BBC: Světové pralesy jsou stále v ohrožení
![]() |
|
Miliony hektarů pralesů jsou devastovány ilegálním kácením a nevhodným využíváním půdy. Na snímku Amazonský deštný prales. | |
Foto: Wikipedia Commons |
Zpráva zároveň zmiňuje mnoho návrhů, jak současnou situaci zlepšit. Podle ní je v tuto chvíli ze světových pralesů šetrně obhospodařována plocha o rozloze Německa. Zpráva mapuje 814 milionů hektarů deštného pralesa určených k trvale udržitelnému obhospodařování vládami v 33 zemích.
Kromě zemědělství a rozvojových problémů působí negativně na pralesy ještě další jevy. Miliony hektarů jsou devastovány ilegálním kácením a nevhodným užíváním půdy, informuje dále o závěrech zprávy BBC.
Zpráva Status of Tropical Forest Management 2005, hovoří v souvislosti s hospodařením s pralesy o kolektivním selhání. Podle ní jsou pralesy schopny vytvářet značné ekonomické hodnoty i bez toho, aby musely být ničeny.
V zemích jako Nigérie nebo Filipíny zbývá přírodních lesů už jen málo, říká zpráva. V jiných zemích, jako je Libérie a Demokratická republika Kongo, byly snahy o ochranu deštných pralesů narušeny ozbrojenými konflikty. Podle autorů zprávy slibují vlády ochranu tropických pralesů, ale jen zřídka dochází k její skutečné realizaci. Přesto ale v některých státech dochází k jistým zlepšením. Bolívie, Ghana a Brazílie přecházejí k trvale udržitelným praktikám hospodaření. Jde například o těžbu dřeva způsobem, který neničí lesy.
„Jsme na začátku, touto cestou by se hospodaření s lesy mělo ubírat,“ říká spoluautor zprávy Duncan Poore. Další z autorů Alastair Sarre si myslí, že v hospodaření s pralesy nastalo velké zlepšení za posledních 20 let. Podle něho se v současné době zachází šetrně s 36 miliony hektary deštného pralesa oproti méně než jednomu milionu v roce 1988.
Podle článku BBC z 26. 5. 2006
reklama