BBC: Obchod s masem divokých zvířat ničí i kmeny Pygmejů
Názory doktorky Goodallové zazněly v televizním pořadu Za hranicí zisku (Benefits Beyond Boundaries) vyrobeném Televizní společností životního prostředí (TVE). Film vznikl v rámci práce pro Pátý světový kongres parků organizovaný IUCN - Světové unie ochránců přírody. TVE navštívila pět parků, všechny zařazené do světového dědictví OSN, a místa a lokality chráněné programem UNESCO pro jejich celosvětovou důležitost. Jednou z oblastí jsou lesy centrální Afriky, které leží na území států Gabon, Rovníková Guinea, Demokratická republika Kongo, Uganda a Rwanda. Druhá největší plocha tropických deštných pralesů na světě poskytuje domov mnoha druhů živočichů včetně nosorožců, horských goril, šimpanzů bonobo a okapi. Podle TVE kácení stromů zničí za rok 4 miliony hektarů lesů a ohrožuje téměř nedotčené ekosystémy. Dr. Goodallová říká: "Skutečně obrovský problém nastal během posledních deseti let, když velké firmy, především společnosti z Evropy, vystavěly nové silnice a tím otevřely cestu do pralesů."
Podle ní lovci používají lesnické nákladní vozy a mohou tak pohodlně střílet na vše co se pohybuje kolem cesty, od slonů přes gorily a šimpanze a ostatní druhy opic až po ptáky. "Ty pak naloží na náklaďák a odvezou do města, kde je prodají. Jejich zákazníci nejsou lidé, kteří by trpěli hlady, naopak jsou to lidé, kteří jsou ochotni více zaplatit, protože dávají přednost masu divokých zvířat před domácími." Druhým problémem jsou obrovské tábory postavené pro lesní dělníky a jejich rodiny, což znamená 2000-3000 lidí, kteří k této oblasti nemají žádný vztah. "Pygmejští lovci, kteří byli zvyklí žít v souladu s pralesy po stovky let, nyní berou do ruky pušky a náboje a nechávají si platit od lesníků za střelbu. A to není stav, který by mohl dlouhodobě fungovat. Zvířata odcházejí, pralesy ztichly a když odejdou dřevařské firmy, co zůstane domorodým lidem? Vůbec nic!"
Náčelník vesnice Makubasi Matemano v dokumentu shrnuje situaci: "Prales je pro nás nesmírně důležitý, protože zde žili naši otcové. Je to náš domov. Je to jediné místo na světě, kde můžeme žít. Všechno co potřebujeme pochází z pralesa, proto ho musíme zachránit." V Demokratické republice Kongo grant z fondu OSN pomáhá zaplatit lesní strážce, kteří již rok pracují bez nároků na odměnu.
Podle článku Alexe Kirbyho BBC News Online 02. 09. 2003.
reklama