BBC: Bukač velký se znovu zabydluje ve Velké Británii
Na plánu pro jeho záchranu spolupracuje osm organizací, včetně Královské společnosti na ochranu ptactva (RSPB). Program EU ochrany přírody (EULN), přímo určený k financování ekologických projektů, poskytne 60 % z potřebných čtyř miliónů liber.
Bukač je pták velikosti bažanta žijící v mokřadech. V dospělosti dorůstá velikosti kolem 70 centimetrů. Tito ptáci byli až do padesátých let velmi častými obyvateli břehů řek i rybníků, pak ale jejich počty začaly klesat především díky ničení rákosů a chemizaci. Zbývající rákosové porosty jsou pro bukače příliš malé, neradi si staví totiž hnízdo v porostech menších než 20 hektarů. V roce 1997 se situace ocitla na kritickém bodě.
"Při hnízdění potřebuje bukač rozlehlé rákosiny s přístupem k mělké vodě," říká manažerka záchranného projektu Sarah Alsbury. "V roce 1997 jsme registrovali pouhých jedenáct samců ve čtyřech hrabstvích," dodává. Záchranná akce doufá v rozmnožení populace díky vytvoření sedmi nových rákosin a rozšíření pěti menších oblastí, dále revitalizaci tří již vyschlých mokřadů a postupné zvětšovaní těch míst, kde již dnes bukač hnízdí. Ochránci počítají se sítí devatenácti oblastí rozmístěných v hrabstvích Kent a Suffolk na východě Anglie, na západě v Cornwallu a na severu v Lancashire. Projekt navazuje na úspěšnou čtyřletou akci, která probíhala od roku 1996 ve spolupráci s Evropskou unií.
Místa výskytu jednotlivých kusů se zjišťují poslechem specifického hlasu samce, opakovaným daleko slyšitelným dutým zvukem, který připomíná hučení přes hrdlo prázdné lahve. Tímto zvukem si sameček bukače vymezuje území a láká samičky, kterých bývá až pět na jednoho. V tomto roce ochránci zaznamenali 40 samečků po celé Británii, což je zatím nejvyšší číslo do roku 1983. I když počty nedosahují ani poloviny výskytu z padesátých let, aktivisté doufají, že během desetiletí se jim je podaří dohnat.
Podle článku Alexe Kirbyho BBC News Online 12. 05. 2003.
reklama