BBC: Strach z nemocí může zastavit obchod s masem tropických zvířat
Ve sdružení organizací se vedle Mezinárodního fondu pro divoká zvířata (IFAW), Unie zemědělců Walesu nebo Autorizovaného Institutu environmentálního zdraví (CIFH), objevily i dovozní firmy, které sídlí na letištích. Maso divokých zvířat pochází především z Afriky. Dováží se jak poměrně běžné druhy masa ze zvířat jako jsou krysy nebo antilopy, až po velice vzácné a ohrožené gorily nebo slony pralesní. Přitom právě obchod s volně žijícími živočichy v některých částech světa nejvíce ničí původní přírodu.
Koalice se zaměřila na průzkum veřejného mínění, který prokázal, že obyvatelé Británie se o pašování potravin zajímají a mají na něj jednoznačný názor. 86 % dotázaných odpovědělo, že tyto případy mohou ohrozit veřejné zdraví a 91 % si myslí, že vláda by se urychleně měla tímto problémem zabývat.
Aktivisté dodávají, že nemoci jako je SARS nebo ptačí chřipka, sužující zejména Asijské země, poukazují na potřebu zaměřit zkoumání na zvířecí nemoci, které se mohou přenášet na člověka. Podle nich dosud Úřad pro kvalitu potravin (FSA) nezkoumal vůbec do jaké míry je možné, aby se tyto vysoce nakažlivé choroby dostaly na území Velké Británie, kvůli "vysoce lukrativnímu obchodu s nelegálně dováženým masem a masem divokých zvířat". Tiskový mluvčí úřadu se brání: "Nechali jsme tuto problematiku prozkoumat z hlediska rizik a zjistili jsme, že neexistuje žádná spojitost mezi pojídáním masa z tropických zvířat a rozšiřováním nemocí. Vědci mohou potvrdit, že mezi těmito jevy žádný vztah není."
Jenny Hawley z Mezinárodního fondu pro divoká zvířata říká: "Vláda Spojeného království by mohla rozpoznat, že možné ohrožení veřejného zdraví je dalším dobrým důvodem pro to, aby byl zastaven obchod s pašovanými tropickými zvířaty. Velice rozšířený nelegální lov divokých zvířat dlouhodobě ohrožuje zvířata i člověka a představuje další krok blíže k úplnému vyhubení nejohroženějších druhů na světě." Agentura veterinárních laboratoří odhaduje, že v průměru se každý rok do anglických kuchyní dostane 7431 tun pašovaného masa a masných výrobků, včetně masa vzácných živočichů.
Podle článku Alexe Kirbyho BBC Online News 04. 03. 2004.
reklama