BBC: Ve světových oceánech ubývá mořské trávy
Světový atlas mořské trávy je dílo Světového centra monitoringu ochrany přírody Programu OSN pro životní prostředí (Unep-WCMC), který sídlí v Cambridge ve Velké Británii. Podle odhadů je oblast pokrytá mořskou trávou velká téměř 177 000 kilometrů čtverečních, více než dvojnásobek rozlohy České republiky. Toto číslo je s největší pravděpodobností silně podhodnoceno, neboť mapa neobsahuje výsledky výzkumů z pobřeží západní Afriky a Latinské Ameriky.
Nejméně 60 různých druhů mořské trávy se vyskytuje v nejrůznějších variantách jak v tropickým mořích tak v mírném pásmu. Rozdíl ve velikostech jednotlivých rostlin je ohromující. Od mořského vína, které v hlubších vodách kolem Brazílie vyroste do velikosti 2-3 centimetrů, až po "úhoří trávu", která v oblasti Japonského moře dosahuje délky přes 4 metry. "Louky" mořské trávy nabízejí domov velkému množství ryb, mořským krávám, jako jsou kapustňák a dugong, nebo zeleným želvám. Porosty také umožňují život jiným druhům mořských rostlin.
Mořská tráva svou schopností vázat usazeniny chrání korálové útesy, pomáhá čistit vodu i chránit pobřeží před dopady bouří. Autoři atlasu dokazují, že dnešní ničení porostů způsobuje člověk, a to splavováním jak živin tak sedimentů do moře, lodní dopravou, stavební činnosti na pobřeží a některými druhy rybolovu. Dr. Klaus Toepfer, výkonný ředitel Unepu, říká, že mořská tráva je živý mořský ekosystém, jehož obrovská důležitost byla až dodnes přehlížena. "Vědci jsou vývojem situace velmi znepokojeni. V mnoha případech došlo ke zničení živých porostů mořské trávy jen kvůli krátkodobému zisku a bez skutečného pochopení důležitosti tohoto ekosystému."
Podle článku Alexe Kirbyho BBC Online News 15. 10. 2003.
reklama