Bahno z Čičáku v Pardubicích se bude odvážet na lodi po Labi

Firma bude odsávat bahno pomocí sacího bagru. Sediment bude nakládat na loď na Labi a odvážet to depozitu, což může být například areál Hůrka. Pokud bahno nebude kontaminované nevhodnými látkami, po vyschnutí ho město může použít na svých pozemcích a vylepšit s ním ornou půdu, dodala Klčová.
Práce bude firma dělat na podzim v době vegetačního klidu, nebude také rušit obojživelníky, kteří tam žijí. Součástí revitalizace je vytvoření dvou tůní.
Čičák je v parku Na Špici, který město v roce 2014 opravilo. Jezero vzniklo při regulaci toku Labe v 60. letech minulého století. Je nedaleko soutoku Labe a Chrudimky. Na dně se hromadí sedimenty.
Město chtělo odbahnit Čičák v roce 2013 ještě před úpravami parku. Firma měla odvézt 4200 metrů krychlových bahna. Byly ale problémy s výběrovým řízením.
První dvě firmy odstoupily od zakázky, protože patrně nebyly schopné ji za šest milionů korun zvládnout. Třetí v pořadí chtěla práce udělat za necelých devět milionů korun, to už město odmítlo.
Potom město opakovaně deklarovalo, že Čičák odbahní, ale na seznam investic se nedostal. Naposledy investici radnice odložila v roce 2022, opět kvůli nákladnosti. Nabízená cena v té době byla 25 milionů korun. V letošním rozpočtu si radnice vyčlenila 15 milionů korun, nakonec to bude méně.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (4)
smějící se bestie
31.3.2025 12:17Jaroslav Pokorný
31.3.2025 23:10Tu práci jsem už jednou viděl - bagr saje hodně vody, ale minimum bahna. A kam pak s takovou směsí? Ten areál Hůrka je jak velký, aby se tam vešlo dobrých 70% objemu Čičáku? A nebo ta voda, s trochou bahna, bude přetékat někam do vodoteče?
Nebylo by lepší Čičák vypustit, odvodnit a bahno vyhrnout? Pokud to nejde, tak bahno vybírat klasicky lžící?