BBC: Bohatství oblázkových pláží ve Velké Británii ohrožují turisté i elektrárny
Skupina vědců, která funguje jako poradní sbor vlády v otázkách ochrany přírody, připomíná, že tento typ pláží je nejen přírodní ochranou před záplavami, ale také domovem mnoha druhů hmyzu a rostlin nebo mořských ptáků.
Oblázková pláž, je definována jako pláž tvořená sedimentem v průměrné velikosti od 2 - 200 milimetrů a nachází se nad hranicí vody. Je obydlena zvláštní vegetací adaptovanou na život v drsných podmínkách sucha a solí, jako jsou ty z rodu tlusticovitých. Množství pavouků, včel a jiného hmyzu, který žije na plážích je důležitou potravou pro mořské ptáky. English Nature tyto oblasti nazývá "kamennou pouští", protože kameny se stejně jako oblasti bez vegetace přes den rozpálí, zatímco v noci velmi chladí a nedostatek vody zde vytváří skutečně pouštní podmínky. Navíc vědci věří, že dynamická struktura pláží, kde se neustále přesouvá velký počet oblázků, je schopná odolat záplavám a absorbovat energii moře.
Dnes pláže ohrožuje průmysl, stavebnictví, elektrárny a stavby na ochranu pobřeží, často jen díky tomu, že štěrk z pláží se dá použít jako stavební materiál. Podle zprávy představují největší nebezpečí stavby zpevňující mořský břeh. Ty jsou oblíbené hlavně u rekreantů pro procházky nebo jízdu na kole. Druhým problém představuje invaze cizích rostlin, které se šíří ze zahradnického odpadu.
Anglie má stejně velkou plochu oblázkových pláží pokrytých vegetací jako celá Evropa, kolem 4 350 hektarů, což je pětkrát více než ostatní země Velké Británie. Největší pláž v Dungeness v hrabství Kent zabírá plochu 1 600 hektarů a zřejmě vznikla již v době ledové. Ostatní pláže jsou daleko menší, jen pět nejrozsáhlejších je větších než 100 heltarů.
Dr. Ronald Randhall z university v Cambridge, spoluautor zprávy English Nature řekl BBC Online: "Oblázkové pláže jsou důležité pro vegetaci, ale také pro lidi, kteří mají rádi květiny a ptáky na pobřeží a vyplatí se také ekonomicky. Nejen jako přirozená ochrana před mořem, ale i před pobřežní erozí, která by znemožnila stavební aktivitu."
Podle článku Alexe Kirbyho BBC News Online 03. 06. 2003.
reklama