https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bloomberg-zelene-investice-se-poprve-vyrovnaly-investicim-do-fosilnich-paliv
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Bloomberg: Zelené investice se poprvé vyrovnaly investicím do fosilních paliv

27.1.2023 02:02 | NEW YORK (ČTK)
Největší podíl na investicích měla solární a větrná energie, v těsném závěsu byly elektromobily. Téměř polovina všech globálních investic do přechodu na zelenou energii připadla na Čínu.
Největší podíl na investicích měla solární a větrná energie, v těsném závěsu byly elektromobily. Téměř polovina všech globálních investic do přechodu na zelenou energii připadla na Čínu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V loňském roce se ve světě vynaložilo na přechod na čistou energii 1,1 bilionu USD (24,1 bilionu Kč). To je stejná částka, jaká byla investována do těžby fosilních paliv. Je to tak poprvé, kdy svět investoval do náhrady fosilních paliv tolik peněz, kolik vynaložil na těžbu ropy, plynu a uhlí. Vyplývá to z analýzy výzkumné společnosti BloombergNEF (BNEF). Nikdy předtím také částka vynaložená na přechod k zelené energii nepřesáhla jeden bilion USD.
 

Investice do zelené energie loni stouply o 31 procent. Stále však představovaly pouze zlomek toho, co je potřeba ke snížení emisí skleníkových plynů a boji proti globálnímu oteplování. BNEF odhaduje, že je nutné roční investice do přechodu na novou energetiku do konce desetiletí ztrojnásobit, aby měl svět šanci dosáhnout do roku 2050 nulových čistých emisí.

Největší podíl na investicích měla solární a větrná energie. Celkově investice do těchto dvou zdrojů obnovitelné energie stouply o 17 procent na 495 miliard USD. V těsném závěsu byly elektromobily, kde celková částka stoupla o 59 procent na 466 miliard USD.

Téměř polovina všech globálních investic do přechodu na zelenou energii připadla na Čínu. Bylo to 546 miliard USD. Na druhém místě byly Spojené státy s celkovou investicí 141 miliarda USD. Kdyby BNEF počítala Evropskou unii jako jeden subjekt, byla by EU na druhém místě s částkou 180 miliard USD.

Částka 1,1 bilionu USD podle BNEF pokrývá peníze investované do zavádění technologií čisté energie. Nezahrnuje částku 274 miliard USD investovanou loni do rozšiřování a posilování energetických sítí, 79 miliard USD investovaných do dodavatelských řetězců a výroby nebo 119 miliard USD kapitálu získaného společnostmi zabývající se čistými technologii. Spolu s těmito penězi by celková částka investovaná do přechodu na čistou energii činila 1,6 bilionu USD.

To, že se investice do čisté energie v podstatě vyrovnaly investicím do fosilních paliv, je pozoruhodné vzhledem k tomu, že investice do těchto starších, znečišťujících zdrojů loni vzrostly, dodal BNEF.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

27.1.2023 06:12
Pěkný vhled do globálního energetického chaosu , konečně vyčísleného.

Zaujaly mě dvě věci :

1) "... zavádění technologií čisté energie" - energie buď je , nebo není . Přívlastek "čistá" si vymysleli ekomagoři a lze celkem snadno prokázat, že právě tyto technologie se podílejí na akceleraci ničení ŽP v daleko větším rozsahu než doposud.

2) "Nezahrnuje částku 274 miliard USD investovanou loni do rozšiřování a posilování energetických sítí" -
Konečně z pytle vylezlo šídlo - k nákladům OZE je nutno připočítat dalších 27% jako vynucené náklady , obojí zaplatí koncový odběratel.

Energetický trh v EU de facto neexistuje a nahradilo jej centrálně řízené plánování , které se zjevně nepovedlo.
Seberte dotace a celý zázrak OZE zmizí jako pára nad hrncem.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.1.2023 10:38 Reaguje na Miroslav Vinkler
ad 1) přední sklo u auta buď je, nebo není a pojem "čisté" si vymysleli ekořidiči, bo přes zaliskané od blata je vidět lépe, než přes čisté.
ad2) Nezahrnuje částku za kapalinu do ostřikovačů, šídlo z pytle ven, ty vynucené náklady platí řidič, který chce, trula, vidět před sebe.
Trh s těmito kapalinami se zřítil, centrálně je fasujeme a nebýt dotací, vypaří se jak pára nad hrncem.
Váš svět naopak mě nepřestává fascinovat.
Odpovědět
TP

Tomáš Perný

6.8.2023 21:11
Přiznám se, že fakt nejsem fanoušek. Ale na druhou stranu investice do zeleného bydlení dokáže nějakým způsobem ušetřit i další peníze. :) My jsme financovali teda hlavně přes https://www.julu.cz/investment-offer/ což jsou vlastně takové P2P půjčky investice a jako jsme s tím spokojení, protože jsme se vyhnuli klasické hypotéce. Což byl náš cíl.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist