BBC: Britská armáda proti větrným elektrárnám
Královská společnost dodává, že jediná evropská země, která jakékoli omezení v okolí vojenských zařízení prosadila je Německo, jenže v jeho případě se jedná o vzdálenost pouhých pěti kilometrů. Podle ministerstva není návrh příliš tvrdý či unáhlený, dokonce prý pomůže investorům najít skutečně nejvhodnější místo pro výstavbu větrných elektráren. Ochránci životního prostředí tvrdí, že větrná energie je nejdůležitějším prostředníkem pro dosažení cíle britské vlády, vyrábět 10 % elektrické energie z obnovitelných zdrojů.
Podle propočtů Britské asociace větrné energie ministerstvo obrany v loňském roce nesouhlasilo s výstavbou 48 % větrných elektráren na pevnině a 34 % v roce 2002. Důvodem námitek ze strany armády je možné rušení signálů vojenských radarů. David Wallace, viceprezident Královské vědecké společnosti, napsal ministru obrany Geoffrey Hoonovi dopis, ve kterém ho vyzval k urychlenému řešení problému.
"Rozumím-li správně nařízení ministerstva obrany, nepřeje si výstavbu žádných větrných turbín v sedmdesáti kilometrovém pásmu kolem radarů vzdušné obrany. Toto nařízení v podstatě pokrývá celé pevninské území Británie, včetně již 13 vybudovaných rotorů," píše Wallace. Ministerstvo se obává možného vlivu větrných farem na fungování radarů, obává se o bezpečí svých vlastních zaměstnanců a strojů, především letounů létajících nízko nad zemí. Dalším argumentem je ohrožení bezpečnosti objektů, ke kterému by mohlo dojít během stavebních úprav okolí.
Podle článku Alexe Kirbyho BBC Online News 01. 03. 2004.
reklama