Australský Velký bariérový útes zasáhla další vlna blednutí korálů
Do roku 2016 byly zaznamenány jen dva případy hromadného blednutí a vědci varují, že je třeba přijmout naléhavé kroky, pokud má útes přežít. Letecký průzkum 320 útesů - od cípu Austrálie až po město Bundaberg - ukázal, že u většiny z nich dochází po létě s vyššími teplotami k blednutí.
Správa mořského parku Velkého bariérového útesu uvedla, že nyní probíhají podmořské prohlídky, jejichž cílem je zjistit závažnost a míru poškození, které se pravděpodobně v jednotlivých částech útesu značně liší. Hlavní vědecký pracovník parku Roger Beeden řekl BBC, že blednutí v jižní zóně je nejhorší za téměř 20 let a mohlo by být "bezprecedentní".
"Zatím je příliš brzy říct, jaké jsou úplné následky této události," dodal Beeden. "Pokud dojde k ochlazení, mohli bychom být svědky toho, jak se velká část nyní vybledlých korálů zotaví," dodal.
Velký bariérový útes lemuje severovýchodní pobřeží Austrálie. Je to největší komplex korálových útvarů na světě - rozkládá se na ploše přesahující 334 000 kilometrů čtverečních, a zabírá tak větší plochu než Itálie. Je domovem více než 1500 druhů ryb, 411 druhů korálů a desítek dalších živočišných druhů. Na seznam světového dědictví UNESCO byl zapsán v roce 1981.
reklama