https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bila-krytina-je-v-lete-lepsi-nez-zelena-strecha-nejhorsi-je-cerna-rika-vedec
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Bílá krytina je v létě lepší než zelená střecha. Nejhorší je černá, říká vědec

29.7.2024 12:42 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Bílá střešní krytina udělá pro ochlazení okolí v horkém létě víc než zelené střechy pokryté vegetací. A černé střechy, které se staly v poslední době módní, jsou v létě z pohledu teplot nejhorší, co může být, vyplývá z pokusných měření, které už několik let dělají vědci z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe. ČTK to řekl vedoucí oddělení toků látek a energie Marian Pavelka.
 
Při výzkumu vědci zjistili, že zeleň dokonce za určitých okolností okolí ohřívá, ač se to zdá nelogické. "Zjistili jsme, že i dobře zalévaný trávník vypaří za den v horkém létě sloupec vody o výšce nejvýše čtyři milimetry, i když energie absorbovaná ze slunečního záření by stačila na výpar více než 12 milimetrů. Podobně je na tom horský smrkový les. Na fotosyntézu jdou asi jen čtyři procenta energie, takže zbytek energie, zhruba dvě třetiny, převedou rostliny na teplo," vysvětlil Pavelka.

Zatímco na plochách ve městě je trávník lepší než asfaltová plocha, která se více zahřívá a sálá do okolí, vegetační kryt už zdaleka není nejlepší volba pro střechy. Je jen jednou z možností a je třeba zvažovat, kde se střecha nachází a jaký má její majitel potřeby. Pokud by měla střecha zůstat co nejchladnější a ještě co nejvíce sluneční energie odrazit zpět, jsou vhodnější bílé střešní krytiny.

"Pokud bychom teoreticky chtěli, aby se město ohřívalo v létě co nejméně, můžeme všechny plochy natřít bíle a teplotně to bude fungovat lépe než trávníky, ale asi by nás bolely oči a nelíbilo se nám to. U střechy je situace jiná," naznačil Pavelka.

Z měření vyplynulo, že maximální teplota povrchu bílých střech se za slunečných horkých dní pohybuje mezi 40 až 48 stupni podle zvoleného materiálu. Teplota černých střech je mezi 65 a 75 stupni.

Intenzivně zalévaná zelená střecha měla sice při měření jen 35 stupňů, ale její údržba, zejména zálivka, je velmi drahá, pokud neprší. Nezalévaná travnatá střecha měla 46 stupňů a extenzivní zelená střecha se sukulenty, konkrétně s netřesky, 52 stupňů. Obě tedy podobně nebo i více než bílé střechy.

"Náklady na obyčejnou bílou střechu jsou přitom řádově nižší než na zelenou," řekl Pavelka. Zároveň je velký rozdíl v množství pohlceného slunečního záření. Bílá střecha pohltí podle materiálu od 15 do 32 procent, zbytek se odrazí.

"Přičemž asi tři čtvrtiny odraženého záření projdou atmosférou až zpět do vesmíru. Černé střechy pohltí i více než 90 procent záření, které přemění na teplo, to pak předávají do atmosféry, což zesiluje efekt městského tepelného ostrova. Zelené střechy pohltí přes 80 procent záření a většinu z něj převedou na teplo," uvedl Pavelka. Odkázal na typickou středomořskou architekturu bílých domků a modrých střech.

Zelené střechy podle něj dávají smysl například tehdy, když se na ně člověk dívá z okna, aby ho neoslňovala bílá, zároveň může poskytovat útočiště hmyzu.

"Nejsem zastánce bílých střech na všech budovách, ale rozhodně mi nedává smysl paušálně zelené střechy dotovat bez ohledu na konkrétní situaci," řekl Pavelka. A zmínil ještě fakt, že zelené střechy pokryté sukulenty své okolí přes den v období sucha vůbec neochlazují, protože sukulentní rostliny otevírají svoje průduchy až v noci, aby přes den šetřily vodou.

U stromů ve městě Pavelka vyzdvihuje jejich schopnost poskytovat stín. "A to nejen lidem, ale také se díky němu tolik neprohřívá dlažba. Navíc jde vícevrstvé stínění a v tomto mají největší efekt starší vzrostlé stromy," řekl vědec.

Jeho kolegové Daniel Kopkáně a Jan Novotný také zkoumali, jaká je vhodná výška kosení trávníku, aby se plocha příliš nezahřívala a trávník dobře prospíval. Vyšlo jim zhruba deset až 30 centimetrů. "Jako dobrý kompromis doporučujeme 15," doplnil Pavelka.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (18)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

29.7.2024 13:59
by mě zajímalo, jestli to tak funguje i u černých FVE panelů?
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

29.7.2024 16:40 Reaguje na Jaroslav Řezáč
A vy myslíte, že jsou i jiné černé?
Odpovědět
JO

Jan Omasta

4.8.2024 19:03 Reaguje na Jaroslav Řezáč
FVE vypouštějí odpadní teplo 80-90%. Ale na rozdíl od tepelných elektráren, z nichž jde asi 50% odpodního tepla, FVE vysušují krajinu kolem a teplý vzduch stoupající nahoru má vyšší teplotu než je rosný bod. Proto z něj prší stovky km daleko. Tepelná elektrárna vypouští vlhký vzduch ve formě páry, která se ve výšce sráží a porší. Proto tepelná elektrárna okolí nevysušuje, ale zvlhčuje.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.7.2024 11:26
Asi nejlepší řešení budou fve panely, které 20% převedou na elektřinu a taky něco výrazného odrazí. Nechápu, proč to měření neprovedli i na nich.
Možná jsou horší, než bílá střecha, ale záleží, kam je dáme. Pokud by byly nad parkovišti pro auta, bude to rozhodně lepší, protože tahle plocha otepluje asi výrazně. A k tomu ještě teplo z výfuků a chladičů, ale to bude asi už minimum.
Odpovědět

Radek Čuda

30.7.2024 15:52 Reaguje na Pavel Hanzl
FVE panel je fajn ... otázkou je celková ekonomická efektivnost investice, od které teď abstrahuji ... na ten parkplatz, bo pod tou střechou jaksi nic není, jde fakticky o zastřešený, ale jinak otevřený přístřešek. Byť trochu větší.
U u střechy obytného baráku už bych si tak jistý nebyl, bo podkroví ... a tam věřím, že pod tou bílou střechou může být opravdu víc k žití, než pod střechou na které jsou instalované ty FVE.
O nákladech pak netřeba vůbec hovořit.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.8.2024 22:32 Reaguje na Radek Čuda
Efektivita je velmi dobrá, bo FVE se při dnešních cenách elektřiny vyrentuje za 10 let i s konstrukcí, s životností asi 30 let.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

30.7.2024 12:20
Že by se rozumné názory začaly uvádět i na ČTK? Kéž by první vlaštovka předznamenávala jaro.
Odpovědět
JO

Jan Omasta

4.8.2024 19:11 Reaguje na Jiří Svoboda
Bude hnus dívat se z okna na domy s bílou střechou. Ale mezi sousedama budou oblíbené, protože když od nich povane vítr, bude chladnější.

Můžou dělat i bílé chodníky, parkoviště a příjezdové cesty. Za socializmu se asfalt posypával bílými kamínky a v současnosti už né.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

5.8.2024 15:14 Reaguje na Jan Omasta
A taková antracitová střecha, to je radost pohledět.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.8.2024 20:17 Reaguje na Jan Omasta
A všichni musí nosit černé brýle i v zimě.
Odpovědět
Plha z Kojčic

Plha z Kojčic

31.7.2024 12:45
Super! Tak akademici z Brna už přišli na to, že bílá odráží sluneční záření víc než černá. Takže už je to potvzené černé na bílém. A neví se náhodou, kolik let to vyzkoumávali? :o)
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

2.8.2024 10:06 Reaguje na Plha z Kojčic
Na to přišel už i Obama

https://www.independent.co.uk/climate-change/news/obama-s-climate-guru-paint-your-roof-white-1691209.html

Ale ekologové, úřednící a stavaři to dodnes nechápou.
Odpovědět
MD

Michal Drát

6.8.2024 15:57 Reaguje na Plha z Kojčic
Souhlas, né, nadarmo mají chladirenske nástavby bílou barvu již od komunistu!
Odpovědět

Viktor Šedivý

4.8.2024 13:19
Nojo, jenže na zelených střechách se dají vyvařit fantastické peníze.
To je něco, co tak nádherně voní dotacemi.

Co trhnete na světlejších taškách ( o nátěru plechových střech nemluvě)?
Odpovědět
JO

Jan Omasta

4.8.2024 18:53
No to je objev?! Copak jsme tak blbí, aby základní věci nám museli říkat vědci. A že rostliy pohlcují světlo víme, vždyť jsou tmavé. O bílých střechách a černých solárních panelech jsem to říkal už před 5 lety.
Odpovědět
IR

Ivan Rusek

5.8.2024 13:10
Přání otcem myšlenky... Tak tomu se říká účelová dezinformace. Pracuje se zde jen s denními teplotami. Nepracuje se obdobím noci. Nepracuje se s celkovým mikroklimatem, biodiverzitou, prašností a hlavně - prý zelené střech jsou náročné na údržbu a kdo bude udržovat střechy aby opravdu byli bílé? To jako bude zadarmo?!?
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

5.8.2024 15:12 Reaguje na Ivan Rusek
Tak to doplňte, ať si počteme, a účelově dezinformujte z druhé strany.
Odpovědět
bb

blachotrcz blachotrcz

23.9.2024 17:26
Pokud hledáte kvalitní střešní krytinu, která kombinuje spolehlivost, odolnost a moderní design, rozhodně doporučuji Blachotrapez. Tato firma nabízí široký výběr materiálů, které jsou nejen esteticky atraktivní, ale také odolné vůči nepříznivým povětrnostním podmínkám. Díky inovativním technologiím je jejich krytina lehká a snadno se instaluje, což ocení jak profesionální řemeslníci, tak domácí kutilové. Navíc jejich produkty mají dlouhou životnost a skvělý poměr cena/kvalita. Pokud plánujete výměnu střechy nebo stavíte nový dům, určitě byste měli zvážit Blachotrapez jako vaši volbu pro kvalitní střešní krytinu!
https://www.blachotrapez.cz/cs/produkty/plechova-strestni-krytina
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist