BBC: Intenzivní zemědělství ničí evropskou populaci ptactva
Studie vývoje ptačí populace vypracovaná RSPB, BirdLife a Evropskou radou pro sčítání ptactva (EBCC), funguje jako indikátor stavu polního ptactva. Během výzkumu se shromažďují informace o 24 nejběžnějších, volně žijících druzích polních ptáků z 11 zemí Evropské unie, 5-ti přistupujících států, Norska a Švýcarska. Průzkumy dokazují, že napříč celou Evropou, od Španělska po Polsko, se snížil počet jedinců všech druhů ptactva, včetně skřivana polního, čejky chocholaté nebo strnada obecného. Od roku 1980 spadly počty opeřenců téměř o třetinu, kvůli příliš intenzivnímu zemědělství. Pracovníci RSPB uvádějí, že k největšímu poklesu jedinců došlo v zemích západní Evropy. Ve Velké Británii došlo mezi lety 1970 - 1999 k úbytku skřivana polního o 52 %, strnada obecného o 53 % a strnada lučního o 88 %.
Organizace BridLife International požádala Evropskou unii i vlády stávajících i přistupujících zemí, aby zemědělskou politiku poměřovaly zájmy ochrany životního prostředí. Podle RSPB závisí přežití 150 z 453 ptačích druhů běžně žijících v Evropě zcela na trvale udržitelném hospodaření na zemědělské půdě.
"Nejvíce ohroženými opeřenci, citlivými na změny krajiny, jsou sluka polní, ťuhýk obecný, nebo drop velký," říká text RSPB. V současné době jsou počty ptačí populace ve východní Evropě významně vyšší. Jestliže nově přistupující státy nebudou brát v potaz tato varování, "může v budoucnu nastat masivní pokles nebo téměř vyhynutí populace volně žijícího ptactva, zvláště v té krajině, která je v současnosti nedotčena moderním, intenzivním zemědělstvím."
Podle článku Laexe Kirbyho BBC Online News 19. 01. 2003.
reklama