BBC: Obchod se sněžnými leopardy nabírá na obrátkách
Varování přichází od tří organizací: WWF, Traffic - organizace monitorující obchod s divoce žijícími živočichy a Mezinárodního trustu na podporu sněžných leopardů (ISLT). Ve společné zprávě "Mizející stopy: Zabíjení a obchod se sněžnými leopardy", odhadují zbývající počet jedinců na 4000-7000 kusů.
Stuart Chapman z britské pobočky WWF potvrzuje BBC News Online: "Tento odhad vznikl na základě zprávy vypracované před sedmi lety a na předpokladu, jak se situace od té doby zhoršila. Blíže skutečnému stavu je zřejmě nižší odhadované číslo."
Podle Chapmana existují důvěryhodné zprávy o ohromném poklesu leopardí populace za posledních deset let ve většině z lokalit typických pro výskyt leoparda. "Klesající trend je jednoznačný. Nicméně úplné vyhubení bezprostředně nehrozí, protože prostor, kde velké kočky žijí, je velmi rozsáhlý a odlehlý." Zvířata obývají především hory střední a jižní Asie, kde se mnoho jiných šelem nevyskytuje. Státy, na jejichž území se tyto kočkovité šelmy vyskytují, jsou: Afghánistán, Bhútán, Čína, Indie, Kazachstán, Kyrgystán, Mongolsko, Nepál, Pákistán, Rusko, Tádžikistán a Uzbekistán.
Sněžný leopard se nachází na seznamu Konvence OSN o obchodu s ohroženými druhy, což znamená, že zvířata se nesmějí stát objektem obchodu nikde na světě. Jenže ve skutečnosti se opatření dodržuje jen v Bhútánu, zatímco v ostatních státech se porušuje jak zákaz obchodu, tak i lovu. Podle aktivistů se kůže a některé části těla leopardů, stávají zajímavým artiklem v zemích Středního východu a Evropy. Stuart Chapman říká: "Lidé z OSN viděli leopardí kůže v prodeji na Kábulských tržištích, kde jsou nabízeny především cizincům, humanitárním pracovníkům a vojákům. Prodávají se až za 1000 dolarů a po pádu Talibanu obchod a lov neuvěřitelně stoupl. Předtím nikoho leopardí kůže prodávat nenapadlo." Zpráva hovoří i o prodeji živých zvířat, nebo částí těl, včetně zubů, masa a kostí, které se používají při tradiční asijské medicíně.
Mezinárodní trust na podporu sněžných leopardů (ISLT) právě uvádí v život iniciativu na ochranu šelem nazvanou "Strategie přežití sněžných leopardů". Ve zprávě "Mizející stopy: Zabíjení a obchod se sněžnými leopardy" se počítá s přísnější legislativou i lepším vymáháním práva ve státech výskytu leopardů a s ekonomickou pomocí pěstitelům dobytka, aby se redukoval konflikt mezi šelmami a chovanými stády.
Podle článku Alexe Kirbyho BBC News Online 14. 08. 2003.
reklama