https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bbc-kukurice-ano-cukrova-repa-a-repka-olejka-ne-rikaji-britsti-vedci
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

BBC: Kukuřice ano, cukrová řepa a řepka olejka ne, říkají britští vědci

15.1.2004 11:06 | LONDÝN (EcoMonitor)
Tým poradců vlády Velké Británie nevydal jasné rozhodnutí k otázce pěstování GMO plodin. Zpráva Poradního sboru vlivů na životní prostředí (ACRE) říká, že modifikovaná kukuřice může být povolena pouze za předpokladu, že její pěstování bude odpovídat nedávno ukončeným testům, ale nepovoluje komerční použití modifikované řepky olejky a cukrové řepy.
 

Zpráva dodává, že rostliny jako cukrová řepa nebo řepka olejka, které jsou rezistentní proti chemickým postřikům ničícím plevel, nemohou být komerčně pěstovány, i kdyby splnily podmínky testování. Jejich rozšíření by totiž patrně mělo špatný dopad na životní prostředí. Vláda Spojeného království nejprve zprávu prostuduje, než ministři vydají definitivní rozhodnutí o povolení či zákazu pěstování GMO rostlin. Předseda ACRE Jules Pretty říká: "Neznamená to ani zelenou ani definitivní konec pro GM plodiny. Říkáme ano a to pro kukuřici, ale ne pro cukrovou řepu a řepku olejku. Z naší strany nejde o nerozhodnost. Máme velmi podstatné námitky."

Ministryně životního prostředí Velké Británie Margaret Beckketová požádala ACRE o zhodnocení tříletého pokusu zemědělského využití geneticky modifikované kukuřice, řepky a cukrové řepy. Během růstu rostliny používali vědci speciální herbicidy, které měly za úkol zničit případný plevel. Zpráva potvrzuje, že testování v rozsahu běžného zemědělského využití (test FSE) dokládá, že GM kukuřice nevykazuje negativní dopady na životní prostředí, zatímco cukrová řepa a semena řepy olejné mohu znamenat pro přírodu určité riziko. Například díky nim se na farmě vyskytuje méně hmyzu i semen, kterými se živí ptactvo. K tomu dodává Mark Avery z Královské společnosti na ochranu ptactva: "Populace opeřenců žijící na zemědělské půdě se snižuje volným pádem již třicet let. Pěstování geneticky upravených plodin sníží množství semen a ptáci, jako je skřivan polní nebo strnad obecný, se ocitnou v obrovském nebezpečí."

Povolení geneticky modifikované kukuřice podpořila i nezávislá ekologická organizace English Nature. Ministerstvo životního prostředí, výživy a vztahů venkova potvrdilo, že by bylo za určitých podmínek možné povolit komerční pěstování GM kukuřice. Nic z toho neznamená, že by povolení geneticky modifikovaných plodin v Británii byla otázkou příštích dní. Dokonce je možné, že výsledky ACRE budou zpochybněny, neboť při testech se používal chemický postřik atrazine, který Evropská unie před rokem a půl zakázala.

Podle textu BBC Online News 13. 01. 2004.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist