https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/australian-vzacni-klokani-se-vraci-do-volne-prirody
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Australian: Vzácní klokani se vrací do volné přírody

8.6.2005 09:55 | PRAHA/ADELAIDE (EcoMonitor)
Dva velmi vzácné klokánky spolu s jejich potomky našli ochranáři v jižní Austrálii. To dává naději, že se skutečně úspěšně povedlo naplnit program navracení zvířat do volné přírody.
 

Vypouštění klokanů dama v národním parku Innes
Foto: J. Bignall/Government of South Australia
Deset malých klokanů dama bylo loni navráceno do volné přírody v jihoaustralském národním parku Innes na poloostrově York. Čtyři z nich zabily lišky letos na jaře a dva další zahynuly později. Klokan dama je jedním z nejmenších klokanů, dosahuje váhy od pěti do sedmi kilogramů a dožívá se čtrnácti let. Klokan je noční zvíře, ve dne spí a po setmění vyráží spásat trávu.

Ministr životního prostředí Jižní Austrálie John Hill včera oznámil, že u dvou z přeživších klokanů bylo prokázáno, že mají ve svých kapsách nové potomky. To by znanealo vysoké naděje pro uchycení celé kolonie ve volné přírodě. „Je to fantastická zpráva,“ radoval se ministr Hill. „Tato zvířata jsou velice citlivá a už jsme ztratili šest z původních deseti kusů. To, že budou mít mladé, je velmi dobrá zpráva pro naši snahu vrátit původní zvířata do volné přírody jižní Austrálie.“ Podle ministra životního prostředí bude v parku rozmístěno dalších 36 klokanů dama.

Kolonie malých klokánků byly původně rozšířeny po celém území Austrálie, jenže již po roce 1900 úplně zmizely z volné přírody kvůli liškám a lovcům a také kvůli neustálým záborům půdy. Dnes jsou označováni jako zcela vyhynulý druh v přírodě jižní Austrálie.

K záchraně druhu došlo díky bývalému guvernérovi Georgi Greyovi, který v roce 1870 převezl malou skupinu vačnatců na novozélandský ostrov Kawau jako součást své soukromé sbírky. Zde se klokanům výborně dařilo a jejich počet začal prudce stoupat. Lidé si je oblíbily jako domácí mazlíčky, kteří poskakují a žerou listy a ničí původní vegetaci.

Podle článku The Australian 07. 06. 2005.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist