https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/benzen-v-hustopecich-se-nachazi-hlavne-na-hladine-podzemni-vody-nikoli-v-pude
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Benzen v Hustopečích se nachází hlavně na hladině podzemní vody, nikoli v půdě

2.4.2025 19:53 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Kontaminovaná zemina není v místě havárie v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku hlavním zdrojem rizika, prokázaly to analýzy vzorků. Naprostá většina benzenu uniklého po havárii cisteren je na hladině podzemní vody, řekla ČTK mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Miriam Loužecká. Prioritou pro sanační práce je proto nyní masivní čerpání kontaminovaných vod z hlubinných vrtů. Odborníci v ohnisku kontaminace zkušebně odtěží zeminu do konce týdne, na základě těchto kroků se rozhodne o dalším postupu, doplnila Loužecká.
 
"Analýza důkladného vzorkování prokázala, že kontaminovaná zemina není hlavním zdrojem rizika v místě havárie. V zemině zůstalo pouze velmi malé množství benzenu. Naprostá většina benzenu se nyní nachází na hladině podzemní vody. Proto je nyní prioritou masivní čerpání kontaminovaných podzemních vod a jejich filtrace přes aktivní uhlí. Jedná se o nejrychlejší a aktuálně nejúčinnější dostupné řešení," uvedla mluvčí ČIŽP.

Odborníci mají v plánu do konce tohoto týdne provést v ohnisku kontaminace, tedy na místě původního kolejiště, zkušební odtěžení a odvoz zeminy k biologickému čištění. "Za plné součinnosti hasičského záchranného sboru a sanační společnosti budou v průběhu těžby i převozu měřeny koncentrace benzenu v ovzduší, aby bylo možné vyhodnotit, zda je s ohledem na bezpečnostní a zdravotní rizika těžbu vůbec možné provést," doplnila Loužecká.

Projekt dalších etap sanace předloží sanační společnost, která má likvidaci ekologické havárie na místě na starosti, na začátku příštího týdne. Obsahovat bude podle inspekce konkrétní návrh dlouhodobých sanačních opatření včetně případné odtěžení kontaminované zeminy, jejího přesného rozsahu a technologického postupu dalšího nakládání s materiálem. Projekt musí následně schválit ČIŽP společně se Správou železnic. "Sanační práce tohoto rozměru, s tak enormní kontaminací a tak blízko od vodních ploch a řeky, jsou ve světovém měřítku ojedinělé," dodala mluvčí ČIŽP.

V oblasti kvůli havárii cisteren platí od pátku stav nebezpečí. Jeho vyhlášení podle inspekce umožnilo omezení pohybu osob v bezprostředním okolí vodní nádrže č. 6 a k minimalizaci rizika ohrožení zdraví lidí. Stav nebezpečí podle ČIŽP také zjednodušuje a urychluje přípravu či realizaci klíčových sanačních opatření, která by za běžných legislativních podmínek vyžadovala delší schvalovací a povolovací procesy.


reklama

Alena Horáková
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JO

Jarka O.

2.4.2025 20:27
To je dobře. Půda se da opakovaně poorat a benzen vytěká, odvážení třeba nebude nutné. Možná ani znečištění jezer a řeky nakonec nedopadne tragicky.
Odpovědět
JO

Jarka O.

2.4.2025 20:44
Odpovědět
JO

Jarka O.

2.4.2025 20:44 Reaguje na Jarka O.
Mmch. skrápění spalin vodní mlhou při požáru není hloupost, podobný princip jako odsiřování kouře v UE.
Odpovědět
GP

Galipoli Petr

3.4.2025 12:53 Reaguje na Jarka O.
Tady si nejsem jist, zda je to stejný princip. SO2 totiž ve vodě velmí dobře rozpouští, reaguje s ní a za vzniku kyseliny siřičité, která se následně oxiduje na kyselinu sírovou. Naopak benzen se s vodou mísí jen velmi málo (1,8 g benzenu/kg vody) a nereaguje s ní. Takže jediné vysvětlení je, že se tím podpoří těkání benzenu z kontaminované vody.
Odpovědět
JO

Jarka O.

3.4.2025 14:07 Reaguje na Galipoli Petr
Nejsem si jistá, že se tím doporučením myslí proud vody do benzenu. Spíš primárně to má být sprcha do chladnoucího dýmu a v tom by to bylo. Efektem má asi být snížení jedovatosti kouře, suspenzace popílku – pročistění kouře, urychlení přístupu kyslíku a oxidací, chlazení, disproporcionace CO nebo reakce s vodou na CO2, rozpouštění CO2 ve vodě. V elektrárnách jsou na podobných principech mnohem účinnější postupy. Takhle to vidím, ale možná se mýlím.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist