https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bbc-ekologicke-organizace-prosazuji-lepsi-mezinarodni-ochranu-oceanu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

BBC: Ekologické organizace prosazují lepší mezinárodní ochranu oceánů

11.2.2004 14:58 | PRAHA/KUALA LUMPUR (EcoMonitor)
Ochránci životního prostředí společně volají po lepší a především rychlé ochraně světových oceánů. Zpráva bude přednesena na 7. Konferenci smluvních stran Úmluvy o biologické diverzitě, která včera začala v malajském Kuala Lumpur. Hlavním problémem je podle autorů ničivý dopad intenzivních rybolovů, přelovenost a nedostatečná ochrana před zvýšenou hladinou světových oceánů.
 

Zřejmě se dá očekávat, že některé z rozvinutých západních států nebudou zcela nakloněny myšlence rozšíření ekologických zákonů a chráněných oblastí pokrývajících mezinárodní vody. Oceány totiž znamenají velmi dobrý obchod, jen rybolov každoročně vydělá kolem 80 miliard dolarů. Podle nevládních organizací je však pouze kolem 0,5 % plochy moří chráněno, a i tato ochrana je velmi nedostatečná. Zpráva ekologických organizací, včetně Světového fondu ochrany přírody (WWF) a Střediska pro ochranu přírodních zdrojů (NRDC), se staví proti metodě rybolovu, při které lodi vláčí po mořském dnu těžké kovové řetězy, sítě nebo desky. Podle ochránců tento způsob rybolovu devastuje mořské biotopy a přitom dosahuje jen malého počtu vylovených ryb, takže odstoupení od tohoto modelu by nemělo znamenat ekonomický propad.

Ochránci přírody na základě výpočtů tvrdí, že tři čtvrtiny oceánů trpí příliš intenzivním rybolovem za hranicí reprodukčních schopností jedinců. Jednotlivé vlády jsou tak nuceny dotovat zvýšení rybí populace. Podle ochránců by bylo lepší použít část z peněz na ochranu. Finanční částka není podle nich nijak důležitá ve srovnání s možnou ztrátou živočišných druhů.

Navíc bezmála polovina léků proti nádorovým onemocněním, které se v současnosti používají nebo jsou v testovací fázi, mají svůj původ ve studiu mořského života. Ekologické organizace se obávají, že by se lidstvo mohlo připravit o budoucí léky. I když nevládní organizace nepředpokládají příznivé stanovisko zástupců vlád na konferenci v Kuala Lumpur, největší odpor proti ustavení ochrany mezinárodních vod se dá očekávat ze strany rybářského průmyslu.

Podle článku Jonathana KentaBBC Online News 10. 02. 2004.


reklama

 
Hugo Charvát
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist