https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bbc-lovci-a-farmari-lvum-v-africe-nepreji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

BBC: Lovci a farmáři lvům v Africe nepřejí

9.10.2003 11:55 | PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor)
Venkovské oblasti Afriky stále marně čekají na rozmach ekoturistiky, zemi stále nejvíce navštěvují "sportovní lovci", často bohatí Američané, kteří se zhlédli v povídkách Ernesta Hemingwaye. Profesor David Macdonald varuje, že úbytek lvů stále pokračuje. Podle něj, jestliže má tento druh přežít, musí okamžitě skončit turistické výpravy svátečních střelců.
 

Méně než 20 000 kusů lvů se dnes prohání po celém africkém kontinentu. Největším nebezpečím jsou podle vědců sportovní lovci, ale také farmáři, kteří se obávají o hospodářská zvířata. Rychlý pokles populace se bohužel netýká jen oblíbených turistických oblastí, ale i odlehlejších regionů. Profesor David Macdonald, ředitel Výzkumného ústavu volně žijící zvěře na Oxfordské Univerzitě (WildCRU), představil na přednášce pro Londýnskou zoologickou společnost výsledky pětileté práce jeho týmu, který se zabývá ochranou lví populace a centrem jeho výzkumu je situace v Zimbabwe a Botswaně.

Podle jeho odhadů zbývá 20 000 šelem, což je neuvěřitelný pokles ve srovnání s rokem 1980, kdy v Africe žilo na 200 000 lvů. Studie o dopadu sportovního a safari lovu v Národním parku Hawange v Zimbabwe, kde funguje regulace pomocí loveckých koncesí, které umožňují dodržovat kvóty ulovených kusů, dokazuje, že nejčastějším cílem výprav jsou dospělí samci. Podle Macdonalda je stav v chráněném parku neudržitelný, ze lvů odchycených a označených oxfordským týmem, jich 63 % zastřelili lovci. Problém se ještě zhoršuje, protože když lovci nenajdou dospělého samce, nepohrdnou ani dospívajícím.

Dospělí lvi se pohybují na svém území, které může být až 1600 kilometrů čtverečních velké, což je třikrát větší plocha, než na které se běžně pohybují lvice. Proto je problém samce ochránit, neboť často na svých výpravách opouštějí chráněná území parku. WildCRU odhaduje, že v parku Hawangwe žije 42 dospělých lvích samců, zatímco kvóta na odstřel byla mezi lety 1998-2002 stanovena na 63 kusů. Roční počet odstřelů tak překročil udržitelnou hranici populace o 4-10 %.

V Botswaně pro lvi představují velké nebezpečí kromě lovců i místní zemědělci. Jejich boj není nijak vzdálen počínání v Evropě v minulých staletích, kdy se ve velkém vybíjely dravé šelmy jako je vlk, medvěd nebo rys. "Afričtí masožravci se ocitli na podobně osudové křižovatce jako dravci dříve v Evropě, mezi mlýnskými kameny potřeb lidské společnosti a vlastní potřebě volného prostoru a zdrojů potravy," říká zpráva WildCRU. Za čtyři roky, které výzkumný tým strávil v parku Makgadikgadi v Botswaně zaznamenal případy, kdy "lvi byli otráveni chemickými látkami, chytáni do pastí nebo zastřeleni lovci, ale nezaznamenali jsme jediný případ úmrtí z důvodů nemoci, hladu nebo zranění."

Podle článku Alexe Kirbyho BBC Online News 08. 10. 2003.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist