BBC: Ochránci se obávají návratu komerčního lovu velryb
Ochránci mají obavy, že v rámci nových ujednání půjde stranou ochrana životního prostředí a péče o velryby. Nová dohoda se podle nich spokojí pouze s několika body o zmírnění utrpení lovených zvířat, zřejmě na nejnižší možné úrovni. Novou představu pravidel zveřejnil ředitel IWC Henrik Fisher z Dánska. Jeho návrh je připraven tak, že by komise mohla co nejrychleji přijmout revizi hospodářského systému (RMS). Nový návrh reflektuje vědecké argumenty, které tvrdí, že by se mohlo začít s komerčním lovem omezeným určitými limity. O tom přesvědčují velrybářskou komisi Japonsko, Norsko a Island. Podle těchto zemí jsou stavy některých druhů kytovců na takové úrovni, že jim omezený lov neuškodí. IWC přitom sama po léta nezaujala žádné rozhodné stanovisko v boji mezi zastánci a odpůrci komerčního lovu.
Odpůrci lovu se shodují na myšlence, že by velrybářská komise sice povolila limity pro výlov, nicméně v praxi by se našla cesta, jak tato omezení obejít. O Fisherově návrhu se nyní obšírně diskutuje a podle mnoha členů komise se dá očekávat jeho přijetí na zasedání v Jižní Korei v roce 2005. Jestliže k tomu dojde, bude pro odpůrce lovu velice obtížné udržet v platnosti moratorium vydané v roce 1986. Henrik Fisher říká, že jeho kompromisní plán znamená, že v některých oblastech bude možné lovit plejtváka malého, nejmenší a nejrozšířenější velrybu. “Nebude to rozhodnutí, jež by umožnilo všem lovit všechny druhy velryb kdekoli na světě,“ říká Henrik Fisher. Jenže mnoho ochránců přírody nevidí budoucnost tak růžově. Andy Ottaway z britské organizace Campagin Whale říká: “Bude velice náročné nyní přesvědčit komisi, aby nepřijímala revizi systému RMS a zachránit všechna pozitiva, která přineslo osmnáct let platného zákazu lovu. Když přijdeme o moratorium, ztratíme všechno, zač jsme bojovali“.
Světový fond na ochranu přírody (WWF) označil Fisherův plán za „ze základu špatný a nepřijatelný systém, který opouští základní principy ochrany přírody“. Ekologové také kritizují myšlenku, že by moratorium mělo automaticky přestat platit v případě přijetí revidovaného systému hospodaření se stavy velryb.
Peter Davids, ředitel Světové společnosti pro ochranu zvířat (WSPA) k tomu dodává: “Velice pečlivě sledujeme všechna jednání a dohody, které by mohly vést k odvolání úplného zákazu komerčního lovu velryb, především proto, že samotný lov je neodmyslitelně spojen s velkým utrpením zvířat. Na letošním zasedání neobvykle chybí pracovní skupina zabývající se metodami zabíjení velryb a dalšími tématy týkajícími se zacházení s nimi.“
Podle článku Alexe KirbyhoBBC News Online 20. 07. 2004.
reklama