https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bbc-cmelaci-ze-tretiho-patra
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

BBC: Čmeláci ze třetího patra

9.7.2003 14:36 | PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor)
Řešení problému s nedostatkem místa pro živou přírodu ve městech se nachází nad našimi hlavami, říkají britští ochránci přírody. Vědci z vládní agentury English Nature přišli s prostým nápadem, chtějí aby majitelé proměnili střechy svých domů na rozkvetlé louky. Když se místo nudného asfaltu nebo tašek střecha pokryje zeleným trávníkem, mohly by se i v centru velkých měst objevit ty druhy hmyzu, které se normálně dají najít na venkově.
 

Zelený koberec by v budoucnu mohl pokrýt velké množství střech ve městech po celé Británii, kde je takových vhodných architektonických lokalit celá řada. Střechy, které jsou vhodné k osázení travinami, se pokryjí materiálem zabraňujícím protékání vody i přílišné aktivitě kořínků, na ně se pak rozprostře hlína nebo cihelný prach, do kterého se zasejí semena traviny.

Odborníci z English Nature, připomínají, že zelené střechy jsou velmi oblíbené v mnoha částech Evropy, zvlášť v místech, kde dochází k zátopám, a to pro jejich schopnost zadržovat vodu. V Británii, která je i není součástí Evropy, se tato móda téměř vůbec nenosila. Zato v poslední době se rozrostla na mnoha místech, včetně Hornimanova musea a Devon Zoo v Londýně.

Tiskový mluvčí English Nature Pete Massini řekl BBC: "Důvod, proč v této zemi není vidět mnoho zelených střech, je asi ten, že jsme poněkud konzervativní v tom, jak si představujeme, že by měla střecha vypadat." Podle něj existuje spousta důvodů, proč by se měli lidé odhodlat ke změně. "Zatravněné střechy dokáží v létě ochladit celé město, rostliny budou čistit vzduch od prachu a regulovat teplotu v jednotlivých domech. Dalším důvodem je estetická stránka života. Lidé ve městech bydlí v husté zástavbě a ve vysokých domech, takže jediný výhled, který mají, je na šedou plochu ostatních domů."

Otevírá se příležitost pro firmy, které budou mít zájem na zatravňování střech. Jediné, na čem se musí pracovat, je provedení blížící se cenou normálním střechám. Dnešní cena střešního zeleného trávníku se pohybuje od 15 liber do 30 za metr čtvereční, ale dá se předpokládat, že když se stanou populární, ceny poklesnou. Jaké druhy rostlin nebo hmyzu se dají očekávat, záleží jak na tom, jak bude střecha udělána, tak na lokalitě. Určitě by tyto porosty mohly pomoci populaci čmeláků, která za posledních několik let výrazně poklesla. "Existují druhy hmyzu, které se normálně nacházejí jenom na písečných dunách nebo oblázkových pláží, dnes se ale objevují v městských aglomeracích", uzavírá Pete Massini.

Podle článku BBC News Online z 8. července 2003.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist