https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bbc-svetove-pralesy-jsou-stale-v-ohrozeni
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

BBC: Světové pralesy jsou stále v ohrožení

27.5.2006 21:30 | PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor)
Většina obhospodařovaných deštných pralesů na světě je stále v ohrožení. Pouze 5 % pralesů je spravováno udržitelným způsobem, píše se v nové vědecké zprávě. Informuje o tom zpravodajský server BBC.
 

Amazonský deštný prales
Miliony hektarů pralesů jsou devastovány ilegálním kácením a nevhodným využíváním půdy. Na snímku Amazonský deštný prales.
Foto: Wikipedia Commons
Každý rok je v důsledku zemědělství a dalších činností vykáceno 12 milionů hektarů lesa, popisuje ve své zprávě situaci Mezinárodní organizace pro využívání tropického dřeva (International Tropical Timber Organisation). „Pralesy budou nadále ubývat, pokud se o ně nebudeme lépe starat,“ dodává zpráva.

Zpráva zároveň zmiňuje mnoho návrhů, jak současnou situaci zlepšit. Podle ní je v tuto chvíli ze světových pralesů šetrně obhospodařována plocha o rozloze Německa. Zpráva mapuje 814 milionů hektarů deštného pralesa určených k trvale udržitelnému obhospodařování vládami v 33 zemích.

Kromě zemědělství a rozvojových problémů působí negativně na pralesy ještě další jevy. Miliony hektarů jsou devastovány ilegálním kácením a nevhodným užíváním půdy, informuje dále o závěrech zprávy BBC.

Zpráva Status of Tropical Forest Management 2005, hovoří v souvislosti s hospodařením s pralesy o kolektivním selhání. Podle ní jsou pralesy schopny vytvářet značné ekonomické hodnoty i bez toho, aby musely být ničeny.

V zemích jako Nigérie nebo Filipíny zbývá přírodních lesů už jen málo, říká zpráva. V jiných zemích, jako je Libérie a Demokratická republika Kongo, byly snahy o ochranu deštných pralesů narušeny ozbrojenými konflikty. Podle autorů zprávy slibují vlády ochranu tropických pralesů, ale jen zřídka dochází k její skutečné realizaci. Přesto ale v některých státech dochází k jistým zlepšením. Bolívie, Ghana a Brazílie přecházejí k trvale udržitelným praktikám hospodaření. Jde například o těžbu dřeva způsobem, který neničí lesy.

„Jsme na začátku, touto cestou by se hospodaření s lesy mělo ubírat,“ říká spoluautor zprávy Duncan Poore. Další z autorů Alastair Sarre si myslí, že v hospodaření s pralesy nastalo velké zlepšení za posledních 20 let. Podle něho se v současné době zachází šetrně s 36 miliony hektary deštného pralesa oproti méně než jednomu milionu v roce 1988.

Podle článku BBC z 26. 5. 2006


reklama

Jan Šatoplet

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist