https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bbc-velka-britanie-se-boji-zavislosti-na-nestabilnich-zemich
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

BBC: Velká Británie se bojí závislosti na nestabilních zemích

2.7.2003 13:21 | PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor)
Vláda Velké Británie stojí před úkolem odhadnout jak bude vypadat život v její zemi za dvacet let. Velice vážně se věnuje situaci v energetice, kde se dnešní rozhodnutí projeví právě až za dvě desítky let. Podle Institution of Civil Engineers (ICE), musí Británie výrazně snížit spotřebu energie, protože jinak by za dvacet let byla příliš závislá na cizích zdrojích potřebných pro produkci elektřiny. Podle ICE bude 80 % paliva, které používají tepelné elektrárny pocházet z politicky nestabilních zemí. V ideálním případě bude kolem roku 2023 většina zemí světa využívat hlavně čisté a obnovitelné zdroje energie, jako je vítr a slunce.
 

Především do větrné energie se vkládají velké naděje. Podle výzkumů ve Spojených státech by měli brzo začít pracovat generátory, které vyrobí dvojnásobek dnešní produkce elektrického proudu. Britská společnost Solar Century, která dodává na trh fotoelektrické instalace, má ještě dalekosáhlejší ambice. "Solární články budu schopny poskytovat více než 10 000 krát víc energie než dnes celý svět spotřebuje. Když pokryjeme malou část saharské pouště našimi články, budeme schopni uspokojit celosvětovou dodávku elektrického proudu". V únoru letošního roku vydala britská vláda Bílou knihu energetické spotřeby ve které hovoří o plánu snížení škodlivých zplodin. V rámci Kjótského protokolu se Británie zavázala vyrábět 20 % elektřiny z obnovitelných zdrojů do roku 2020. Zpráva také jasně říká, že se nebudou stavět žádné nové jaderné elektrárny.

Generální ředitel ICE Tom Foulkes připomíná, že Velká Británie je velmi vzdálená od nových nalezišť ropy a zemního plynu v Asii a Africe. "Bude zajištěna bezpečná dodávka zemního plynu a ropy do Spojeného království, když bude muset putovat tisíce mil v nejrůznějších ropovodech, které jsou ohroženy nejen mechanickým poškozením, ale jsou i velmi snadným cílem pro sabotáž či teroristický útok. "Jiní odborníci nejsou přesvědčeni, že politicky nestabilní země budou znamenat zhoubu pro britskou energetiku. "Klíčem k energetické stabilitě je rozložení dodávek z různých zdrojů," říká John Mitchell z Královského institutu mezinárodních vztahů (RIIA). Podle něj následujících pět let ukáže, zda obnovitelné zdroje energie budou stačit velmi ambicióznímu plánu Bílé knihy. Pokud ne, nezbude nic jiného, než dovážet více zemního plynu a uhlí nebo vystavět nové jaderné elektrárny.

Podle článku Alexe Kirbyho BBC News Online 02. 07. 2003


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist