https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bbc-ochranci-se-obavaji-navratu-komercniho-lovu-velryb
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

BBC: Ochránci se obávají návratu komerčního lovu velryb

22.7.2004 10:06 | PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor)
Odpůrci lovu velryb se obávají návratu komerčního lovu kytovců, který zřejmě v několika dalších letech nastane. Ochránci přírody se na výročním setkání Mezinárodní velrybářské komise (IWC) shodli, že moratorium z roku 1986 zřejmě nebude možné nadále prodlužovat. Podle nich budou v blízké budoucnosti přijata nová pravidla regulace lovu velryb, která nemusí být tak přísná jako ta stávající.
 

Ochránci mají obavy, že v rámci nových ujednání půjde stranou ochrana životního prostředí a péče o velryby. Nová dohoda se podle nich spokojí pouze s několika body o zmírnění utrpení lovených zvířat, zřejmě na nejnižší možné úrovni. Novou představu pravidel zveřejnil ředitel IWC Henrik Fisher z Dánska. Jeho návrh je připraven tak, že by komise mohla co nejrychleji přijmout revizi hospodářského systému (RMS). Nový návrh reflektuje vědecké argumenty, které tvrdí, že by se mohlo začít s komerčním lovem omezeným určitými limity. O tom přesvědčují velrybářskou komisi Japonsko, Norsko a Island. Podle těchto zemí jsou stavy některých druhů kytovců na takové úrovni, že jim omezený lov neuškodí. IWC přitom sama po léta nezaujala žádné rozhodné stanovisko v boji mezi zastánci a odpůrci komerčního lovu.

Odpůrci lovu se shodují na myšlence, že by velrybářská komise sice povolila limity pro výlov, nicméně v praxi by se našla cesta, jak tato omezení obejít. O Fisherově návrhu se nyní obšírně diskutuje a podle mnoha členů komise se dá očekávat jeho přijetí na zasedání v Jižní Korei v roce 2005. Jestliže k tomu dojde, bude pro odpůrce lovu velice obtížné udržet v platnosti moratorium vydané v roce 1986. Henrik Fisher říká, že jeho kompromisní plán znamená, že v některých oblastech bude možné lovit plejtváka malého, nejmenší a nejrozšířenější velrybu. “Nebude to rozhodnutí, jež by umožnilo všem lovit všechny druhy velryb kdekoli na světě,“ říká Henrik Fisher. Jenže mnoho ochránců přírody nevidí budoucnost tak růžově. Andy Ottaway z britské organizace Campagin Whale říká: “Bude velice náročné nyní přesvědčit komisi, aby nepřijímala revizi systému RMS a zachránit všechna pozitiva, která přineslo osmnáct let platného zákazu lovu. Když přijdeme o moratorium, ztratíme všechno, zač jsme bojovali“.

Světový fond na ochranu přírody (WWF) označil Fisherův plán za „ze základu špatný a nepřijatelný systém, který opouští základní principy ochrany přírody“. Ekologové také kritizují myšlenku, že by moratorium mělo automaticky přestat platit v případě přijetí revidovaného systému hospodaření se stavy velryb.

Peter Davids, ředitel Světové společnosti pro ochranu zvířat (WSPA) k tomu dodává: “Velice pečlivě sledujeme všechna jednání a dohody, které by mohly vést k odvolání úplného zákazu komerčního lovu velryb, především proto, že samotný lov je neodmyslitelně spojen s velkým utrpením zvířat. Na letošním zasedání neobvykle chybí pracovní skupina zabývající se metodami zabíjení velryb a dalšími tématy týkajícími se zacházení s nimi.“

Podle článku Alexe KirbyhoBBC News Online 20. 07. 2004.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist