https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/body-zlomu-casti-ekosystemu-mohou-nastat-v-dohledne-budoucnosti-uvadi-studie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Body zlomu části ekosystémů mohou nastat v dohledné budoucnosti, uvádí studie

23.6.2023 11:15 | LONDÝN (ČTK)
Dosavadní výzkum se zaměřoval především na to, jak na ekosystémy působí klimatická změna nebo odlesňování. Kombinaci těchto faktorů s dalšími ničivými vlivy, například znečištěním říčních toků vlivem těžby, ale ekosystémy nemusí unést mnohem dříve.
Dosavadní výzkum se zaměřoval především na to, jak na ekosystémy působí klimatická změna nebo odlesňování. Kombinaci těchto faktorů s dalšími ničivými vlivy, například znečištěním říčních toků vlivem těžby, ale ekosystémy nemusí unést mnohem dříve.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Kolaps více než pětiny světových ekosystémů, včetně Amazonského pralesa, by mohl přijít dříve, než se vědci původně domnívali. Vyplývá to se studie, kterou zveřejnil časopis Nature Sustainability, píše list The Guardian. Výzkum je v rozporu s odhady Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Ten předpokládá, že takzvaný bod zvratu, jehož překročení může vést k velkým proměnám celého systému, u Amazonského pralesa hrozí až v roce 2100. Bodem zvratu se rozumí rychlá, obrovská a nevratná klimatická změna.
 

Nová studie zohledňuje, jak se jednotlivé body zvratu mohou vzájemně zesilovat a urychlovat. "Mohli bychom se stát poslední generací, která zažila Amazonii," uvedl Simon Willcock, který se podílel na vedení výzkumu.

Na rozdíl od známé a prokázané spojitosti mezi spalováním fosilních paliv a globálním oteplováním je vzájemné působení bodů zvratu méně probádané, píše The Guardian. Dosavadní výzkum se zaměřoval především na to, jak na ekosystémy působí klimatická změna nebo odlesňování. Kombinaci těchto faktorů s dalšími ničivými vlivy, například znečištěním říčních toků vlivem těžby, ale ekosystémy nemusí unést mnohem dříve.

Vědecký tým se ve studii zveřejněné v Nature Sustainability zaměřil na experimentování ve čtyřech modelech, které reprezentují dva lesní a dva vodní ekosystémy, na něž má lidské chování velký vliv. Konkrétně se jednalo o simulace náhlých změn v odumírání lesů, kvality jezerní vody, vlivu populace žijící na Velikonočním ostrově a rybolovu v indickém jezeře Čilika.

Příkladem, kdy ke kolapsu ekosystému došlo dříve, než se očekávalo, může být jezero Er-chaj v Číně. Předpoklady braly v potaz pouze odtok vody ze zemědělsky obhospodařovaných ploch. Na ekosystému jezera se ale podepsaly i změny klimatu, hospodaření s vodou a další formy znečištění, které přerostly míru únosné zátěže.

Zohlednění dalšího zatížení a extrémních událostí v kombinaci se stálou mírou hlavního stresu, kterému byly zkoumané ekosystémy vystaveny, ve dnes zveřejněné studii souviselo s patnáctiprocentním nárůstem kolapsů. Počítačové modely pracovaly se 70 tisíci možnostmi nastavení proměnných.

Přestože jsou závěry výzkumu podle Willcocka zdrcující, analýza prostřednictvím systémové dynamiky má podle něj i pozitivní možnosti. "Stejná logika může fungovat i obráceně. Pozitivní tlak může vést k rychlému zotavení," dodal. Čínské jezero Er-chaj je příkladem ekosystému, který vykazuje známky obnovy po malých a cílených zásazích.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

24.6.2023 07:04
Měli bychom si uvědomit, že se jedná o něco běžného. Oblasti rozšíření jednotlivých druhů se posunují a nemusí to být proto, že by pro ně někde byly nevhodné podmínky, ale obvykle proto, že pro jiný druh tam jsou podmínky ještě lepší. Proto se i u nás setkáme s glaciálními relikty - rostlinami/hmyzem z mnohem chladnějšího období, akorát že z nížin je do hor vytlačily úspěšnější druhy.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

24.6.2023 07:14 Reaguje na Richard Vacek
Já to vidím trošku jinak. U nás už teď, resp nedávno, spousta dříve hojných druhů vymizela, ale ani tak v důsledku změny klimatu, jako spíše díky lidské ne/činnosti.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

24.6.2023 08:47 Reaguje na Karel Zvářal
Mnohdy to je proto, že lidé v ušlechtilém úmyslu něco zakáží a nedomyslí důsledky. Pokud vymizí z krajiny dříve hojné hromady hnoje a stružky s fekáliemi, které mnohdy ani nikam nedotekly, přijde o potravu řada hmyzu a na ně navázaní hmyzožravci.
Skládky stavebního rumu na kraji lesů vytvářely útočiště pro ještěrky.
Tím, že si někdo na zahradě postaví hmyzí domeček, to nezachrání.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.6.2023 08:42 Reaguje na Richard Vacek
Pořád si pletete klima s počasím a lokální s globálními změnami. My jsme v Evropě dnes něco málo teplotně nad starověkým - středověkým optimem, takže se pořád nic neděje, ekosystém to zvládá. Ovšem jiné oblasti už trpí daleko více a rozšiřují se oblasti, kde se žít už nedá vůbec (Austrálie). V USA kolabuje i Colorado, jediný zdroj vody pro rozsáhlu oblast, na Blízkém Východě je asi 50 miliónu lidí závislá na čerpání zvodní, které se neobnovují atd. atd. atd. Tohle nic normálního není a teploty, které na Zemi panovaly ve druhohorách, by tu nepřežil nikdo.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

24.6.2023 09:58 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy si pletete důsledky změny klimatu s důsledky přelidnění. Člověk je velmi adaptivní, proto je rozšířen téměř po celé zemi. A není to proto, že by mu nevadily mrazy, vedra, nebo vichřice, ale proto, že si příjemné klima vytváří doma - ať je to jeskyně, iglů, nebo panelák. A ven jde vhodně oblečen, popřípadě se na to boží dopuštění dívá z okna.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.6.2023 08:36 Reaguje na Richard Vacek
Změny klimatu nastávají, mimo jiné, z důvodů přelidnění. Ta závislost tam je.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

25.6.2023 17:02 Reaguje na Pavel Hanzl
A vy to víte, a ne a ne si to hodit.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.6.2023 08:28
Jako bod obratu se dřív uvádělo datum, kdy pyramidové jevy převezmou globální oteplování, takže člověk, i kdyby zastavil jakoukoliv produkci CO2, ničemu už nezabrání. Což je spirála smrti o které nikdo neví, jak může skončit. Každopádně to současný ekosystém, včetně lidí, přežít nemůže.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

24.6.2023 08:56
Audiokniha: David Attenborough - Život na naší planetě :-)

https://ulozto.cz/file/8X4j9n57ylrO/attenborough-david-zivot-na-nasi-planete-vladimir-kratky-2022-3h09m12s-rar#
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist