BBC: Ekologické organizace prosazují lepší mezinárodní ochranu oceánů
Zřejmě se dá očekávat, že některé z rozvinutých západních států nebudou zcela nakloněny myšlence rozšíření ekologických zákonů a chráněných oblastí pokrývajících mezinárodní vody. Oceány totiž znamenají velmi dobrý obchod, jen rybolov každoročně vydělá kolem 80 miliard dolarů. Podle nevládních organizací je však pouze kolem 0,5 % plochy moří chráněno, a i tato ochrana je velmi nedostatečná. Zpráva ekologických organizací, včetně Světového fondu ochrany přírody (WWF) a Střediska pro ochranu přírodních zdrojů (NRDC), se staví proti metodě rybolovu, při které lodi vláčí po mořském dnu těžké kovové řetězy, sítě nebo desky. Podle ochránců tento způsob rybolovu devastuje mořské biotopy a přitom dosahuje jen malého počtu vylovených ryb, takže odstoupení od tohoto modelu by nemělo znamenat ekonomický propad.
Ochránci přírody na základě výpočtů tvrdí, že tři čtvrtiny oceánů trpí příliš intenzivním rybolovem za hranicí reprodukčních schopností jedinců. Jednotlivé vlády jsou tak nuceny dotovat zvýšení rybí populace. Podle ochránců by bylo lepší použít část z peněz na ochranu. Finanční částka není podle nich nijak důležitá ve srovnání s možnou ztrátou živočišných druhů.
Navíc bezmála polovina léků proti nádorovým onemocněním, které se v současnosti používají nebo jsou v testovací fázi, mají svůj původ ve studiu mořského života. Ekologické organizace se obávají, že by se lidstvo mohlo připravit o budoucí léky. I když nevládní organizace nepředpokládají příznivé stanovisko zástupců vlád na konferenci v Kuala Lumpur, největší odpor proti ustavení ochrany mezinárodních vod se dá očekávat ze strany rybářského průmyslu.
Podle článku Jonathana KentaBBC Online News 10. 02. 2004.
reklama