BBC: Chemikálie ohrožují sexuální život v moři
Podle ekologů z University of London, může mít znečištění vliv i na jiné mořské živočichy a je potřeba dalších výzkumů, které by prokázaly, do jaké míry představují nebezpečí pro člověka. Látka, která má na svědomí tyto změny se jmenuje nonylfenol a používá se v kosmetice, saponátech a antikoncepčních přípravcích. Do moře se šíří přes kanalizační systém, který není chopen tuto látku zachytit. Také se o této chemické sloučenině hovoří jako o "endokrinním přerušovači" - dokáže napodobit chování hormonů a zastavit normální sexuální vývoj.
Britští vědci pozorovali tento efekt na populaci ústřice portugalské (crassostrea gigas) pěstované v komerční líhni ve Whitestable v hrabství Kent. Reprodukční orgány obou pohlaví se objevily u třetiny ústřic, které se dožily dospělosti. "Působení chemikálie vede ke smrti a abnormalitám ve vývoji již na úrovni znečištění desetkrát nižší než je limit určený Agenturou životního prostředí Spojeného království," uvádí se ve zprávě britských vědců.
"Tyto závěry jsou alarmující," říká vedoucí výzkumu Helen Nice, "nejen kvůli výrazně ohrožené populaci ústřice, ale nevíme, zda tato chemikálie nemůže poškodit i jiné organismy ekosystému." Podle Nice ničivý dopad na normální vývoj mořských živočichů bude lépe identifikovatelný, bude-li vypouštění chemických látek důsledně monitorováno. "Skutečně potřebujeme další výzkumy a další informace, které nám pomohou přesně prozkoumat dopad na život v moři a zda mohou být tyto chemikálie nebezpečné člověku."
Ústřice portugalská je jedním ze dvou druhů ústřic, které se prodávají do restaurací a obchodů v celé Evropě. Profesor Michael Thorndyke, který dohlížel na celý výzkum, se domnívá, že i ostatní druhy ústřic, stejně jako měkkýši nebo korýši, jsou v ohrožení. "Může to mít velmi silný důsledek pro stovky druhů živočichů v mořském ekosystému, protože by mohlo dojít ke změně biodiversity." Podle Susan Jobling z londýnské Brunel University, která vedla vědecké práce při výzkumech na moři, je nonylfenol známý působením na reprodukční systém u ryb. "Nonylfenol napodobuje estrogen a když je v těle, znemožní normální sexuální vývoj."
Agentura životního prostředí prohlásila, že limity pro chemické látky budou přehodnoceny podle nejnovějších vědeckých poznatků. "Velmi důležitý fakt je, že známe jejich dopad na endokrinní systém, to by mělo pomoci je rychle a efektivně vyřadit z běžného užívání," řekl tiskový mluvčí agentury.
Podle článku Helen Briggsové BBC News Online 17. 07. 2003.
reklama