https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bbc-britskym-plazim-hrozi-zkaza
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

BBC: Britským plážím hrozí zkáza

23.7.2003 13:35 | PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor)
Prázdniny strávené na pláži stavěním hradů z písku, budou na konci století pouhou vzdálenou vzpomínkou. Oteplování klimatu mění tvář britského pobřeží, narušuje pláže i přímořské močály. Ochránci životního prostředí z organizace "Život s mořem" varují, že pokud se nezačne dělat něco pro jejich záchranu, prázdninové pláže zmizí během sta let i se svým ekosystémem a jeho obyvateli.
 

Mezinárodní odborníci se sejdou dnes v Londýně, aby diskutovali o možnostech jak chránit pobřeží Velké Británie. "Musíme spolupracovat s přírodou a ne jít proti ní," říkají odborníci ze "Života s mořem", čtyřletého projektu spolupráce států Evropské unie, pod vedením English Nature. "Mnoho století jsme využívali naše pobřeží a teď, tváří v tvář nezastavitelnému stoupání hladiny moře, musíme myslet na to, jak s ním optimálně hospodařit," přibližuje myšlenku jeden z odborníků Stephen Worrall. "Musíme s přírodou spolupracovat a ne bojovat proti životu na pobřeží. To znamená dovolit mořské vodě, aby zaplavila určité oblasti, řekněme nějakou nevyužívanou zemědělskou půdu," dodává Worrall.

Vědci tvrdí, že nárůst úrovně moře způsobený klimatickými změnami již v současnosti působí na pobřežní krajinu ve Velké Británii. Oblasti, jako je Weymouth v Dorsetu, bývaly pokryté pískem a dnes jsou holé. Stejně tak na území Essexu zmizely velké plochy bažin. Zdá se, že výstavba železobetonových zábran, které měly chránit před záplavami a erozí, vytvořila nepřátelské prostředí pro pláže i ostatní přímořské ekosystémy. Písečné duny se stejně jako bažiny v přírodě obyčejně posunují směrem k pobřeží, když moře stoupá, ale to je nemožné, když narazí na pevnou bariéru. Toto "tvrdě inženýrské" řešení hrubě poznamená vzhled pláží, které tady zůstanou pro další generace a může zbídačit původní ekosystém.

Podle Královské společnosti pro ochranu ptactva (RSPB) jsou v ohrožení na dva miliony vodních ptáků, kteří každoročně zimují v Británii. "Může nastat doba, že nebude možné najít ptákům cestu k moři a v takovém případě nastane obrovský problém," říká tiskový mluvčí RSPB Grahame Madge. "Musíme obnovit původní vzhled těchto oblastí, když je chceme chránit." Podle RSPB, by se daly krajiny zrestaurovat tím, že by se zbouraly protipovodňové zábrany. Protipovodňové zábrany byly vztyčeny ve vnitrozemí a mezery mezi nimi dovolují jak vodě, tak nejrůznějším zvířatům, aby překonali hranici této betonové zdi.

Podle článku Helen Briggsové BBC News Online 21. 07. 2003.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist