https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bbc-valka-a-tezba-surovin-pravdepodobne-brzy-vyhubi-gorily-vychodni
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

BBC: Válka a těžba surovin pravděpodobně brzy vyhubí gorily východní

8.4.2004 11:07 | PRAHA/KINSHASA (EcoMonitor)
Výskyt gorily východní se za posledních deset let snížil o více než 70 %. Vědci odhadují, že jich ve střední Africe zbývá méně než 5 000, zatímco v roce 1994 se jich podle průzkumu americké organizace Conservation International (CI) pohybovalo v lesích kolem 12 000. Válka, nelegální lov, těžba minerálních látek a neustálý hlad lidí po novém prostoru vytlačily velké opice do kategorie velmi vážně ohrožených druhů.
 

"Pokles je obrovský, jenže je zde jedna velmi závažná okolnost. Tímto územím prošla válka," říká Juan Carlos Bonilla, ředitel pobočky CI pro střední Afriku. "Je tady ale prostor pro opatrný optimismus, protože místní problémy mají mimořádnou odezvu. Nikdy nebyla tato oblast tolik pokládána za důležitou a potřebnou, jako je tomu právě dnes. Jenže jestliže bude počet goril východních klesat tak rychle jako dosud, není daleko chvíle, kdy zcela vyhynou. Gorily se totiž rozmnožují velmi pomalu, a proto musíme zajistit dlouhodobou ochranu jejich území," říká Patrick Mehlman ředitel afrického programu Dian Fossey Gorilla Fund International. Gorila východní dnes žije pouze na území Demokratické republiky Kongo.

Největším zásahem do přirozeného prostředí goril je, kromě již skončené občanské války, těžba Coltanu. Z této metalické rudy niobu a tantalu se vyrábí kondenzátory používané v mobilních telefonech a přenosných počítačích. Ročně se vytěží stovky tun vzácné horniny pro západní trhy. S příchodem většího počtu lidí do odlehlých regionů se rozšířil i nelegální lov divokých zvířat. "Existuje celá řada řešení této problematické situace, ale je velmi složité najít to pravé," říká David Jay koordinátor projektu Born Free Foundation (BFF). "Nemůžeme zakázat těžbu Coltanu, protože místní kraj je velmi chudý a lidé by přišli o možnost výdělku. Na druhé straně, ale musíme zajisti, aby těžba nepoškozovala přírodní prostředí a mohla fungovat jako dlouhodobě udržitelná."

Politická situace v zemi ale i nadále rozhodně není dobrá, zemi od roku 1998 ovládá občanská válka. Podle Amnesty Interantional jak vlastní státní správa, tak vlády Konga, Rwandy a Ugandy sponzorují ozbrojené skupiny zodpovědné za násilí ve východních provincích země. Vláda Demokratické republiky Kongo není schopná ani přijmout vlastní zákony na ochranu zvířat a boji proti pytlákům, ani v praxi tato nařízení prosazovat. Navíc chaos ve východních provincích vyhovuje obchodníkům s přírodním bohatstvím. Dřevařské firmy kácejí obrovské plochy tropických dřevin a stavějí silnice vedoucí do hloubi lesních porostů, stejně tak důlní společnosti, jejichž suroviny mají pro elektronický průmysl obrovskou cenu.

Podle článku Paula Rincona BBC News Online 30. 03. 2004.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist