BBC: Evropě se nedaří snižovat produkci skleníkových plynů
Evropská unie se zavázala omezit o 8% skleníkové plyny v rámci Kjótského protokolu, mezinárodní konference o mechanismu klimatických změn. Ne všichni účastníci konference však na závěrečný protokol přistoupili. Přede dvěma lety prohlásil americký prezident Bush, že Spojené státy protokol ratifikovat nebudou a o něco později jej následovala i Austrálie. Nyní panují velké obavy, zda k dohodě nepřistoupí i Rusko, neboť tamní prominentní vědci se domnívají, že klimatické změny přinesou zemi prospěch. V září proběhne světová konference o klimatu v Moskvě, kde chtějí vědci přezkoumat názory na mechanismus klimatických změn. Státy Unie byly vždy hlasitými zastánci protokolu.
Emise skleníkového plynu číslo jedna, oxidu uhličitého, vzrostly o 1.6 % mezi lety 2000 a 2001. Podle Německa, Francie a Británie jsou jeho největšími producenty domácnosti a lehký průmysl. EEA předpokládá, že hlavní příčinou velkého nárůstu emisí všech šesti sledovaných plynů byla velmi studená zima ve většině států, která donutila mnoho domácností spálit větší množství paliva, než je obvyklé. S tím jdou ruku v ruce větší emise v dopravě a více spálených pevných paliv v elektrárnách a teplárnách.
Podle EEA tato kontrola emisí může pomoci k lepším odhadům, které budou vycházet z každoroční revize. Největší nárůst za rok 2001 má Rakousko (až 4,8 %) a Finsko (7,3 %), kde byla nejen neobvykle tuhá zima, ale také velmi málo srážek. Nedostatek vody tak snížil výrobní kapacitu hydroelektráren, v případě Finska i možnost dovozu čisté energie z ostatních severských zemí. Ukazuje se, že 10 z 15 členských států daleko překročilo hranici, kterou si sami určily - Rakousko, Belgie, Dánsko, Finsko, Řecko, Irsko, Itálie, Nizozemí, Portugalsko a Španělsko.
Nejdále k naplnění vlastních cílů jsou tři země - Španělsko, Portugalsko a Irsko. Jejich produkce emisí vzrostla o 31 % oproti roku 1990. Irsko, jako i jiné méně rozvinuté země má povolen nárůst emisí, ovšem pouze třinácti procentní. Největší snížení emisí naopak vykazuje Lucembursko - o 44 % proti roku 1990. Německo, Švédsko a Velká Británie se vešli do limitů Kjótského protokolu a Francie je na velmi dobré cestě.
Podle článku Alexe Kirbyho BBC Online News 06. 05. 2003.
reklama