Botanická zahrada Teplice otevřela nový skalničkový skleník

Záměr vybudovat skalničkový skleník představil bývalý ředitel zahrady Jiří Haager městu, které ji zřizuje, v roce 2015. Stavět se začal o tři roky později. V roce 2019 bylo doplněno stínění a letos větrací okna a pak přišlo na řadu sázení rostlin. Náklady na stavbu činily zhruba osm milionů korun.
Rostliny z celého světa pocházejí z expedic z let 2010 až 2015. "Někdo by si řekl, proč skalničky musí být ve skleníku. Je to tím, že pochází z míst, kde jsou úplně jiné podmínky než u nás. Právě ve skleníku můžeme regulovat, kdy bude pršet, jaká tam bude teplota a podobně," uvedl Ptáček. Na vyvýšených stolech jsou skalničky zasazeny mezi kameny. Zakryté jsou mřížemi. "Jsou to drobné rostliny náchylné na poničení a některé opravdu velmi vzácné. Proto vznikla ochrana před nenechavými návštěvníky, kteří by mohli neodbornou manipulací rostliny poškodit," uvedl Ptáček.
Botanici dovezli kolem 600 semen rostlin. Část z nich je ve venkovní expozici, další našla místo v subtropickém skleníku a jiná jsou v novém skalničkovém skleníku. "Málokterá botanická zahrada skalničky pěstuje. Množstvím a způsobem expozice je to tady unikátní," uvedl kurátor, podle něhož je právě teď ta nejlepší doba na návštěvu botanické zahrady. "Teď je ta nejideálnější doba, teď je to nejpestřejší," řekl. Přes zimu skalničky potřebují klid a tolik jich nekvete.
reklama