BBC: Intel chce vyrábět „zelenější procesory“
Plán počítá s inovací počítačových čipů a mikroprocesorů, které jsou srdcem každého počítače a zajišťují tok informací mezi procesory a ostatními součástmi computeru. “Počítačové komponenty bez olova jsou do budoucna naprosto nezbytným požadavkem. A v tuto chvíli je pravý okamžik pro to, abychom přešli na novou technologii,“ říká Michale Garner ze společnosti Intel.
Odpad z elektronických zařízení a jeho likvidace se stává celosvětovým problémem, i proto, že velké množství firem posílá své již nefunkční počítačová zařízení na likvidaci do méně rozvinutých zemí, kde chemicky kontaminovaný odpad ohrožuje nejen životní prostředí, ale i zdraví pracovníků, kteří jej likvidují. Stále přísnější pravidla o nebezpečných látkách používaných v počítačích a dalších elektronických přístrojích, jako jsou televize, přehrávače CD a DVD a mnoho dalších, nutí průmysl hledat nové a čistší materiály vhodné pro výrobu. Direktiva Evropské unie nařizuje společnostem ukončit používání mnoha nebezpečných chemických látek po červenci roku 2006. Největší výrobce čipů plánuje snížit obsah používaného olova o 95 procent, ještě na konci tohoto roku.
Olovo se používalo v elektronických zařízeních více než sto let, ale jeho negativní působení na lidské zdraví si žádá hledat nové látky, které by byly bezpečnější a plně nahradily průmyslové využití nebezpečné látky. Organizace ochránců životního prostředí Silicon Halley Toxic Coalition vítá rozhodnutí koncernu Intel, ale zároveň dodává, že bude potřeba udělat mnohem více. „V osobních počítačích se používá více než 1000 nejrůzenějích chemikálií, z nichž mnohé jsou velmi nebezpečné,“ říká Shelia Davidsová ze sdružení Clean Computer Campaign. „Netušíme jaký celkový dopad na životní přírodu všechny tyto chemikálie mohou mít."
Nebezpečný odpad z PC:
Olovo v obrazovkách a letovaných spojích
Arsenik ve starých obrazovkách
Oxid antimonitý v samozhášecích přísadách
Selenium v obvodových deskách, které se používá jako usměrňovač proudu
Kadmium v obvodových deskách a polovodičích
Chromium v ocelových součástech, které se používá jako ochrana před korozí
Kobalt v ocelových součástkách používaný kvůli zmagnetizování
Rtuť ve spínačích a plášti
Podle článku BBC Online News 08. 04. 2004.
reklama