síly, které jdou naproti sobě a zneutralizuje vše na základě čehož, vše platí spotřebitel. Zkrátka bez konceptu se z Green Dealu stalo woodoo jehelníček.
OZE dočasných zdrojů je zbytečně drahý experiment, který v zásadě přinese jen problémy.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

21.12.2023 09:01
Vyčerpali se potenciální zákazníci s pasivními domy, lidé nadstandardně bohatí, u kterých peníze nehrají žádnou roli a taky hlupáci, co naletěli.
Ve svém okolí znám jednoho s nadstandardními příjmy, ten TČ vychvaluje,
protože je líný si zatopit dřevem z vlastního lesa. Pak znám sousedy,
co naletěli a topí TČ pouze když je "teplo" a nebo když jedou za dětmi.
Jinak topí nazpět dřevem, protože z důchodů by provoz TČ nezaplatili v
domě, který má k pasivní stavbě sakra daleko. Projektant firmy montující
TČ je doslova obelhal při výpočtu výhodnosti topení TČ a naprojektoval
jim rovnou dvě jednotky. Ty když jedou naplno, tak si oblékají dva svetry prodavačky mobilů a jdou raději zatopit v kotli na tuhá paliva dřevem.
A všichni dohromady zjistili, že elektřina podražila a podraží i dál.
Zbytek je poučen, že nemusí naletět stejně, jako ti, co už naletěli!
Výsledkem je pokles zájmu o to, co nám chce "zelená" EU vnutit násilím!
Odpovědět
va

vaber

21.12.2023 09:25
tepelné čerpadlo je obnovitelný zdroj?
napřed musím mít obnovitelný zdroj elektřiny ,
kolik elektřiny potřebuji? jednu třetinu topného výkonu,
proč se neřekne na rovinu kolik elektřiny se na čerpadlo spotřebuje a jak je sluneční elektrárna, pro napájení takového čerpadla v zimě ,efektivní,
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

21.12.2023 11:04 Reaguje na vaber
Jednu třetinu? Když mrzne, tak je teplo ze 100% z elektřiny ze sítě!
V tom okamžiku soused TČ vypíná, topí dřívím a je šťasten, že má
doma konečně pořádné teplo!
Odpovědět
AD

Alexandr Dlask

24.12.2023 11:27 Reaguje na vaber
Bingo, to je to co si musíte domyslet sám!
Připočtěte si plynové elektrárny, které po většinu času stojí ale budeme je muset zaplatit, včetně vysokotlakého přívodu plynu k nim.
K tomu restrukturalizaci elektrorozvodné sítě, další stovky mld do ceny. Elektřina bude zdražovat každý rok o desítky procent, kupte si TČ :D
Odpovědět
AD

Alexandr Dlask

24.12.2023 11:00
Věršina počítá a dopočítá se, že tepelné čerpadlo je energetická past. Ti bláhoví už jej mají a ti ostatní ho nechtějí.
Dovedu si představit, že i v tom zeleném energetickém blahobytu budu v zimě zývislý na drahých zdrojích. A v létě topit nepotřebuji.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist