BBC: Kukuřice ano, cukrová řepa a řepka olejka ne, říkají britští vědci
Zpráva dodává, že rostliny jako cukrová řepa nebo řepka olejka, které jsou rezistentní proti chemickým postřikům ničícím plevel, nemohou být komerčně pěstovány, i kdyby splnily podmínky testování. Jejich rozšíření by totiž patrně mělo špatný dopad na životní prostředí. Vláda Spojeného království nejprve zprávu prostuduje, než ministři vydají definitivní rozhodnutí o povolení či zákazu pěstování GMO rostlin. Předseda ACRE Jules Pretty říká: "Neznamená to ani zelenou ani definitivní konec pro GM plodiny. Říkáme ano a to pro kukuřici, ale ne pro cukrovou řepu a řepku olejku. Z naší strany nejde o nerozhodnost. Máme velmi podstatné námitky."
Ministryně životního prostředí Velké Británie Margaret Beckketová požádala ACRE o zhodnocení tříletého pokusu zemědělského využití geneticky modifikované kukuřice, řepky a cukrové řepy. Během růstu rostliny používali vědci speciální herbicidy, které měly za úkol zničit případný plevel. Zpráva potvrzuje, že testování v rozsahu běžného zemědělského využití (test FSE) dokládá, že GM kukuřice nevykazuje negativní dopady na životní prostředí, zatímco cukrová řepa a semena řepy olejné mohu znamenat pro přírodu určité riziko. Například díky nim se na farmě vyskytuje méně hmyzu i semen, kterými se živí ptactvo. K tomu dodává Mark Avery z Královské společnosti na ochranu ptactva: "Populace opeřenců žijící na zemědělské půdě se snižuje volným pádem již třicet let. Pěstování geneticky upravených plodin sníží množství semen a ptáci, jako je skřivan polní nebo strnad obecný, se ocitnou v obrovském nebezpečí."
Povolení geneticky modifikované kukuřice podpořila i nezávislá ekologická organizace English Nature. Ministerstvo životního prostředí, výživy a vztahů venkova potvrdilo, že by bylo za určitých podmínek možné povolit komerční pěstování GM kukuřice. Nic z toho neznamená, že by povolení geneticky modifikovaných plodin v Británii byla otázkou příštích dní. Dokonce je možné, že výsledky ACRE budou zpochybněny, neboť při testech se používal chemický postřik atrazine, který Evropská unie před rokem a půl zakázala.
Podle textu BBC Online News 13. 01. 2004.
reklama